Прокремлівські Telegram-канали повідомили, що нібито Словаччина з 23 липня припиняє постачання електроенергії Україні. Чи правда це – розбиралися наші фактчекери.
Що сталося?
23 липня прокремлівські Telegram-канали «Мрія» (архів) та «Шейх Тамир» (архів) повідомили наступне:
«Сьогодні Словаччина зупинить постачання електроенергії до України. Угорщина – на підході».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Що передувало?
18 липня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто повідомив, що Україна наприкінці червня припинила постачати російську нафту до Угорщини через нафтопровід «Дружба».
Через кілька днів, 22 липня, Сійярто заявив, що рішення України припинити транзит нафти до Угорщини «загрожує безпеці енергопостачання Угорщини та Словаччини [до України]».
Постачання електроенергії
Щоб перевірити справжність інформації щодо припинення постачання електроенергії до України Словаччиною, ми скористалися моніторинговим сервісом ENTSO-E – європейською мережею операторів системи передачі електроенергії, яка аналізує дані з європейського ринку електроенергії.
На сайті сервісу є вкладка «Scheduled Commercial Exchanges», в якій представлені дані про комерційні обміни, тобто імпорт та експорт електроенергії.
Обравши в розділі «Area» сторінку з інформацією про комерційні обміни між Україною та Словаччиною за 23 липня, ми виявили, що в цей день дійсно не відбувалося жодного імпорту зі Словаччини.
Проте наступного ж дня, 24 липня, починаючи з 19 години, постачання – від 125 до 185 МегаВат – було відновлене.
А 25 липня та 26 липня електроенергія постачалася протягом всієї доби (від 96 до 255 МегаВат та від 177 до 255 МегаВат відповідно).
Станом на 28 липня (останнє оновлення на момент написання цього матеріалу) Словаччина також постачала електроенергію (від 75 до 255 МегаВат).
Що стосується Угорщини, то вона взагалі не припиняла постачання електроенергії до України, про що можна пересвідчитися з аналогічної статистики про комерційні обміни між країнами (23 липня, 24 липня, 25 липня, 26 липня, 27 липня, 28 липня).
Отже, маємо справу з російською маніпуляцією, яка на тлі деяких розбіжностей в політико-економічних відносинах між Україною та країнами ЄС, намагається продемонструвати «результати необачної політики Києва».