Маніпуляція. ВР України дозволила неповнолітнім працювати на шкідливих або небезпечних роботах

Анна Орманжи - 30 Cерпня 2024 | 13:34

Мережею поширилась інформація про те, що Верховна Рада України нібито ухвалила виключення з КЗпП заборони на працю осіб до 18 років на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Тепер неповнолітніх можна законно відправляти на шахти, хімічні виробництва та висотні роботи. Розбір новини — далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

23 серпня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир» та групи в російській соцмережі «ВКонтакте», опублікували новину про те, що Верховна Рада України нібито схвалила скасування заборони на використання праці осіб до 18 років на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці.

«Верховна Рада схвалила скасування в КЗпП заборони використання праці осіб до 18 років на шкідливих або небезпечних роботах. Тепер дітей цілком законно можна відправляти на хімічні виробництва, висотні роботи, шахти тощо», стверджується у дописах.

Також новину поширили російські ЗМІ, зокрема «ТАСС» та портал  «Рамблер».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши хід пленарних засідань на офіційному сайті ВР України та контекст проектів Законів, які нещодавно були розглянуті, ми з’ясували, що мова йде про законопроект від 13.10.2023 року 10147 «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі». 21 серпня його було прийнято Верховною Радою у першому читанні за основу із доопрацюванням положень відповідно до ч. 1 ст. 116 та із продовженням строку підготовки до другого читання.

Ретельно розглянувши зміст законопроекту, ми визначили, що в перехідних положеннях до законопроекту дійсно пропонується виключити з Кодексу законів про працю (КЗпП) статті 190-192. У чинному Кодексі стаття 190 встановлює норми щодо роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років, стаття 191 – норми щодо медичних оглядів осіб молодше вісімнадцяти років та стаття 192 встановлює заборону на залучення працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

Однак, ми виявили, що даний законопроект містить відповідну норму про проведення медоглядів осіб до 18 років у пункті 8 статті 19 (стор. 28) з покладанням відповідальності на роботодавця.

Норми ж, відповідні до статей 190 та 192 КЗпП щодо використання праці осіб, які не досягли 18-річного віку, містяться у пункті 4, статті 29 даного законопроекту.

Серед відмінностей, законопроект не містить прямої заборони на використання праці осіб, які не досягли 18-річного віку у вихідні дні та на підземних роботах. Всі інші норми статей 190 – 192 у КЗпП містяться у статтях 19 та 29 законопроекту. Тож, заяви про те, що прийняття законопроекту призведе до скасування заборони на працю осіб до 18 років на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, не відповідають дійсності. 

Також неправдивим є твердження про те, що дані норми набули чинності, 21 серпня законопроект 10147 було прийнято за основу у першому читанні із доопрацюванням. Для того, щоб він набув чинності, його повинні ухвалити у другому та третьому читаннях, після чого підписати голова ВР та президент України. Протягом проходження всіх етапів до нього можуть бути внесені зміни, він може бути повернутий на доопрацювання, відхилений тощо.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.