Мережею шириться інформація, що в Україні запроваджено нові графіки відключень електроенергії з трьома групами розділеними по областях, де окремі регіони перебуватимуть без світла до 20 годин. Чи дійсно це так — розібрались наші фактчекери.
Що сталося?
Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам запити з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 5 червня в Україні запроваджують нові графіки відключень світла. У дописі зазначається, що було створено три групи по областях, де вказано, що перша група буде перебувати 7 годин без світла, друга 14, а третя 20 годин з відсутністю електроенергії на добу.
До допису надається список областей з посиланням на графіки відключень. У кінці автори зауважують, що термін дії таких відключень не визначений та надають посилання на Telegram-канал «Times of Ukraine», й спонукають користувача перевірити свій графік саме зараз.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Коментар офіційних джерел
Насамперед ми зв’язались телефоном з пресслужбою НЕК «Укренерго», де нам повідомили, що ця інформація є недостовірною.
«Це повідомлення — фейк. Шахраї спекулюють на чутливій темі відключень. Якщо там вказані посилання, не переходьте за ними, не заповнюйте жодних заявок, запропонованих в таких оголошеннях. Контактні дані, які там пропонується вказати, шахраї можуть використати у своїх цілях», — повідомили журналістам Ґвари у пресслужбі.
Також нам надали посилання на офіційний список джерел, де можна дізнатись про графіки відключень світла, Telegram-каналу «Times of Ukraine» в списку немає.
Аналіз повідомлення
Наступним нашим кроком став безпосередній аналіз тексту допису. Використання слова «ТЕРМІНОВО!» на початку повідомлення створює відчуття нагальності й важливості, спонукаючи читача негайно звернути увагу на інформацію. Також у дописі вживають «ВСЯ Україна» та з «00:00» підкреслюючи повне охоплення та невідкладне введення заходу. Це спроба викликати тривогу та паніку в користувача для того, щоб точно змусити його перейти за посиланням.
Далі особу спонукають до дії закликом «перевірити своє місто ЗАРАЗ». До того ж у дописі використовуються техніка написання слів великими літерами, що створює відчуття терміновості, підкреслює масштабність події, створюючи враження, що це стосується кожного без винятку.
Тож бачимо, що в цьому повідомленні наявні типові елементи клікбейту — техніки створення заголовків і текстів, які містять сенсаційні, перебільшені або навіть оманливі елементи, щоб викликати інтерес до повідомлення та збільшити кількість переглядів.
Графіки «відключень» світла
Ми вирішили перейти за посиланням наданим у повідомленні. Після натискання на будь-який гіперлінк нас перенаправляло до чат-бота «ГРАФІКИ ВІДКЛЮЧЕННЯ СВІТЛА», де нам знову пропонують обрати місто, план відключень якого ми бажаємо перевірити.
Ми вирішили перевірити графіки відключень у місті Харків. Тут нас направило до Telegram-каналу «Харків | Times». Припускаємо, що цей канал належить до регіональної мережі «Times of Ukraine».
У «Харків | Times» дійсно можна знайти допис про графіки відключення світла. Однак замість інформації про 3 групи та вимкнення електроенергії до 20 годин, ми знайшли лише копію повідомлення з офіційної сторінки «Укренерго».
Також в дописі «Харків | Times» надають посилання на офіційний сайт «Харківобленерго», де користувач самостійно може перевірити інформацію про відключення світла у своєму домі, проте жодних відомостей про «нові екстрені графіки» на сайті немає.
Отже, ми зіткнулись з черговою недобросовісною рекламою, що має на меті залучити якнайбільше аудиторії до Telegram-каналу за допомогою маніпулятивних спекуляцій на актуальній темі дефіциту електроенергії в Україні. Ми закликаємо не довіряти таким ресурсам і замість цього шукати інформацію про графіки відключень світла лише на офіційних джерелах.