У квітні 2024 року мережею поширилася інформація про те, що Петро Порошенко подав законопроєкт, згідно з яким нібито пропонує переспрямувати частину податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розпорядження місцевих бюджетів, що призведе до вилучення коштів у Збройних Сил України (ЗСУ). Чи дійсно це правда — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
Телеграм-канали «Валентин Гладких Апокриф» (архів) та «Инсайдер UA | Україна | Новини» (архів) поширили інформацію про те, що народний депутат України Петро Порошенко подав до Верховної Ради законопроєкт, яким нібито пропонує повернути частку військового податку на доходи фізичних осіб з державного бюджету до відання органів місцевого самоврядування.
Це нібито фактично буде означати вилучення цих коштів у ЗСУ та спрямування їх місцевими депутатами на невоєнні цілі через «своїх» суб’єктів господарювання.
Про це на відео заявив політичний аналітик, доцент кафедри соціології та політології Факультету лінгвістики та соціальних комунікацій Національного авіаційного університету Валентин Гладких.
«Я схильний думати, що таке затяте бажання повернути доволі значні кошти до місцевих бюджетів пов’язане з тим, що ці кошти, з місцевих бюджетів, місцеві депутати, схвалюючи відповідні рішення, можуть освоїть за рахунок своїх суб’єктів господарювання, які власне і будуть займатися ремонтом стадіонів, велодоріжок і перекладанням бруківки. І жодним чином це не буде сприяти вирішенню суто мілітарних завдань. І тим більше жодним чином не буде сприяти поліпшенню матеріально-технічної бази для українських військовослужбовців» – припускає пан Гладких.
Дану інформацію також поширили на своїх ресурсах видання «УНІАН» (архів) та «Українські національні новини» (УНН) (архів), «Коротко про» (архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми звернулися з запитом до пресслужби партії «Європейська Солідарність», з проханням підтвердити або спростувати інформацію про те, чи дійсно у Верховній Раді України (ВРУ) був зареєстрований законопроєкт подібного змісту за авторства Петра Порошенка. У відповідь нам надіслали посилання на статтю, розміщену на офіційному сайті організації, де описуються деталі законопроєкту №11190 про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» щодо підвищення матеріально-технічного забезпечення військових частин Збройних Сил України.
Також, у відповіді зауважили, що мета законопроєкту — збільшити майже на 10 млрд грн фінансування військових частин.
Відповідно до прийнятого у 2023 році ЗУ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» частина податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу переспрямовується з місцевих бюджетів до державного в наступних пропорціях:
- 45 % – Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання;
- 45 % – Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України на виконання державних цільових програм реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу, розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення;
- 10 % – головним розпорядникам коштів державного бюджету, що належать до сектору безпеки й оборони, для подальшого автоматичного спрямування військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань на матеріально-технічне забезпечення пропорційно до фактично сплаченого податку за осіб.
В ініційованому ж Порошенком разом із депутатами «Європейської солідарності» законопроєкті №11190 від 22.04.2024, пропонується змінити лише пропорцію спрямування коштів: передати 10 % від Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України військовим частинам ЗСУ та іншим військовим формуванням на підвищення матеріально-технічного забезпечення.
Це також можна чітко простежити переглянувши порівняльну таблицю до проєкту закону.
Як ми бачимо, жодної згадки про зміну розпорядника коштів в документі немає. Крім того, в другій порівняльній таблиці, створеній на основі змін до додатка №3 до ЗУ «Про державний бюджет України на 2024 рік», чітко видно, що кошти в розмірі 9 638 842 700 гривень мають бути перенаправлені від Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України до Міністерства фінансів України, а не до місцевих бюджетів.
Також вважаємо за потрібне зауважити, що станом на зараз, 11 липня, законопроєкт перебуває на стадії розгляду.
Отже, інформація про те, що Петро Порошенко ініційованим ним законопроєктом пропонує передати кошти військового податку на доходи фізичних осіб місцевим депутатам не відповідає дійсності, оскільки в поданому на розгляд ВРУ документі пропонується лише перерозподіл відсоткової частки доходів від ПДФО між вже наявними інституціями-розпорядниками державного бюджету.