Маніпуляція. В українців, які не оновлять дані в ТЦК, можуть відібрати квартири

Ольга Яковлева - 13 Липня 2024 | 18:35

З 18 травня 2024 року в Україні набув чинності новий Закон про мобілізацію, згідно з яким, усі військовозобов’язані повинні оновити свої дані протягом 60 днів. Встановлений законом строк збігає 16 липня, а російські пропагандистські ресурси вже рясніють маніпулятивними повідомленнями про те, як будуть обмежувати права українських чоловіків. Зокрема, що в українців, які не оновили свої дані, забиратимуть квартири. Чи дійсно це так — розбирались наші фактчекери.

Що сталося

Російський Телеграм-канал «Дядя Слава» (архів) поширив повідомлення про те, що з 16 липня в українців, які не оновлять свої дані в ТЦК можуть забрати квартири. 

В українців, які не оновлять дані в ТЦК, можуть забрати квартири - маніпуляція

«Якщо штраф за відсутність оновлення даних не буде сплачено протягом 15 днів з моменту його отримання, наступним кроком може стати конфіскація майна. При цьому, якщо нерухомість ухилянта опиниться під арештом, то вона може бути продана на онлайн-аукціоні. З вартості за її продаж вирахують суму штрафу, а гроші, які залишаться, повернуть боржникові».

Аналогічні повідомлення поширили інші російські ресурси: група “Вконтакте” Русская весна (архів), видання Sok.Fm (архів), група “Оперативные новости Донбасса” в соцмережі “Одноклассники” (архів), Телеграм-канали “Артамонов: оборона России” (архів) та “Олеся Лососева” (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Джерело

Телеграм-канал «Дядя Слава», за інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, перебуває на 56 місці у “Списку інструментів поширення ворожої дезінформації”.

Законодавче підґрунтя

Штрафи

Наразі в Україні для військовозобовʼязаних, хто проігнорує запрошення Територіального центру комплектування (ТЦК) та своєчасно не оновить свої дані, передбачена адміністративна відповідальність — за ст. 210, 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу.

17 травня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав Закон про внесення змін в Кримінальний кодекс та КУпАП за порушення мобілізації, що передбачає збільшення штрафів за порушення правил військового обліку.

Зокрема збільшено розмір штрафів в особливий період

Так, за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку передбачено:

  • у мирний час – від 3 400 до 5 100 грн;
  • в особливий період (зокрема воєнний стан) – від 17 000 до 25 500 грн.
за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку передбачено від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот НМДГ

За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:

– для громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот НМДГ (17000-25500 грн);

– для посадових та юридичних осіб від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот НМДГ (34000-59500 грн).

Збільшені штрафи за ухилення від мобілізації

Так, порядок сплати штрафу визначено законом, а саме статтею 27 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п’ятнадцять днів після вручення постанови про його накладення. Перевірити наявність штрафу та його суму можна на сайті МВС, у сервісі Дія, інтернет-банкінгу свого банку або переглянувши постанову, якщо таку видали представники охоронних органів або інші посадові особи.

У разі несплати штрафу протягом цього часу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем розташування його майна. Після цього з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП (тобто 5 100 та 25 500 грн відповідно).

Нагадаємо, що постанову про штраф можна оскаржити. В разі ж, якщо оскарження залишили без задоволення — штраф треба сплатити не пізніше, ніж через 15 днів після винесення відповідної постанови.

Арешт майна  

Арешт майна (йдеться не лише про квартиру, як повідомляють Телеграм-канали) можливий тільки, якщо військовозобов’язаний з тих, чи інших причин не сплатив штраф. 

В разі його несплати, виконавча служба має право арештувати та продати на торгах у рахунок боргу частину майна. Сума штрафу повинна перевищувати 142 тис. грн.

«У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2024 – 142 000 грн), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому випадку виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника», — зазначають в Міністерстві Юстиції.

Отже, маємо справу з черговою маніпуляцією, яка націлена на дискредитацію мобілізаційних заходів. Насправді низка подій, які передуватимуть арешту квартири досить довга, до того ж якщо сума штрафу менш як 142 000 грн, то стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло — не здійснюється.

Висновок: маніпуляція

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.