Організація економічного співробітництва та розвитку [ОЕСР – ред.] попередила Київ про негативні наслідки ліквідації незалежності антикорупційних органів. Насамперед йдеться про оборонні інвестиції та фінансування відбудови.

Про це повідомили у «Європейській правді» із посиланням на лист на ім’я заступниці керівника Офісу президента Ірини Мудрої.

Зазначається, 22 липня керівниця Антикорупційного відділу ОЕСР Джулія Фромгольц у листі заявила про «глибоку стурбованість щодо останніх подій»повʼязаних із НАБУ та САП.

За її словами, прийняття Володимиром Зеленським законопроєкту №12414 суттєво підриває незалежність спеціалізованих антикорупційних інституцій в Україні.

Фромгольц також додала, що робоча група ОЕСР ймовірно розцінюватиме такі зміни у законодавстві як послаблення дотримання Україною своїх зобов’язань.

Так, представниця організації розповіла, що у майбутньому даний закон ставить під загрозу прагнення України приєднатися до ОЕСР.

«У разі якщо цей лист надійде до вас після підписання законопроєкту, ми закликаємо внести подальші законодавчі зміни для збереження незалежності спеціалізованих антикорупційних органів. Я наполегливо прошу розглянути це питання з максимальною серйозністю», – йдеться у документі.

Крім того, невирішення питання щодо НАБУ та САП підриває авторитет України серед міжнародних партнерів, зокрема тих, які розглядають можливість інвестування в оборонний сектор України та її довгострокову відбудову, наголосила Джулія Фромгольц.

Організація економічного співробітництва та розвитку

ОЕСР – міжнародна організація, членами якої на сьогодні є 38 країн. 70 країн мають статус партнерів ОЕСР, беручи участь у багатьох сферах її діяльності. За впливом ОЕСР належить до трійки провідних світових економічних установ разом з МВФ та Світовим банком.

Під час Міжнародної конференції з питань відновлення України у липні 2022 року у місті Лугано колишній Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль передав Матіасу Корманну заявку щодо набуття Україною членства в ОЕСР.

У кінці вересня 2022 р. Радою ОЕСР було розглянуто заявку України на вступ до ОЕСР та прийнято рішення щодо визнання за Україною статусу потенційного члена ОЕСР [prospective Member of the OECD – ред.] та започаткування з країною діалогу щодо вступу з урахуванням вимог, зазначених у Збірці ОЕСР для розгляду потенційних членів від 2017 року.

Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроєкт № 12414, який надає генпрокурору повноваження контролювати роботу Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) та Національного антикорупційного бюро (НАБУ). За словами керівника САП Олександра Клименка, це кінець незалежної роботи цих інституцій.

Законопроєкт з правками, які внесли в останній момент, підтримали 263 депутати. Проти були 13 депутатів, ще 13 — утрималися. Його також підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. Увечері 22 липня його підписав Президент України Володимир Зеленський.

Керівник НАБУ Семен Кривонос під час пресконференції звернувся до президента з проханням ветувати закон. Що наразі відомо про перевірки, ініційовані Службою безпеки у НАБУ і САП, кому з представників антикорупційних установ оголосили підозри та як прийняття цього законопроєкту вплине на подальшу антикорупційну діяльність — читайте в матеріалі.

Читайте також