Маніпуляція. Працівникам ТЦК дозволили стріляти на ураження

Ольга Яковлева - 31 Cерпня 2024 | 16:55

Після події, що сталася 27 серпня, коли вночі невідомий відкрив вогонь по посту охорони Луцького ОМТЦК та заяви Волинського ТЦК та СП про те, що в разі загрози життю військовослужбовцям, вони відкриватимуть вогонь на ураження, російська пропаганда масово підхопила цей інфопривід, поширюючи наратив, що тепер ТЦК дозволили розстрілювати цивільних у випадку загрози життя. Чи дійсно це так — у нашому матеріалі.

Що сталося

З 28 серпня Telegram-канал «Укропский фреш», що систематично поширює російську пропаганду, опублікував новину про те, що представники Волинського ТЦК та СП вдалися до погроз на офіційному рівні й відтепер співробітникам ТЦК дозволено розстрілювати цивільних:

«ТЦК дозволили стріляти на ураження… Дуже приємно, що ТЦК на офіційному рівні почали погрожувати населенню. Мабуть, до розстрілів недалеко — до того ж, «загроза життю» це дуже розтягнуте поняття», — йдеться в дописі.

Новину поширили інші Telegram-канал «Херсонский вестник» та «Смотри», а також російські видання «Военное дело» (архів), «БеzФормата» (архів), «URA.Ru» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Детально проаналізувавши, що саме вказано в заяві Волинського ТЦК та СП, ми виокремили у ній ключові моменти та звернулися до законодавчої бази.

Згідно з постановою Кабміну “Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки” від 23 лютого 2022 року ТЦК та СП є складовою частиною Збройних Сил України, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до статусу військовослужбовців, співробітники ТЦК та СП підпорядковуються Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що затверджений Законом України від 24.03.1999 N548-XIV (зі змінами).

Порядок та випадки застосування зброї військовослужбовцями регламентовані статтями 21-22 цього Закону.

Зокрема у статті 22 Закону йдеться, що військовослужбовці мають право застосовувати спеціальні засоби, засоби фізичного впливу та зброю особисто або у складі підрозділу для захисту свого здоров’я і життя, а також здоров’я і життя інших військовослужбовців і цивільних осіб від нападу, якщо іншими способами та засобами захистити їх у даній ситуації неможливо.

Цей пункт Закону також спростовує тезу пропагандистів про те, що «співробітники ТЦК взагалі не мають дозволу носити зброю».

У складі ТЦК є військовослужбовці та працівники (цивільні громадяни, які виконують адміністративні функції). Працівники не мають форми і зброї, а військовослужбовці – мають, адже до ТЦК переводяться воїни, які за станом здоров’я не можуть виконувати обов’язки у бойових підрозділах.

Отже, маємо справу з черговою маніпуляцією роспропаганди. Насправді військовослужбовцям ТЦК та СП і було дозволено мати при собі зброю та використовувати її у випадку загрози життю. У Волинському обласному ТЦК та СП просто нагадали чинні норми закону.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.