Прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт вкотре звинуватила адміністрацію Байдена у масовому вбивстві курей та «яєчній кризі» у США. Аналіз цієї заяви — у нашому матеріалі.
Що сталося?
19 березня прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт опублікувала в соцмережі Х заяву, в якій звинуватила адміністрацію попереднього президента Джо Байдена в «яєчній кризі». Як стверджується, адміністрація Байдена вбила 8 мільйонів курей напередодні інавгурації Трампа, що нібито і стало причиною дефіциту постачань і підвищення цін на курячі яйця у США. Тільки в період з 19 по 24 березня публікація Левітт у соцмережі Х зібрала мільйон переглядів та була поширена низкою інших ресурсів.

«Адміністрація Байдена забила майже 8 МІЛЬЙОНІВ курей напередодні інавгурації президента Трампа, що призвело до дефіциту постачань і підвищення цін», — йдеться в її публікації.
Також в своїй публікації Левітт запевняє, що «яєчна криза» — виключно провина адміністрації Байдена, з якою обов’язково впорається чинний президент США Дональд Трамп та новий міністр сільського господарства з адміністрації Трампа Брук Роллінз: «Яєчна криза — це криза Байдена — але президент Трамп і @SecRollins виправляють її!».
Це вже не перша заява від представників адміністрації Трампа про провину Байдена в масовому вбивстві курей та інфляції цін на яйця в США. Так, ще у січні, на першому брифінгу в Білому домі Каролайн Лівітт стверджувала, що «адміністрація Байдена та Міністерство сільського господарства керували масовим вбивством понад 100 мільйонів курей, що призвело до нестачі пропозиції курятини в цій країні, а отже, нестачі пропозиції яєць, що призводить до дефіциту». До риторики звинувачень долучились й інші представники, зокрема Ілон Маск. Так, у березні він заявив про вбивство 150 мільйонів курей, перепостивши в соцмережі Х публікацію американського інфлюенсера Гюнтера Іглмана.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
«Яєчна криза» у США
Згідно зі даними Бюро статистики праці США, поступове підвищення цін на яйця спостерігається ще з жовтня 2023 року, однак у грудні 2024 року дійсно відбулось стрімке підвищення цін, внаслідок якого у лютому 2025 року вартість десятка яєць категорії А у містах США в середньому складала майже 5,9 доларів.

Згідно з даними Служби економічних досліджень Міністерства сільського господарства США, роздрібні ціни на яйця зросли на 13,8 % в січні 2025 року після зростання на 8,4 % в грудні 2024 року. У відомстві вказують на суттєве підвищення цін на яйця у зв’язку зі спалахом пташиного грипу HPAI у США.
«Роздрібні ціни на яйця продовжують змінюватися щомісяця через спалах HPAI, який почався у 2022 році. HPAI сприяє підвищенню цін на яйця, зменшуючи поголів’я несучок і виробництво яєць», — йдеться у публікації відомства.
Так, у відомстві зазначають, що у січні 2025 року близько 18,8 мільйонів кур несучих порід на промислових господарствах були уражені HPAI, що є найвищим показником за місяць з початку спалаху в 2022 році. Ціни на яйця в січні 2025 року були на 53 % вищими, ніж у січні 2024 року, і перевищили попередні пікові ціни в січні 2023 року. Ціни на яйця на рівні домогосподарств (ферми) зросли ще вище — на 31,4 % в період з грудня 2024 року по січень 2025 року. У січні 2025 року ціни на яйця на рівні домогосподарств були на 183,7 % вищими, ніж у січні 2024 року, і перевищили попередні пікові ціни, зафіксовані в грудні 2022 року.
Пташиний грип H5N1 у США
Циркуляція вірусу пташиного грипу H5N1 серед диких птахів протягом десятиліття призвела до мутації та його поширення на інших тварин, що спричиняє періодичні спалахи захворювання серед птиці на промислових підприємствах та у домогосподарствах.
Згідно з даними Центру з контролю та профілактики захворювань, в США високопатогенний штам пташиного грипу HPAI H5N1 був вперше виявлений у диких птахів у січні 2022 року. Вже у лютому 2022 року Служба інспекції здоров’я тварин і рослин (APHIS) підтвердила наявність HPAI у різних видах свійських птахів, зокрема в індиків та кур. Для домашніх птахів ці штампи HPAI є смертельними і можуть повністю знищити господарства протягом кількох днів, тому Міністерство сільського господарства США (USDA) застосовує превентивні заходи щодо поширення вірусу, зокрема, при виявленні окремих інфікованих птахів в господарстві, знищуються всі птахи, а їхні трупи та яйця утилізуються екологічним способом.
Згідно з останніми актуальними даними USDA, протягом грудня 2024 – лютого 2025 року були зафіксовані високі показники випадків інфікування свійських птахів, найбільший показник спостерігався у січні – понад 23 мільйони. Попри зміну президента та адміністрації в США, у лютому також спостерігався високий показник ураження, він становив — 12,67 мільйони свійських птахів.
Зокрема, з початку 2025 року було зафіксовано 40 спалахів захворювання серед курей несучих порід у 9 штатах (Аризона, Каліфорнія, Айова, Індіана, Міссурі, Північна Кароліна, Огайо, Пенсильванія та Вашингтон), де інфікування HPAI призвело до втрати понад 30 мільйонів птахів у промислових господарствах. За останні 30 днів показник ураження птахів на території США зменшився, він становить 5,43 мільйони (станом на 21 березня).
Загалом, спалахи високопатогенного пташиного грипу HPAI з 8 лютого 2022 року призвели до загибелі 168 мільйонів птахів, з яких 160 мільйонів — саме свійські птахи, а випадки інфікування HPAI були виявлені у 51 штатах.

Тож, за період президентства Байдена, а точніше з лютого 2022 року в США дійсно загинули мільйони курей, оскільки Міністерство сільського господарства США превентивно, при виявленні інфікування грипом у птахів з певного господарства, проводить знищення у ньому всього поголів’я. Зокрема, на січень 2025 року, тобто на період зміни адміністрації та набуття президентом Трампом його повноважень, дійсно припав високий рівень смертності птиці, що призвело до зменшення постачань та стрімкого зростання цін на яйця. Однак причиною даних явищ став черговий спалах високопатогенного пташиного грипу HPAI, який вирує у США ще з 2022 року.