Марія Степанюк — астрономиня, поетка, подруга активісток і активістів, дослідниця апокаліпсиса.

Міністерство рівності — звучить нереально?

Ґвара Медіа - 31 Березня 2025 | 12:31

Авторка колонки: Марія Степанюк — астрономиня, поетка, подруга активісток і активістів, дослідниця апокаліпсиса. Про політики, права людини, корінні народи, ЛГБТ+, державний устрій, міністерства на канадському прикладі для України.

Привіт, це Марія Степанюк, вже майже два роки я живу і працюю в Канаді. Колись я розкажу саме про мою роботу, але сьогодні я хочу почати ділитися з вами своїми відкриттями, спостереженнями і знанням. Переважно про Канаду як державу, влаштовуйтесь зручніше.

До речі, дуже звикла тут до виразу «policies and procedures», найближчий за сенсом переклад, мабуть, «лінії поведінки та методики», тобто як, коли і що робити. Логіка та послідовність дій. Цінності та як їх проявляти.

Сьогодні розглянемо міністерство Women and Gender Equality Canada. Міністерство «Прагне просувати рівність щодо статі, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності та самовираження». А як? — спитаєте ви, і відповідь: «шляхом залучення людей усіх статей, включаючи жінок, до економічного, соціального та політичного життя Канади».

Хронологія гендерної рівності тут починається у 1903 році та фіксує всі зміни в політиках і законодавстві.

Документ Канадської міжнародної феміністської політики допомоги починається зі слів міністерки закордонних справ Христі Фріланд (2017 рік):  «…Це питання базової справедливості, а також базової економіки. Ми знаємо, що розширення можливостей жінок, як за кордоном, так і тут, удома, робить сім’ї та країни процвітаючими». 

До речі Христя має неймовірний політичний досвід та українське коріння.  «У листопаді 2019 стала заступником прем’єр-міністра Канади, а 18 серпня 2020 очолила Міністерство фінансів Канади. 16 грудня 2024 подала у відставку з поста міністра фінансів через незгоду з лінією прем’єр-міністра на фоні загрози тарифної війни з боку нової адміністрації президента США Трампа». Але це вже окрема історія.

Давайте також заглянемо у Хронологію історії жінок Канади.

  • 1971: Поправки до Трудового кодексу Канади, які включають заборону дискримінації за ознакою статі та сімейного стану.
  • 1977: Канадський закон про права людини, який забороняє дискримінацію за ознакою статі та забезпечує рівну оплату за працю рівної цінності для жінок.
  • 1981: Права жінок, що забезпечують рівність перед законом, також закріплені в новій Канадській хартії прав і свобод.
  • 1983: Перша жінка генерал-губернаторка Канади: Жанна Сове.
  • 1987: Бойові посади в Королівських Військово-повітряних силах Канади, такі як польоти на винищувачах, вперше були відкриті для жінок.
  • У 1992 докторка Роберта Бондар стала першою нейрологинею в космосі і першою жінкою Канади в космосі.  
  • 1993: Жан Огюстин: перша канадійка в кольорі «woman in colour» обрана до Палати громад.
  • 1993: Кім Кемпбелл, перша прем’єр-міністрка Канади. 
  • 1996: До канадського Закону про права людини внесено зміни, які забороняють дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації. 
  • 2005: Одностатеві шлюби стають легальними по всій Канаді відповідно до Закону про цивільні шлюби.   (Так! Це жіноча історія!) 
  • 2009:  Командир(бо це посада) Хосе Курц: перша в Канаді командувачка великим військовим кораблем — фрегатом HMCS Halifax.
  • 2015: Уряд Канади розпочав Національне розслідування щодо зниклих безвісти та вбитих жінок і дівчат корінного населення.
  • 2017: До канадського Закону про права людини внесено зміни, які забороняють дискримінацію за ознакою гендерної ідентичності чи самовираження.
  • 2017: Започатковано Канадську стратегію запобігання та боротьби з гендерним насильством (ГН), першу в історії федеральну стратегію проти ГН.
  • 2019: «Повернення влади та місця», двотомний остаточний звіт Національного розслідування щодо зниклих безвісти та вбитих жінок і дівчат корінного населення, був опублікований 3 червня 2019 року. Він закликав до трансформаційних правових і соціальних змін для вирішення кризи, яка спустошила громади корінного населення по всій країні.
  • 2021: 30-ю генерал-губернаторкою Канади (до речі ця посада в країні від монархії) стала Мері Джінні Мей Саймон, перша представниця корінних народів країни на цій посаді.

Загалом боротьба за жіночі права привела до розуміння, що гендер не має бути ознакою відбору у будь-яких суспільних процесах. Тож цього разу я веду вас до інформації про 2SLGBTQI+. Тут трошки статистики.

Інфографіка щодо гендерної ідентичності мешканців Канади.
Статистика щодо гендерної ідентичності мешканців Канади. Інфографіка: Тетяна Шамрай, Ґвара Медіа. Джерело: Статистична служба Канади

І знайомтеся, моє натхнення: 2S=Two-Spirit people «У корінних жителів Північної Америки частиною спільноти завжди є люди, які живуть не як чоловіки та не як жінки. Або ж поєднують у собі, і навіть виходять за, чоловічі та жіночі характеристики. Ці люди виконують важливі соціальні ролі, мають важливе знання для спільноти, проводять церемонії, виховують дітей, одружуються та живуть в одностатевих стосунках». Це якщо дуже стисло, я рада присвятити цьому повноцінне дослідження.

І наостанок тримайте найсмачніший факт:

«28 листопада 2017 року Прем’єр-міністр приніс офіційні вибачення в Палаті громад особам, які постраждали від законодавства, політик та практик, які призвели до пригнічення та дискримінації дводухів, лесбіянок, геїв, бісексуальних і трансгендерних людей у Канаді.

Прем’єр-міністр вибачився за історичне несправедливе поводження з державними службовцями ЛГБТК2, у тому числі в Збройних силах Канади та Королівській канадській кінній поліції».

Кілька разів в мене була думка додати після нової дати «Україна зараз тут» (Гендерна рівність, результати опитування, Березень 7, 2025), але наші історії, як держав, дуже різні, хоч ми й крокуємо спільним напрямом. 

Силами українських та дружніх дипломатів, дипломаток, активістів та активісток, військових, рушаться скляні стелі, бо «загинемо якщо не змінимось». Ми більше ділимось проблемами, більше допомагаємо. Багато натхненниць з культурного сектору пішли на службу. І все це робить зараз, щоб після цієї війни, права були настільки розвинені, інклюзивні та захищені, щоб нашій державі вистачало розуму та ресурсів піклуватись про кожну та кожного. 

До наступної колонки.

Best,

Марія.

Колонка є типом матеріалів, який відображає винятково точку зору автора і може не збігатися з точкою зору редакції «Ґвара Медіа». Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія для суспільної дискусії на актуальну тему.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.