Компанія «Проєктний альянс», яка будувала укріплення на Харківщині, заснована три роки тому та, ймовірно, має зв’язок із РФ та ОПЗЖ.

Про це йдеться в розслідуванні журналістки медіа hromadske Інни Попович.

Зазначається, що на замовленнях реконструкцій соціальних об’єктів, будівництві і сфері тероборони фірма отримала понад 1 мільярд 200 мільйонів гривень. Лише цього року Харківська ОВА на фортифікації перерахувала фірмі вже 266 мільйонів гривень.

Журналістка розповіла, що не так давно, більшість судових ухвал за кримінальними провадженнями щодо завищення цін на деревину із судового реєстру зникли. Водночас в одному із судових рішень, зазначено, що деревина, яка надійшла від ТОВ ГЕРЦ ІНДУСТРІЯ» використовувалася для будівництва фортифікаційних споруд. Серед товариств, які цим займалися вписано ТОВ «ПРОЄКТНИЙ АЛЬЯНС».

«Оглядом об’єктів встановлено неякісне їхнє виконання (засипані траншеї, підвалені конструкції, наявність тріщин та отворів тощо). Територіальною громадою на баланс споруди прийняті не були у зв’язку з неякісним та неповним виконанням робіт, а також невідповідністю технічній документації», — йдеться в рішенні.

Команда розслідування з’ясувала, що ТОВ «Проєктний альянс» належить порівну Андрію Колосу та Олександру Сорочинському. Андрій Колос — ексочільник департаменту економіки Харківської ОДА, чинний член виконкому Харківської облради, який колись балотувався від ОПЗЖ, та експомічник депутата Фельдмана (який до березня 2022 року теж входив до ОПЗЖ, а колись — до БЮТ та «Партії регіонів»).

Олександр Сорочинський мав спільний бізнес із громадянином РФ Олегом Лукіним до травня 2022 року. Проте суд ще у 2013 постановив ліквідувати їхню спільну ТОВку, однак вони досі цього не зробили.

Крім того, журналісти розслідування з’ясували, що на початку 2023 року, коли «Проєктний альянс» активно отримував підряди ХОВА, серед його засновників був такий собі Ігор Рожков. З таким самим ім’ям є людина в російських реєстрах, яка є засновником кількох російських будівельних фірм. Родина Рожкова, до якої входить і його брат Микита Рожков — депутат Харківської райради, теж від ОПЗЖ, — свого часу активно вела бізнес у РФ, йдеться в матеріалі.

Що відомо про фортифікаційні споруди

3 травня Міністерство оборони повідомило про завершення зведення фортифікацій на п’яти напрямках. Йдеться про п’ять областей, включно з Донецькою, де тривають активні бої.

На Харківщині роботи тривали на чотирьох напрямках — із півночі до сходу. «Сумський напрямок, північ прикордонна, північно-східний напрямок — Вовчанський, Куп’янський та Луганський на Ізюмщині. Ці напрямки є пріоритетними, де і ведеться будівництво фортифікаційних споруд. Робота буде продовжуватись. Ми маємо завдання від президента про нові напрямки. Вони мають на меті завадити ворогу в реалізації намірів на тих напрямках, що я зазначив», — сказав Синєгубов.

На їх будівництво було виділено понад 1,7 мільярда гривень, з яких 72 мільйони з обласного бюджету.

11 травня командир підрозділу ЗСУ Денис Ярославський заявив, що на Харківщині першої лінії фортифікацій та мін просто не було.

«Ворог вільно увійшов у сіру зону, по всій лінії кордону, яка в принципі не мала бути сірою! За 2 роки на українському кордоні мали стояти бетонні укріплення в мінус 3 поверхи! А не було навіть мін. Ми приходимо до думки, що це або божевільна крадіжка, або навмисний саботаж! Тепер ми знову втрачаємо людей, території і робимо те, що вже робили у вересні 22-го», — сказав він.

Читайте також

  • «”Фортифікацій не було” — це спекуляція і неправда»: ОТУ «Харків» про лінії оборони на півночі Харківщини