Російська пропаганда в рамках поширення наративів щодо дискредитації української армії та уряду України систематично створює фейки та маніпуляції про військовий облік та мобілізаційні процеси в країні. Цього разу пропагандисти поширили новину, що нібито тепер в реєстр військовозобов’язаних будуть вносити відомості про всіх жінок віком від 18 до 60 років. Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
З 7-го квітня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Open Ukraine| Открытая Украина», «Шейх Тамир», «Страна.ua» та інші почали поширювати новину про те, що у реєстр військовозобов’язаних будуть додавати усіх жінок віком від 18 до 60 років, нібито про це свідчить 13 стаття закону, який нещодавно підписав Президент України.
Також новина містить скриншот, який як стверджують автори, зроблений з 13 статті даного закону.
«Жінок на рівні з чоловіками також повинні будуть додати до всеукраїнського реєстру військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років» — йдеться у дописі.
У деяких дописах додають, що оператори реєстру будуть видаляти відомості про громадян, які не є військовозобов’язаними.
До поширення новини долучились також російські ЗМІ, зокрема «Мрія», «РБК.ру» та групи в російській соцмережі «Вконтакте».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Проаналізувавши зображення у новині та законодавчі акти України щодо реєстру військовозобов’язаних, ми з’ясували, що зображення дійсно є скриншотом частини чинної статті 13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» з останніми змінами, внесеними підписаним у січні цього року президентом України Законом 3549-IX.
16 січня 2024 року Президент України підписав Закон 3549-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану», який набув чинності 4 квітня 2024 року.
Крім іншого, Законом 3549-IX були внесені зміни в статтю 13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», текст дійсно містить норму щодо подачі уповноваженими органами «відомостей, передбачених статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України віком від 18 до 60 років».
Однак насправді, ця норма існувала у Законі «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» з самого моменту його ухвалення, тобто з 2017 року. Як і пункт 2 щодо видалення відомостей про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами. Зміни, які були внесені підписаним нещодавно законом, насправді стосуються переліку органів, які подають відомості.
Також пропагандисти викривили інформацію, скориставшись підміною понять, у пункті 1 статті 13 норма стосується саме подачі відомостей про громадян України, а не внесення в реєстр. Уповноважені органи подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру (Держателем Реєстру є Міністерство оборони України) відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України віком від 18 до 60 років.
Норма щодо внесення відомостей в реєстр вказується в пункті 3 даної статті, згідно з яким до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, це персональні та службові дані призовників, військовозобов’язаних та резервістів, тобто громадян України, які перебувають на військовому обліку.
Ми також звернулися з запитом безпосередньо до Міністерства оборони України. Так, нам пояснили, що дійсно уповноважені органи подають Держателю Реєстру дані про всіх без винятку громадян України віком від 18 до 60 років.
Після цього інструментами Реєстру проводиться валідація даних, і до реєстру вносяться тільки дані військовозобов’язаних.
Ведення Реєстру здійснюється органами ведення Реєстру, якими є ТЦК та СП, СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ та розвідувальний орган МО України.
Згідно з чинним законодавством України (пункт 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»), тільки жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають обов’язковому взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Для всіх інших – взяття на військовий облік здійснюється тільки за власним бажанням.
Тобто, внесення записів в Реєстр здійснюється не для всіх жінок віком від 18 до 60 років, а для жінок, які перебувають на військовому обліку як військовозобов’язані або резервісти. Серед них ті, хто долучились до лав ЗСУ за власним бажанням, а також жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність та встали на військовий облік.
Висновок: маніпуляція
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!