Міста музики ЮНЕСКО. Як функціонує мережа креативних міст, до якої приєднався і Харків?

Olena Myhashko - 18 Лютого 2022 | 16:39

Наприкінці минулого року на сайті Мінкульту та Харківської міської ради з‘явились новини про те, що Харків приєднався до мережі креативних міст ЮНЕСКО. Ця мережа працює з 2004 року, її основна мета — сприяти росту креативного потенціалу сучасних міст, стимулювати збільшення частки креативних індустрій в економіці країни і, як результат, підтримувати сталий розвиток. Ключовим принципом роботи для ЮНЕСКО також є мережування: програма створена для того, аби міста обмінювались досвідом, кооперувались та оновлювали свої локальні політики. 

Місто-аплікант, що хоче стати учасником мережі, має обрати своїм пріоритетом одну з 7-ми сфер: народні ремесла, медіа-арт, кіно, дизайн, гастрономія, література чи музика. Крім Харкова, містами музики ЮНЕСКО у 2021 році стали також Абу-Дабі, Батумі, Белфаст, Уанкайо, Ібаге, Лондон, Порт-Луї, Ресіфі, Таллінн, Сантьяго-де-Куба та Халапа.

Як новий член креативної мережі, Харків повинен представити детальний план втілення проєктів та ініціатив на найближчі чотири роки. Цей план мусить сприяти реалізації цілі №11 серед Цілей сталого розвитку ООН, «Сталий розвиток міст та спільнот». Також в рамках програми міська рада зобов‘язана щочотири роки звітувати про: обмін досвідом із закордонними партнерами, містами-членами, щодо сприяння сталого розвитку; свої здобутки на локальному та міжнародному рівні; дослідження перспектив креативних індустрій, пошук нових рішень для реалізації цілі №11 тощо. 

На сьогоднішній день публічна інформація про членство Харкова представлена новинами у медіа та на сайтах органів влади, сайтом-візитівкою, що містить базову інформацію про мережу. 9 лютого Харківська міська рада також оголосила відкритий конкурс на логотип міста для ЮНЕСКО (із дедлайном до 14 лютого).

Нам стало цікаво, а що вже презентували інші міста-члени, які отримали такий самий статус міста музики ЮНЕСКО у 2021 році. Розповідаємо!

Белфаст, Велика Британія

У презентації міська рада Белфаста (найбільше місто Північної Ірландії) розповідає, що готувалась до членства в ЮНЕСКО з 2018 року: «Ми запитали містян, що робить їх щасливими. І швидко з’ясували, що музика грає важливу роль для людей в цьому місті». Відео на офіційному Youtube-каналі розкриває, що саме цей статус означатиме для міста і які зміни він супроводжуватиме: «Ми маємо амбітну програму для розвитку музики у Белфасті — вона складатиметься з трьох локальних та трьох міжнародних ініціатив. Програма направлена, в тому числі, на підтримку інклюзії та різноманіття у музичній сфері».

Аби подати заявку, влада міста співпрацювала з координаційною групою City of Music, яка утворилась у 2019 році з представників різних музичних жанрів та мистецьких інституцій у регіоні.

Більше інформації про плани міста — за посиланням.

Лондон, Канада

Міська влада Лондона у провінції Онтаріо також розповідає, що за подачею заявки на членство у мережі ЮНЕСКО стояли роки роботи та росту музичної сфери як важливої складової економіки. У 2014 році Лондон став другим містом у Канаді, що затвердив стратегію розвитку музичної індустрії. У своїй стратегії муніципалітет визначив 13 пріоритетів, що є ключовими у співпраці в рамках програми ЮНЕСКО. Всього у місті сьогодні знаходиться більше 50-ти музичних сцен, просторів та 15 студій звукозапису. З відеопрезентації також можна дізнатись, скільки робочих місць створює індустрія та скільки музичних івентів щороку приймає місто.

У найближчі чотири роки Лондон планує фокусуватися на: підтримці студентів і молодих людей, співпраці з кіноіндустрією та медіа-артом, міжнародних обмінах та інклюзивності. Дізнатись більше про ключові музичні події та плани можна за посиланням.

Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати

Сьогодні Об’єднані Арабські Емірати також працюють над створенням і реалізацією першої в країні стратегії розвитку музичної індустрії. Вона базується на п’яти ключових аспектах, серед яких — музична освіта, живі виступи, продакшн, дистрибуція, ліцензування і захист авторських прав. Так, у 2022 році країна планує реалізувати цілий спект амбітних проєктів, серед яких — створення нових музичних інституцій у містах та запуск першої віртуальної академії, що використовуватиме VR та AR для навчання.

Своєю особливістю і перевагою серед мережі креативних міст ЮНЕСКО в Абу-Дабі вважають унікальне положення на перетині культур Сходу та Європи. Саме завдяки йому в країні сьогодні мешкає більше 200 національностей, що сприяє появі та розвитку найрізноманітніших жанрів і музичних явищ. Слідкувати за новою іноформацією про плани міста можна на сайті.

Халапа, Мексика

Халапа, що знаходиться у Мексиці, намагалася приєднатись до мережі креативних міст ЮНЕСКО ще у 2019 році. Тоді місто не пройшло відбір і не стало членом мережі, однак, як йдеться на офіційному сайті Хalapa City of Music, після цього за підтримки Мексикансько-американського фонду та SEDECOP міська рада продовжила працювати над програмою розвитку креативної економіки як стратегічного пріоритету. Для подачі у 2021 році було створено спеціальний комітет, до якого увійшли діячі культури, представники мистецьких інституцій та зовнішні консультанти, що спеціалізуються на мережуванні і міжнародній співпраці — список членів комітету можна переглянути ось тут.

Вся ця інформація, включно з аплікаційним пакетом, даними про музичні події, майданчики і плани, є у відкритому доступі.

В майбутньому у місті планують відкрити Xalapa Creativa Lab, що стане платформою для реалізації проєктів, створених під час участі у програмі ЮНЕСКО.

Публічну інформацію про плани, пов’язані з членством у креативній мережі, ми знайшли далеко не про всі міста. Так, у 2021 році у різному статусі (місто музики, місто літератури тощо) до мережі приєдналось 49 міст. Деякі з них мають потужний бренд та відкриті до комунікації, деякі ж з різних причин не популяризували свою участь у програмі. 

Цікавий факт: Харків — не перше місто України, що є членом мережі. У 2015 році містом літератури ЮНЕСКО став Львів, а у 2019 — Одеса

Якщо цікавить розвиток культурних та креативних індустрій у Харкові — читай Gwara Media! Ми тримаємо руку на пульсі і розповімо тобі все, що треба знати про культуру та міські бюджети.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.