Російський пропагандистський телеграм-канал поширив інформацію про те, що в українським поліцейським дозволили використання електрошокерів для того, щоб затримувати «ухилянтів» від мобілізації. Чи так це насправді — у матеріалі.
Що сталося
Телеграм-канал «Укропский фреш», що систематично ретранслює російську пропаганду, та інші (архів) поширили новину з наступним змістом:
«Міністерство внутрішніх справ України розширило права поліцейських на застосування електрошокерів. Як ви думаєте, навіщо? Припускаємо, що для вилову ухилянтів.
Ухилянт намагається втекти? Отримає шокером. Дружина ухилянта намагається його відбити? Отримає шокером».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Оскільки у повідомленні пропагандистів йдеться про те, що МВС розширило права поліцейських на застосування електрошокерів, ми звернулись до законодавчої бази.
Проект Закону «Про внесення змін до статті 45 Закону України «Про Національну поліція України» щодо вдосконалення правових підстав і особливостей застосування спеціальних засобів» був схвалений лише Кабінетом міністрів 18 липня поточного року та нині перебуває на розгляді Комітету ВР України з питань правоохоронної діяльності.
Які зміни він передбачає
До статті 45 Закону України «Про Національну поліцію України» (застосування спеціальних засобів) у пункті 6 пропонується додати три підстави для застосування електрошокових пристроїв контактної та контактно-дистанційної дії:
– під час затримання особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення та чинить опір або намагається втекти;
– під час затримання особи, яка чинить фізичну протидію поліцейському;
– під час затримання особи, яка намагається втекти з-під варти.
Станом на зараз у чинному Законі «Про Національну поліція України» є лише дві підстави, коли поліцейські можуть скористатися електрошокерами:
- для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною;
- для відбиття нападу тварини, що загрожує життю або здоров’ю особи чи поліцейського.
Законопроект, ініційований урядом, про додаткові підстави застосування шокерів вже був на розгляді ВР у 2020 році.
Проектом Закону №4375 від 13.11.2020 пропонувалося доповнити ст. 45 Закону України «Про Національну поліцію» додатковими підставами для застосування електрошокера у наступних випадках:
– затримання особи, яка вчинила адміністративне або кримінальне правопорушення і чинить водночас фізичну протидію поліцейському;
– затримання особи, яка вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин і намагається втекти;
– затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;
– затримання озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, зокрема поліцейського.
Народні депутати не підтримали повернення проекту закону на доопрацювання для повторного першого читання та відхилили його на голосуванні 29 квітня 2021 року (як вказано в картці законопроекту). Зокрема у висновку, наданому комітетом з питань правоохоронної діяльності, були описані наступні зауваження:
У пояснювальній записці до нового проекту закону, який наразі перебуває на розгляді комітету, зауважується:
Отже, оскільки новий законопроект щодо застосування спецзасобів поліцією перебуває лише не етапі розгляду в комітеті Верховної Ради, і має ще пройти погодження та після цього ухвалу народними депутатами, говорити про розширення прав поліцейських та збільшення переліку підстав для застосування ними електрошокерів ще зарано.
Висновок: маніпуляція