Міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт, в якому йдеться про те, що українські військові, базуючись у житлових районах, наражають на небезпеку мирне населення.
З точки зору Amnesty International, така тактика є порушенням міжнародного гуманітарного права.
В перший тиждень серпня 2022 щонайменше 17 повідомлень щодо цього звіту надійшло у фактчек-бот «Перевірка». Цей інфопривід підхопили проросійські медіа та канали: Topwar, IZ, RBC, Политика Страны, Топор Live й інші.
Доповідь Amnesty International називається «Україна: тактика ведення бойових дій наражає на небезпеку мирних жителів». Документ розбито на чотири розділи. У трьох автори намагаються довести, що сили ЗСУ завдавали ударів з житлових районів, розміщували військових у школах і лікарнях, і таким чином наражали на небезпеку цивільних. І лише один розділ у доповіді розповідає про те, що Росія завдає по Україні невибіркових ударів. Навіть поверхневий аналіз таких пропорцій свідчить про упередженість звіту.
Звіт містить серію суперечностей. Наприклад, там фігурує така теза:
Amnesty не мають інформації, щоб українські військові просили або допомагали цивільним особам евакуюватися з прилеглих будівель – це невжиття можливих запобіжних заходів для захисту цивільних.
цитата зі звіту
Цей аргумент не витримує критики, бо українські службовці постійно закликають до евакуації та сприяють їй, про що пишуть Democracynow, Reuters, Guardian. У Харкові згадки про першу евакуацію 22 000 населення були з 3 березня 2022 року.
На 25 липня 2022 року кількість зареєстрованих з 24 лютого внутрішньо переміщених осіб склала 3,4 млн українців. Загалом, за даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), за 8 років російської військової агресії в Україні з’явилося понад 6,2 млн ВПО. Це близько 14% від загального населення України. Українці евакуйовуються самостійно, за допомогою волонтерів та державних служб. Евакуацію населення Збройні Сили не організовують, але можуть їм сприяти – цим займаються місцеві та національні органи влади. Збройні Сили України вирішують, як оборонятися і де, які обирати тактики та можливості в умовах повномасштабного вторгнення російських військ.
У Бахмуті кілька мешканців розповіли Amnesty International, що українські військові використовували будівлю, яка розташована лише за 20 метрів через дорогу від житлової багатоповерхівки. 18 травня російська ракета влучила в передню частину будинку, частково знищивши п’ять квартир і пошкодивши сусідні будівлі. Мешканка Катерина, яка пережила атаку, розповіла: «Я не зрозуміла, що сталося. [Були] розбиті вікна та багато пилу в моєму домі… Я залишилась тут, тому що мама не хотіла йти. У неї проблеми зі здоров’ям».
цитата зі звіту
Урядовці постійно пропонують евакуацію, зокрема, із зон активних бойових дій. Проте провести її не завжди вдається. Наприклад, у травні 2022 спроби евакуації з Лисичанська були зірвані через перешкоджання з боку російських військ, які намагались захопити місто.
У червні почалась евакуація з Бахмута після захоплення Лисичанська російськими силами. У своєму звіті Amnesty самостійно вказують на особисте рішення цивільної залишитись у зоні активних бойових дій, не дивлячись на заклики влади евакуюватись.
Редакція Gwara Media, яка працює в місті Харків, неодноразова була свідками спроб заходу російських військ у місто з Північного та Східного напрямків. Російські війська обстрілювали житлові райони Харкова з різноманітної артилерії, продовжують це робити, і робили спроби захопити все місто, зруйнувати спальні райони міста. Бойові дії в будь-який момент могли перетворитись на міські бої.
Станом на 1 серпня 2022 року поліція Харкова зафіксувала 996 смертей унаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Ціль роботи та зона відповідальності Amnesty полягає у правозахисній діяльності, проте не в плануванні та оцінці бойових дій.
У місті на схід від Одеси українські військові, за заявою організації, розміщували бронетехніку у житлових кварталах, а також використовували дві школи у густонаселених районах. Через російські удари поблизу шкіл з квітня до кінця червня загинули і отримали поранення кілька мирних жителів.
цитата зі звіту
Проєкт Міністерства освіти та науки України SaveSchools констатує, що 2188 закладів освіти станом на 5 серпня 2022 року постраждали від бомбардувань та обстрілів. 221 з них зруйновано повністю обстрілами російських військ. Цей факт залишається поза увагою Amnesty в звіті, як і багато інших.
Конфлікт всередині та інші правозахисники
Голова Amnesty International в Україні Оксана Покальчук різко розкритикувала «дослідження» головного офісу. Покальчук зазначила, що звіт створили на основі даних, зібраних іноземними дослідниками та дослідниками Департаменту реагування на кризи глобального офісу AI. Український офіс не було включено до підготовки чи написання тексту публікації.
За її словами, вже на початковому етапі розробки доповіді аргументи команди українського офісу щодо неприпустимості та неповноти такого матеріалу не було враховано. Голова вважає, що бюрократія, нерозуміння локального контексту, негнучка система роботи, ігнорування думки української команди та позиції правозахисної спільноти в Україні, – недоліки цього звіту. Голова українського офісу Amnesty International звільнилася після скандального звіту, підкресливши, що «у таких важливих звітах, які публікуються у такий момент та у такому контексті, не може не бути даних про другу сторону війни, про того, хто розпочав цю війну».
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко назвав матеріал маніпулятивним:
«Amnesty “забули” про суттєві чинники, які просто нівелюють написане ними, відтак, це маніпулятивне поводження з інформацією. Про те, чи мали й мають вони доступ до окупованої орками території і, відтак, паралельного об’єктивного збору інформації, теж їх запитаємо». Наразі вже готується ґрунтовний аналіз щодо звіту.
На думку міністра оборони України Олексія Резнікова, «будь-які спроби навіть побіжно урівняти неспровоковану російську агресію і Український самозахист, як це зроблено в матеріалі Amnesty International, – це свідчення втрати адекватності і спосіб знищити свій авторитет».
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.