Питання корупції в Україні викликає сильний суспільний резонанс, то поширення дезінформації російськими пропагандистами на дану тему відбувається систематично. Цього разу, мережею поширили відео «Бетмобіля з українськими номерами», на якому нібито роз’їжджає в Монако один з українських посадовців. Що саме з цим не так — далі у нашому матеріалі.
Що сталося?
11 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», а також акаунти в соцмережі TikTok та платформі Youtube поширили новину про те, що вулицями Монако нібито їздить Бетмобіль з українськими номерами, власником якого є один з українських чиновників, які вже не знають як випинати своє багатство.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Інформація про бетмобіль з українським номерним знаком «АІ9908КА», який роз’їжджає вулицями Монако дійсно правдива, про це свідчить аналіз публікацій в соцмережах (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) та ЗМІ (1, 2, 3, 4, 5) за тривалий період часу.
Однак насправді, він знаходиться в Монако ще з жовтня 2020 року і його власником є єгиптянин. Зокрема, навіть аналіз відео, поширеного у новині, надає важливі відомості. Крім українського номерного знаку позаду та єгипетського номерного знаку попереду, на автомобіль нанесені дані про власника: знак з прапором Єгипту, ім’ям та прізвищем «M.Hamdy», QR-код та нікнейм «Exoticsdriver».
Власником бетмобіля є гонщик Ferrari Challenge, єгиптянин Мохамед Хамді (MOHAMED HAMDY), відомий як Exoticsdriver.
Він став власником автомобіля у 2019 році, коли той перебував ще в Україні, в Монако ж бетмобіль потрапив у жовтні 2020 року, з того часу Хамді постійно публікує його фото та відео на своїх офіційних ресурсах в соцмережах Instagram, Facebook, TikTok та на платформі Youtube.
Ба більше, Мохамед Хамді створив окремий Instagram акаунт, присвячений виключно бетмобілю, завдяки якому здійснити аналіз історії даного авто. Початок публікацій з автомобілем у Києві датується з вересня 2019 року, в Монако – з жовтня 2020 року (1, 2, 3), там він і перебуває наразі. Спочатку на бетмобілі спереду та позаду були присутні тільки українські номерні знаки і вже після березня 2023 року український номерний знак залишився тільки позаду, попереду ж на автомобіль було нанесено зображення номерного знаку Єгипту.
Український номерний знак автомобіль має тому, що дійсно перебував деякий час в Україні та отримав реєстрацію номерного знаку «АІ9908КА» у Київській області. За даними сервісу OpenDataBot та відомостями МВС України, перереєстрація номерного знаку відбулась 2 листопада 2019 року для авто марки Chevrolet Caprice (Бетмобіль був створений на його базі) в територіальному сервісному центрі (ТСЦ) села Софіївська Борщагівка Київської області у зв’язку зі зміною власника.
В Україні проводились ремонтні та тюнінгові роботи з автомобілем в автосервісі Nanoprotec, за цей час були зроблені його оглядові відео (1, 2) та публікації на офіційних ресурсах автосервісу та його інженера-конструктора Ігоря Тарабарчука (1, 2, 3, 4, 5). Як повідомили у 2020 році в Nanoprotec, після ремонтних робіт автомобіль мав виїхати до свого власника в Монако ще на початку 2020 року, але через COVID-19 відбулась затримка, через що бетмобіль потрапив до власника у другій половині того ж року.
Попереднім власником бетмобіля був українець, однак не держслужбовець, а дизайнер та розробник автомобілів, бізнесмен Андрій Джазовський (1, 2), який вже тривалий час проживає за кордоном. Він придбав один з трьох бетмобілів, побудованих у 1989 році для фільму “Бетмен”, після чого було проведено ремонт та тюнінг автомобіля, зокрема в Латвії та Україні, а у 2019 році Джазовський здійснив продаж автомобіля.
Тож, в такому випадку ми маємо справу з відомим ексклюзивним автомобілем, який наразі має два дійсних номерних знаки, єгипетський та український, але бетмобіль не належав та не належить українському держслужбовцю, як стверджується у новині, її власником вже понад чотири роки є єгиптянин, який проживає в Монако.