Ще не стих галас від останніх твітів Ілона Маска як українській інфопростір вибухнув новою проблемою, пов’язаною з Ілоном. Вправно працюючий до цього часу Starlink раптом почав «зраджувати» Україну. Що ж насправді відбувається зі Starlink — з’ясували фактчекери Gwara Media.
Що сталося?
Отже, у вечір п’ятниці ми помітили чималий «спалах» запитів щодо нестабільної роботи Starlink. Кожний третій запит у @perevir_bot стосувався саме роботи цієї глобальної супутникової системи від компанії SpaceX. Нагадаємо, власником цієї компанії є Ілон Маск. І постмейкери, звісно, звернули на це увагу, оскільки майже до кожного посту в Telegram-каналах було додано речення:
«Або SpaceX не хотіла, щоб технології потрапили до рук РФ, або Ілон Маск почав “дивувати” не тільки в твіттері».
Більшість запитів об’єднувала згадка Financial Times як першоджерела цієї новини. В результаті, маємо цілком очікуваний ефект: бренд поважного видання не тільки підсилює довіру до новин у Telegram-каналах, але й поширює панічні настрої.
Як правило, лише невеликий відсоток людей перевіряють такі новини, зокрема, переходять за оригінальним посиланням. Більшість беззастережно вірять підводці. Тим більше, такий розвиток подій не є цілком неочікуваним, враховуючи нещодавній нашумілий твіт Маска.
Ми вирішили з’ясувати, чи дійсно з’явилися збої в роботі Starlink і чи пов’язані вони з нещодавнім твітом засновника SpaceX.
Аналіз
Наразі значення Starlink для України складно переоцінити.
Завдяки цій супутниковій системі у зоні бойових дій та деокупації зберігається зв’язок з енергетичними компаніями, пожежними частинами, рятувальниками, лікарнями та українськими військовими. Важливо зазначити, що саме Starlink у багатьох випадках дає можливість залишатися на зв’язку з рідними та близькими.
Отже, почнемо аналіз з дослідження проблеми, а саме:
Чи дійсно Starlink збоїть на передовій?
У статті Financial Times йдеться про проблеми з інтернет-з’єднанням, що виникли після звільнення українськими захисниками тимчасово окупованих територій та їх вихід за лінію фронту.
Ми знайшли підтвердження проблем зі зв’язком на території Харківщини, Луганщини та Донеччини у професійних групах користувачів Starlink.
Зі слів польових користувачів, йдеться про сповільнення швидкості інтернету на деяких територіях Херсонської та Запорізької областей, але не про його повну відсутність.
Отже, проблеми у роботі Starlink на деяких територіях України таки існують. Аби дослідити їх причини, ознайомимось з принципом роботи системи.
Принцип роботи Starlink
Ключовою концепцією супутникового зв’язку є так звані «соти», які покривають земну кулю і адмініструються безпосередньо командою Starlink. На відміну від веж стільникового зв’язку та інших інтернет-провайдерів, сигнал Starlink надходить із космосу через сузір’я тисяч супутників, що обертаються навколо Землі. Це складна система, надто через низьку висоту польоту і навантаження на супутники.
Для наочності скористаємось мапою https://satellitemap.space: вона дозволяє переглянути наявність супутників над територією країни. Наприклад, станом на 17:30 10 жовтня бачимо супутники компанії Starlink, що літають над планетою. Їхня траєкторія змінюється та інколи може не покривати потрібний район — як це видно на сайті.
На наступному скріні з сайту Starlink бачимо супутники, що літали у цей конкретний проміжок часу над Україною.
Чому можуть відбуватися збої?
У моменти кризового навантаження, чим і є війна в Україні, можлива ситуація, коли існуючих потужностей замало для конкретної локації/ низки локацій.
Також військові можуть потрапляти у деформацію — соту, яка не працює, або ж у заблоковану соту. Як візуалізовано на сайті покриття Starlink, на території України є відключені соти: сервіс відсутній на території Криму і частини Луганської та Донецької областей, окупованих Росією з 2014 року.
Також звертаємо вашу увагу: за офіціальною політикою, Starlink не працює та не планує запуск (має сірий колір на сайті) у Росії, Білорусі, Китаї, Кубі, Північній Кореї, Венесуелі, Сирії, Ірані та Афганістані.
Коментарі експертів
Згадане майже в усіх Telegram-постах видання Financial Times надає пояснення збоїв Starlink від Романа Синіцина, координатора Благодійного фонду Сергія Притули. Нагадаємо, цей фонд в тому числі збирає на системи Starlink для ЗСУ.
«Оскільки проблеми сталися в районах, настільки нещодавно відновлених, що інформація про їх звільнення “ще не була оприлюднена“, мені абсолютно зрозуміло: відключають представники Starlink, щоб запобігти використанню їхньої технології російськими окупаційними військами… Українським військовим і SpaceX необхідно тісніше співпрацювати».
Також від користувачів у професійних групах ми натрапили на схожу з Романом Синіциним точку зору:
«Начальникам зв’язку прошу звернути увагу, що по мірі просування підрозділів окупованими територіями в деяких випадках спостерігатються проблеми з терміналами Starlink. Це пов’язано з тим, що компанія SpaceX завчасно відключила сервіси для окупованих територій. У разі виникнення таких проблем з функціонуванням терміналів прошу надавати інформацію по району, що потребує відновлення сервісів (орієнтовні координати, населені пункти, тощо), а також номери КІТ терміналів».
Судячи з такого повідомлення, є можливість додавати звільнені від окупації населенні пункти до системи Starlink, але треба звертатися вище по вертикалі управління військового командування. Схожу думку поділяє і Facebook-співдружність ентузіастів Alpha Centauri, які займаються вивченням тем, пов’язаних з космосом. На їхню думку:
«Враховуйте, що сервіс [Starlink-ред.] працює за принципом “білого списку” – лише у певних регіонах планети. Є проблеми із підключенням на нещодавно звільнених територіях: під час окупації там сервіс був недоступний, щоб ним не могли користуватися росіяни. Тепер, після звільнення, Starlink вносить зміни. Ця проблема може зберігатися ще кілька діб. Це аж ніяк не є “відключенням українських військових від супутникового зв’язку”».
У твітері Ілон Маск відреагував на статтю Financial Times:
«Що ж до подій на полі бою — це засекречена інформація».
Офіційна позиція Ілона Маска
Слід нагадати, що навіть до славнозвісного твіту Маска про Крим, його позиція була доволі суперечливою: наприклад, підтримуючи Україну, він відмовився блокувати у системі Starlink російські новинні ресурси. Не звертаючи увагу на прохання урядів деяких країн (не України).
Проте, не слід забувати: Starlink дійсно дуже допомагає Україні у складних операціях з деокупації. І хоча точиться багато суперечок щодо внеску Ілона Маска безпосередньо у перемогу, ми не можемо не сказати «спасибі». Адже компанії SpaceX ми завдячуємо не тільки військовим успіхам, а й врятованим життям.
Висновки
Отже, попри існуючи проблеми зі зв’язком на передовій, це не пов’язано з чинною позицією Ілона Маска. Навіть цієї миті зв’язок від SpaceX допомагає військовим, які звільняють тимчасово окуповані теритрії швидше, ниж система Starlink встигає додавати соти до свого чинного покриття.
І вже традиційно: радимо довіряти тільки офіційним джерелам, не давати керувати вашою увагою та у разі виникнення сумнівів — надсилати новини нам у @perevir_bot.
Над текстом працювали Сергій Прокопенко, Юліана Топольник