Маніпуляція. Клірику монастиря УПЦ МП у Києві повідомили про підозру через знайдені російські рублі

Ольга Яковлева - 22 Вересня 2024 | 15:45

Після підписання 24 серпня 2024 року Президентом Зеленським Закону щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з Росією, ворожа пропаганда все активніше поширює фейки та маніпуляції, що дискредитують ПЦУ та розповідають про переслідування священнослужителів УПЦ МП. Так, мережею шириться новина, що нібито клірику столичного монастиря було оголошено про підозру за виявлені під час обшуку російські рублі. Що не так із цією  новиною — в нашому матеріалі.

Що сталося 

Telegram-канал «Шкварка», що систематично ретранслює російську пропаганду, повідомив про обшуки СБУ у Свято-Введенському монастирі, який розташований у центрі Києва.

«У результаті обшуку в монастирі знайшли кілька рублевих купюр. На підставі цього СБУ повідомила про підозру архімандриту Володимиру (в миру Олексій Ракк). Йому загрожують 5 роками в’язниці з конфіскацією», — йдеться у дописі. 

Новину з таким контекстом поширили інші пропагандистські ресурси (архів 1, 2, 3).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

18 вересня 2024 року українські ЗМІ повідомили про те, що у Свято-Введенському чоловічому монастирі УПЦ МП у Києві СБУ проводить обшуки на підставі підозри, що місцеві монахи, ймовірно, поширюють кремлівську пропаганду та підтримують агресію РФ проти України. 

СБУ проводить обшуки у Свято-Введенському чоловічому монастирі УПЦ МП у Києві/ Фото: джерело Суспільного у правоохоронних органах

Наступного дня, 19 вересня, на офіційних ресурсах Служби безпеки України було оприлюднено інформацію про те, що клірику київського монастиря УПЦ (МП), який виправдовував війну РФ проти України, повідомлено про підозру, втім правоохоронці не назвали його імені.

СБУ повідомила про підозру клірику київського монастиря УПЦ (МП) / Фото: Служба безпеки України

Видання «Українська правда», посилаючись на власні джерела в правоохоронних органах, повідомило, що йдеться про архімандрита Свято-Введенського чоловічого монастиря Володимира. Ця інформація про особу священнослужителя збігається з тією, яку поширили пропагандисти.

Ігумен Володимир (Ракк) раніше був намісником Свято-Амвросіївського чоловічого монастиря у м. Токмак (нині тимчасово окупованому) Запорізької області. У 2013 році його возвели в сан архімандрита. Ракк Олексій Вікторович внесений до бази Центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, життя та здоров’я людини, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку «Миротворець».

За даними центру, він систематично поширював «наративи кремлівської пропаганди», зокрема на своїй сторінці у Facebook.

Як йдеться у пресрелізі, оприлюдненому 19 вересня 2024 року, слідство встановило, що клірик у соцмережах виправдовував повномасштабну війну Росії проти України та поширював фейки про суспільно-політичну ситуацію в Україні. Під час обшуків у приміщеннях монастиря УПЦ (МП) правоохоронці виявили докази злочинних дій фігуранта.

На підставі цих доказів слідчі СБУ й повідомили йому про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників). Санкція інкримінованої йому статті КК України передбачає як покарання — 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

Отже, насправді архімандриту було повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників), а не за знайдені під час обшуків російські рублі. Норми цієї статті ніяк не стосуються зберігання іноземної валюти. Тож ми вкотре стикаємося з викривленою інформацію щодо нібито релігійних переслідувань. Таким чином  пропагандисти намагаються розпалити суперечки у суспільстві, а також дискредитувати правоохоронні органи, які «заводять» кримінальну справу лише за «кілька рублевих купюр».

Висновок: маніпуляція

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.