На карантині під забороною опинилися не тільки музеї, театри, бібліотеки й інші культурні простори, а й навіть парки. Культурна пропозиція, здається, тільки зросла або принаймні стала доступніша: музеї безкоштовно відкривали віртуальні екскурсії, опери і театри – записи з виступами, видавництва й онлайн-видання робили знижки на електронні книжки й матеріали і навіть дарували їх, навчальні платформи надавали доступ до різноманітних курсів. Однак чи був на це попит? Хто чим наповнював свій вільний час? Яка роль дозвілля кожної людини у формуванні загальної культури?
Замислитися над цими питаннями нас у редакції спонукала Школа розвитку мислення cowo.guru, а саме – онлайн-лекція Андрія Баумейстера «Дозвілля: як перейти від деструктивного проведення часу до конструктивного». На думку філософа, дозвілля – це не те саме, що відновлення сил у проміжках між роботою, і не те саме, що розвага, натомість це наповнений змістом час, коли людина перебуває у спокої. Ми змушені працювати, щоб забезпечити себе і рідних усім необхідним, але дозвілля – це протилежність «мушу», це свобода.
Ми вирішили розпитати людей різного віку і роду занять, а що для них означає дозвілля і чим вони наповнюють вільний час.
Наталка, редакторка, 28 років
Дозвілля – це хобі, те, що надихає, але за що не отримуєш грошової винагороди.
Працюю, але без контролю з боку працедавців. Гуляю лісом. Готую.
Володимир, інженер електроніки, 43 роки
Активний, інтелектуальний, духовний відпочинок із рідними, друзями, знайомими.
Переважно переглядаю пізнавальні відео, відпочиваю на природі.
Богдан, музикант, 21 рік
Вільний час від роботи, який можна провести із задоволенням, звісно, кожному особисто по-своєму, свій час, наприклад, поспати або ж пограти в більярд.
Як музикант, я люблю слухати музику, люблю подорожувати, але є те, що я люблю більше за все, – це грати музику, тому все моє дозвілля проводжу за інструментами.
Людмила, викладачка праці, 42 роки
Приємне проводення часу з друзями або заняття чимось корисним.
Ми із сім’єю граємося в різні ігри, гуляємо, я шию і в’яжу.
Тетяна, студентка, 19 років
Дозвілля – це насамперед вільний від певних справ період, тобто заняття людини у вільний час: самоосвіта, перегляд фільмів, читання книг, спілкування, фізичні заняття. Можна дозвіллям назвати те, що людина сприймає позитивно.
Спілкуюся з людьми, читаю книги, переглядаю фільми, гуляю, бігаю й просто нічого не роблю.
Костянтин, робітник, 41 рік
Проводження часу поза обов’язками заради власного задоволення.
Не маю дозвілля.
Марина, бухгалтер, 33 роки
Дозвілля – час для себе.
Читаю.
Діана, менеджерка, 22 роки
Час поза роботою, коли ти маєш право не відповідати на дзвінки/мережі.
Гуляю пішки до вимотування, бо за роботою не вистачає фізичного, а не інтелектуального виснаження; читаю книжки, дивлюся фільми, прибираю вдома, готую, ходжу шопитися, зустрічаюсь із друзями, ходжу в кав’ярні та паби. Іноді просто нічого не роблю весь день: гортаю стрічки соцмереж і дивлюся в стелю, просто думаю-рефлексую у стані перевтоми.
Олексій, юрист, 39 років
Час, вільний від роботи, та задоволення певних особистих потреб.
Самоосвіта, вирішення побутових справ, виховання дитини, спілкування, спорт, відпочинок.
Павло, викладач англійської мови, 30 років
Дозвілля – це той час, коли мозок вже заробив потрібні гроші, а душа радіє можливості перехопити ініціативу.
Я проводжу його, намагаючись дізнатися якомога більше про навколишній світ і не відмовляю собі в насолоді переглянути цікавий фільм або почастуватися смаколиками.
Оксана, мама трьох дітей, 38 років
Дозвілля – це те, що не рутина.
Спілкуюсь із друзями, відвідую культурні події, відпочиваю на природі.
Cowo.guru – школа ефективного мислення, що є основою свободи, основою для прийняття сильних рішень і одним із кроків до наповненого і осмисленого життя. Школа працює з дорослими, підлітками та компаніями. Відеоролики на YouTube-каналі cowo.guru – те, чим також варто наповнювати дозвілля.