Майже 10% від усіх євреїв Харкова вбили нацисти під час війни — виставка про історію єврейства в Україні

Ліза Бикова - 27 Січня 2025 | 15:28

У період вторгнення німецьких військ та їх союзників на територію України, під час Другої світової війни, майже 1,6 мільйона євреїв, серед яких діти та літні люди, стали жертвами «Голокосту від куль», тобто потрапили під розстріл. Лише у Харкові нацисти знищили майже 10% єврейського населення або 12 000 людей.

Ці дані оприлюднив Міжнародний інститут єврейської історії Centropa на відкритті виставки «Українсько-єврейське століття: фотографії та історії 1920–2024» у Києві, передає Ґвара.

Відкриття виставки «Українсько-єврейське століття: фотографії та історії 1920–2024» / Фото: організатори Міжнародний інститут єврейської історії Centropa

Сьогодні, 27 січня, увесь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту — цілеспрямованого винищення нацистами деяких етнічних груп у Європі, зокрема, євреїв. Напередодні цього дня у виставковому центрі «Жива пам’ять» у Києві відкрили виставку, яка присвячена життю євреїв в громадах України протягом останніх 100 років.

«Історії, представлені тут, не лише говорять про Голокост, радянські репресії чи сучасну війну. Вони показують, як ми, різні народи, протягом століття жили разом, впливали одне на одного і будували багатокультурну, багатонаціональну Україну», — розповіла під час заходу директорка Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр” Роза Тапанова.

вист
Відкриття виставки «Українсько-єврейське століття: фотографії та історії 1920–2024» / Фото: організатори Міжнародний інститут єврейської історії Centropa


Сама виставка поділена на дві частини. Перша — складається з понад 260 інтерв’ю та 3 000 архівних фотографій, які документують життя єврейських громад України до та під час Голокосту, в тому числі розповідь ведеться і про Голодомори в Україні. Друга — сучасну історію єврейства, зокрема, на ній представлені фотографії з Харкова, а також Львова, Києва, Чернігова, Одеси, та Івано-Франківська. Частина знімків зроблена вбитим росіянами у 2022 році фотографом Максимом Левіним.

«Ця виставка обʼєднує минуле та сучасне та нагадує нам, як важливо пам’ятати і визнавати свою спільну історію. Лише через освіту, повагу й відкритість ми можемо будувати суспільство, де трагедії, подібні до Голокосту, ніколи не повторяться», — сказав один з ініціаторів виставки, директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський.

вист
Відкриття виставки «Українсько-єврейське століття: фотографії та історії 1920–2024» / Фото: організатори Міжнародний інститут єврейської історії Centropa

Зокрема, один зі стендів виставки розповідає історію рабина [духовного лідера громади] Моше Московича. Єврей разом з дружиною Міріам та іншими членами родини понад 30 років живе у Харкові.

«23 лютого 2022 року всі вони святкували 30-річчя єврейської школи в Харкові, проте чи був Моше готовий до того, що станеться наступного дня…» — йдеться в уривку з виставки.

Там додають, у перший день повномасштабного вторгнення, коли російські війська саме розпочали бомбардування Харкова, у Моше навіть не було пляшки води. Проте йому вдалося виїхати з Харкова до Ізраїля на деякий час, невдовзі він повернувся до міста. А у квітні 2023 року їх громада у Харкові організувала святкування Песаха — центрального юдейського свята на згадку про Вихід з Єгипту. Тоді до святкування залучили майже 200 людей.

песах
Песах у Харкові / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

Виставка буде тривати до 28 лютого 2025 року у виставковому центрі “Жива пам’ять”, (вул. Юрія Іллєнка, 46А, Київ). Години роботи: 10:00–17:00. Вхід вільний.

Водночас організатори обіцяють надалі презентувати цю роботу і в інших частинах України.

Більше про організаторів виставки

Виставка «Українсько-єврейське століття: фотографії та історії 1920–2024» є частиною більшого проєкту міжнародного інституту єврейської історії Centropa, який об’єднує архівну роботу, освітні ініціативи та сучасні дослідження. З 2016 року організація провела понад 450 семінарів для українських вчителів, знайомлячи їх із єврейською спадщиною України.

Водночас загалом ця ініціатива працює у Відні, Гамбурзі, Будапешті та Вашингтоні. Його архіви включають понад 25 150 фотографій та 1 230 інтерв’ю, які стали основою освітніх програм у 20 країнах.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.