Маніпуляція: Starlink перестає працювати на передовій

Сергій Прокопенко - 11 Жовтня 2022 | 15:43

Ще не стих галас від останніх твітів Ілона Маска як українській інфопростір вибухнув новою проблемою, пов’язаною з Ілоном. Вправно працюючий до цього часу Starlink раптом почав «зраджувати» Україну. Що ж насправді відбувається зі Starlink — з’ясували фактчекери Gwara Media.

Що сталося?

Отже, у вечір п’ятниці ми помітили чималий «спалах» запитів щодо нестабільної роботи Starlink. Кожний третій запит у @perevir_bot стосувався саме роботи цієї глобальної супутникової системи від компанії SpaceX. Нагадаємо, власником цієї компанії є Ілон Маск. І постмейкери, звісно, звернули на це увагу, оскільки майже до кожного посту в Telegram-каналах було додано речення:

«Або SpaceX не хотіла, щоб технології потрапили до рук РФ, або Ілон Маск почав “дивувати” не тільки в твіттері».

Коллаж Gwara Media

Більшість запитів об’єднувала згадка Financial Times як першоджерела цієї новини. В результаті, маємо цілком очікуваний ефект: бренд поважного видання не тільки підсилює довіру до новин у Telegram-каналах, але й поширює панічні настрої.

Як правило, лише невеликий відсоток людей перевіряють такі новини, зокрема, переходять за оригінальним посиланням. Більшість беззастережно вірять підводці. Тим більше, такий розвиток подій не є цілком неочікуваним, враховуючи нещодавній нашумілий твіт Маска.

Ми вирішили з’ясувати, чи дійсно з’явилися збої в роботі Starlink і чи пов’язані вони з нещодавнім твітом засновника SpaceX.

Аналіз

Наразі значення Starlink для України складно переоцінити.

Завдяки цій супутниковій системі у зоні бойових дій та деокупації зберігається зв’язок з енергетичними компаніями, пожежними частинами, рятувальниками, лікарнями та українськими військовими. Важливо зазначити, що саме Starlink у багатьох випадках дає можливість залишатися на зв’язку з рідними та близькими.

Отже, почнемо аналіз з дослідження проблеми, а саме:

Чи дійсно Starlink збоїть на передовій?

У статті Financial Times йдеться про проблеми з інтернет-з’єднанням, що виникли після звільнення українськими захисниками тимчасово окупованих територій та їх вихід за лінію фронту.

Ми знайшли підтвердження проблем зі зв’язком на території Харківщини, Луганщини та Донеччини у професійних групах користувачів Starlink.

Коллаж Gwara Media

Зі слів польових користувачів, йдеться про сповільнення швидкості інтернету на деяких територіях Херсонської та Запорізької областей, але не про його повну відсутність.

Отже, проблеми у роботі Starlink на деяких територіях України таки існують. Аби дослідити їх причини, ознайомимось з принципом роботи системи.

Принцип роботи Starlink

Ключовою концепцією супутникового зв’язку є так звані «соти», які покривають земну кулю і адмініструються безпосередньо командою Starlink. На відміну від веж стільникового зв’язку та інших інтернет-провайдерів, сигнал Starlink надходить із космосу через сузір’я тисяч супутників, що обертаються навколо Землі. Це складна система, надто через низьку висоту польоту і навантаження на супутники.

Для наочності скористаємось мапою https://satellitemap.space: вона дозволяє переглянути наявність супутників над територією країни. Наприклад, станом на 17:30 10 жовтня бачимо супутники компанії Starlink, що літають над планетою. Їхня траєкторія змінюється та інколи може не покривати потрібний район — як це видно на сайті.

скрін з сайту satellitemap.space

На наступному скріні з сайту Starlink бачимо супутники, що літали у цей конкретний проміжок часу над Україною.

скрін з сайту satellitemap.space

Чому можуть відбуватися збої?

У моменти кризового навантаження, чим і є війна в Україні, можлива ситуація, коли існуючих потужностей замало для конкретної локації/ низки локацій.

Також військові можуть потрапляти у деформацію — соту, яка не працює, або ж у заблоковану соту. Як візуалізовано на сайті покриття Starlink, на території України є відключені соти: сервіс відсутній на території Криму і частини Луганської та Донецької областей, окупованих Росією з 2014 року.

Скрін з сайту Starlink

Також звертаємо вашу увагу: за офіціальною політикою, Starlink не працює та не планує запуск (має сірий колір на сайті) у Росії, Білорусі, Китаї, Кубі, Північній Кореї, Венесуелі, Сирії, Ірані та Афганістані.

Коментарі експертів

Згадане майже в усіх Telegram-постах видання Financial Times надає пояснення збоїв Starlink від Романа Синіцина, координатора Благодійного фонду Сергія Притули. Нагадаємо, цей фонд в тому числі збирає на системи Starlink для ЗСУ.

«Оскільки проблеми сталися в районах, настільки нещодавно відновлених, що інформація про їх звільнення “ще не була оприлюднена“, мені абсолютно зрозуміло: відключають представники Starlink, щоб запобігти використанню їхньої технології російськими окупаційними військами… Українським військовим і SpaceX необхідно тісніше співпрацювати».

Також від користувачів у професійних групах ми натрапили на схожу з Романом Синіциним точку зору:

«Начальникам зв’язку прошу звернути увагу, що по мірі просування підрозділів окупованими територіями в деяких випадках спостерігатються проблеми з терміналами Starlink. Це пов’язано з тим, що компанія SpaceX завчасно відключила сервіси для окупованих територій. У разі виникнення таких проблем з функціонуванням терміналів прошу надавати інформацію по району, що потребує відновлення сервісів (орієнтовні координати, населені пункти, тощо), а також номери КІТ терміналів».

Судячи з такого повідомлення, є можливість додавати звільнені від окупації населенні пункти до системи Starlink, але треба звертатися вище по вертикалі управління військового командування. Схожу думку поділяє і Facebook-співдружність ентузіастів Alpha Centauri, які займаються вивченням тем, пов’язаних з космосом. На їхню думку:

«Враховуйте, що сервіс [Starlink-ред.] працює за принципом “білого списку” – лише у певних регіонах планети. Є проблеми із підключенням на нещодавно звільнених територіях: під час окупації там сервіс був недоступний, щоб ним не могли користуватися росіяни. Тепер, після звільнення, Starlink вносить зміни. Ця проблема може зберігатися ще кілька діб. Це аж ніяк не є “відключенням українських військових від супутникового зв’язку”».

У твітері Ілон Маск відреагував на статтю Financial Times:

«Що ж до подій на полі бою — це засекречена інформація».

Офіційна позиція Ілона Маска

Слід нагадати, що навіть до славнозвісного твіту Маска про Крим, його позиція була доволі суперечливою: наприклад, підтримуючи Україну, він відмовився блокувати у системі Starlink російські новинні ресурси. Не звертаючи увагу на прохання урядів деяких країн (не України).

Проте, не слід забувати: Starlink дійсно дуже допомагає Україні у складних операціях з деокупації. І хоча точиться багато суперечок щодо внеску Ілона Маска безпосередньо у перемогу, ми не можемо не сказати «спасибі». Адже компанії SpaceX ми завдячуємо не тільки військовим успіхам, а й врятованим життям.

Висновки

Отже, попри існуючи проблеми зі зв’язком на передовій, це не пов’язано з чинною позицією Ілона Маска. Навіть цієї миті зв’язок від SpaceX допомагає військовим, які звільняють тимчасово окуповані теритрії швидше, ниж система Starlink встигає додавати соти до свого чинного покриття.

І вже традиційно: радимо довіряти тільки офіційним джерелам, не давати керувати вашою увагою та у разі виникнення сумнівів — надсилати новини нам у @perevir_bot.

Над текстом працювали Сергій Прокопенко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.