Поки в Німеччині триває останній тиждень Євро-2024, в якому Росія не бере участі через рішення УЄФА про відсторонення, пропагандистські ЗМІ намагаються використати старі інфоприводи для того, щоб підігрівати свою аудиторію черговими маніпуляціями. Так, російське видання «Sportbox.ru» поширило (архів) новину із заголовком, в якому йдеться, що нібито натовп українських фанатів побив вболівальника з російським триколором. Чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери.
Що сталося
Російське видання «Sportbox.ru» опублікувало новину із заголовком «Українці натовпом побили фаната за прапор Росії на Євро» (архів). Рік проведення чемпіонату Євро, коли це сталося, не вказаний.
Новина з таким же заголовком була поширена в соцмережі «Вконтакте», група «Футбол сегодня» (архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Євро 2020
Нам вдалося знайти інформацію про цю подію, яка насправді мала місце під час проведення Євро-2020 у 2021 році, про що написали, як українські (архів), так і російські ЗМІ (архів).
Приводом стали світлини, що 29 червня 2021 року з’явилися у Twitter (архів). На ній уболівальник з російським прапором і в шапці-вушанці з символікою СРСР обіймався з чоловіком, на якому була українська символіка. Вони перебували у фанатському секторі під час гри збірної України зі збірною Швеції, що відбувався цього дня на стадіоні «Гемпден-парк» у Глазго.
Фотофакт підхопили російські пропагандистські ЗМІ, написавши про «дружбу двох народів» (архів) та про те, що росіянина побили українські фанати (архів).
На відео інциденту бачимо, що безпосередньо в суперечці брали участь лише декілька чоловіків і сам конфлікт швидко себе вичерпав.
Тож про побиття однієї людини «натовпом українських вболівальників» не йдеться.
Чоловік у червоній футболці — росіянин Денис Смоленський — пояснив свою присутність на матчі з російським триколором бажанням підтримати українську збірну разом із своїм другом (архів):
«Я приїхав на матч, щоби підтримати українську команду. Адже росіяни теж вболівають за Україну! Ми ж усі єдині. Що відбувалося? Деяким не сподобалося, що я був із прапором. Дехто просто здивувався, а декому це, м’яко кажучи, не сподобалося… І вони почали бити. У мене була розбита брова».
На світлині, на якій Смоленський стоїть вже після суперечки (архів), помітно тільки розірвану футболку, до того ж на відео, його обличчя ніхто не торкався.
Варто нагадати, що для українців Євро-2020 запам’ятався іншим скандалом. Ще до старту чемпіонату на формі української збірної був нанесений анексований Росією Крим. Попри невдоволення, яке цей крок спричинив у Росії, УЄФА забороняти цей елемент екіпірування не стало. Там заявили, що карта України на формі не порушує правил, оскільки ООН визнає приналежність Криму до України.
Водночас УЄФА заборонила інший напис «Героям слава!», дозволивши залишити на футболках лише «Слава Україні!». В організації заявили, що поєднання цих двох фраз має політичний та мілітаристський підтекст.
Євро 2024
Зауважимо, що УЄФА відсторонила російські команди від міжнародних змагань через кілька днів після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Також, аби уникнути ймовірних провокацій, УЄФА заборонили приносити російський прапор на матч України проти Румунії, який відбувся 17 червня на Євро-2024. Адже до того, російські прапори вивішувалися на трибунах під час інших матчів.
Отже, маємо справу з подією, що сталася три роки тому та не мала такої масовості й наслідків, як її намагаються висвітлити російські ЗМІ. До того ж, у 2024 році приносити російський прапор на ігри української збірної в УЄФА взагалі заборонили.