Маніпуляція. Американський сенатор похвалив Зеленського за напад на мирних жителів Курщини

Ольга Яковлева - 28 Cерпня 2024 | 07:27

Операція Збройних сил України в Курській області викликала у прокремлівських ЗМІ хвилю звинувачень в порушеннях правил та законів ведення війни. Так, днями поширилась новина, що американський сенатор нібито похвалив Президента України Володимира Зеленського за напад на мирних жителів Курської області. Чи дійсно це так — далі у нашому матеріалі.

Що сталося

Telegram-канал «Шкварка News», що систематично поширює російську пропаганду, опублікував  новину про візит американського сенатора в Україну з наступним змістом:

«Ліндсі Грем похвалив Зеленського за атаку на мирних жителів у Курській області. Він заявив, що в США пишаються керівництвом України», — йдеться в дописі.

Новину з таким заголовком поширили низка інших російських ЗМІ: Абzац (архів), Дзен (архів), Общественная служба новостей (архів), Military.pravda (архів), група Россия – Родина моя в соцмережі Одноклассники (архів), Ведомости (архів), RT (архів), БайБайден (архів) тощо. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Що насправді сказав Ліндсі Грем

Візит до України американських сенаторів від республіканської партії Ліндсі Грема та демократа Річарда Блюменталя відбувся 12 серпня. Під час візиту вони зустрілися з Президентом Володимиром Зеленським. Відео зустрічі оприлюднили в офіційному Telegram-каналі Президента України того ж дня. 

Проаналізувавши відео з прямою мовою Ліндсі Грема, ми з’ясували, що сенатор не коментував «атаки на мирних жителів», і в принципі не згадував слів Курськ та Курська область. Фраза ж «Ми пишаємося вашим керівництвом» вжита в іншому контексті.   

Далі наводимо пряму мову політика з цією фразою дослівно: 

«Через два з половиною роки війни ви продовжуєте стояти на своїх позиціях, та ще й зайшли в Росію. Ми пишаємося вашим керівництвом — ви демонструєте багато чого, що я ніколи не бачив. Казали, що Київ впаде за три дні, ну а бачите як обернулося — всі вони помилялися…».      

Тобто фраза про те, що США в особі сенатора пишається військово-політичним керівництвом України, виходячи з контексту його промови, стосується передусім стійкості країни протягом тривалого періоду в боротьбі з військовою агресією РФ.

Хто такий Ліндсі Грем

Сенатор-республіканець від Південної Кароліни США Ліндсі Грем має понад 30 років військового досвіду та звання полковника. Політик протягом всього повномасштабного вторгнення висловлює підтримку українському народу та керівництву країни, зокрема щодо питання надання озброєння, необхідного для протистояння російській військовій агресії. 

Міністерство внутрішніх справ РФ цього року оголосило сенатора Сполучених Штатів Ліндсі Грема в розшук (його картка з’явилася в базі розшуку відомства), відкривши кримінальну справу за «русофобські висловлювання» (архів).

Це сталося після того, як сенатор в рамках одного зі своїх візитів до Києва, 26 травня 2024 року, під час офіційної зустрічі з Президентом Зеленським, нібито назвав смерть росіян на війні в Україні вдалим витрачанням американських грошей. Насправді він цього не казав, адже фрази «росіяни вмирають» і «найкраще, на що ми витрачали гроші» не йшли одна за одною, що довели журналісти видання Reuters, вивчивши повний запис розмови, яка відбулася під час офіційного візиту в Офісі президента.

Отже, створюючи подібну дезінформацію російська пропаганда переслідує одразу дві мети. По-перше, виправдання відкриття кримінальної справи щодо Ліндсі Грема за «русофобські висловлювання» та, по-друге, чергове намагання дискредитувати Збройні Сили України. В цьому випадку — для просування наративу про жорстокість ЗСУ та цивільні жертви під час «Курської операції». Насправді Ліндсі Грем схвалив стійкість країни, яка протягом тривалого часу чинить опір військовій агресії РФ.

Тож перед нами чергова маніпуляція, що перекручує реальний зміст промови. І ми вкотре наголошуємо: довіряйте тільки офіційній інформації!

Якщо ж вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Висновок: маніпуляція

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.