«Люди, які бачать це, змінюють спосіб мислення про війну»: у Харкові вперше презентували фільм про Ізюм

Ліза Бикова - 18 Жовтня 2024 | 18:56

17 жовтня у Харкові вперше відбувся премʼєрний показ фільму «Ізюм. Звільнений». Творці стрічки задокументували роботу експедиції Національного музею історії України у Другій світовій війні, які вирушили деокупованими восени 2022 року територіями Ізюмського району.

Журналісти Ґвара Медіа переповідають — як це було та про що фільм.

Премʼєра фільму «Ізюм. Звільнений» у Харкові / Фото: Любов Ємець для Ґвара Медіа
Презентація фільму «Ізюм. Звільнений» / Фото: Любов Ємець для Ґвара Медіа

Режисером фільму став харківʼянин Дмитро Чорний, який, з його слів, був єдиним, хто зміг вирушити у цю експедицію.

«На той момент [під час проведення експедиції — ред.] усі члени команди були або зайняті, або боялися за власне життя. Лише я був доступний для знімання на той момент. Можливо, у цьому фільмі є певні технічні недоліки, але основне — показати наслідки війни та окупації, а також надзвичайні зусилля членів експедиції», — сказав режисер стрічки.

Режисер стрічки Дмитро Чорний / Фото: Любов Ємець для Ґвара Медіа

Водночас головними героями фільму стали подружжя Лариса та Сергій Скуменки з Ізюма, які протягом усього періоду окупації вели щоденник та записували усі найважливіші спогади.

«Прожив день — записав. Через кілька днів після початку повномасштабного вторгнення ми з дружиною почали сперечатися щодо обставин обстрілів чи інших подій. Тож вирішили вести щоденник, аби запамʼятати кожен момент цієї війни», — пояснив Сергій, який разом з дружиною потрапили під російську окупацію у 2022 році.

Лариса Скуменко на премʼєрі фільму / Фото: Любов Ємець для Ґвара Медіа

За словами режисера, цей щоденник став найціннішим артефактом, який вдалося знайти протягом усієї експедиції. Тож тепер він стане частиною виставки музею.

«За всю історію повномасштабного вторгнення РФ, це другий щоденник цієї війни, який вдалося публічно оприлюднити», — додав режисер.

Презентація фільму «Ізюм. Звільнений» / Фото: Любов Ємець для Ґвара Медіа

Крім того, у фільмі показали історії зруйнованого ліцею, пожежної частини, храму пошти та будинків, в яких на момент влучання жили цивільні люди. Збирала докази російських злочинів команда співробітників музею на чолі з директором Юрієм Савчуком.

«Ось в Ізюмі висить банер, бачити, росіяни хотіли показати, що ми типу фашисти. І це ж вони свідомо вішали. Давайте заберемо його з собою в Київ, щоб показати російську пропаганду, яку вони намагалися показати українцям, обстрілюючи наші ж території», — слова, які сказав у фільмі директор музею Юрій Савчук.

Важливо задокументувати процес пошуки свідчень російської окупації й показати світу, якою є війна в Україні та російські методи її ведення, каже режисер.

Фільм є першою в Україні стрічкою з елементами доповненої реальності, а протягом усього фільму можна сканувати QR-коди та переходити за спеціальними посиланнями, таким дізнаватися нові деталі фільму.

Презентація фільму «Ізюм. Звільнений» / Фото: Любов Ємець для Ґвара Медіа

«Ізюм. Звільнений» уже показали у Норвегії, Фінляндії, Канаді й Україні. А в Осло, Гельсінкі та Стокгольмі стрічку також продемонстрували музейним працівникам.

«Їх емоції неможливо продемонструвати. Вони не бачили війну на власні очі і під час перегляду фільму їхнє бачення світу змінювалося повністю», — пояснив режисер.

У всеукраїнському прокаті стрічка буде доступна до 23 жовтня включно.

Довідка

Ізюм росіяни заблокували на початку березня. З 6 березня 2022 року там тривали інтенсивні обстріли міста та авіаудари, вся інфраструктура міста була знищена. Із 2 квітня місто було повністю захоплене. Його звільнили ЗСУ вдалося 10 вересня 2022 року в ході масштабного контрнаступу.

Після деокупації там знайшли масове поховання, яке місто 447 тіл: 414 цивільних (194 чоловіки, 215 жінок, 5 дітей), 22 військовослужбовців та 11 тіл, чия стать не вдалося встановити. Більшість загиблих померли в результаті насильницької смерті, а у 30 тіл були явні сліди катувань.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.