Kharkiv MeetDocs як культурний осередок під час війни за незалежність України

Ґвара Медіа - 12 Жовтня 2022 | 14:00
kharkiv

Kharkiv MeetDocs, як і велика кількість українців, змушений переїхати до більш безпечного міста, адже рідний Харків досі залишається небезпечним для проведення масштабних подій. Цього року організатори ухвалили рішення провести фестиваль у столичному кінотеатрі «Жовтень». 

Kharkiv MeetDocs Eastern Ukrainian Film Festival (KMD EUFF) — міжнародний фестиваль документального і художнього кіно. Як зазначають організатори, головною метою фестивалю є робота над інтеграцією України та її митців у світове культурне поле. 

Цьогоріч фестиваль проходив вшосте. З 1 по 6 жовтня в онлайні та офлайні глядачі могли подивитися документальні, ігрові, повнометражні та короткометражні стрічки — в рамках національного та міжнародного конкурсів, а також спеціальні покази та національні прем’єри. Крім того, захід передбачав індустріальну секцію — воркшопи, майстер-класи та творчі зустрічі з професіоналами індустрії. 

Національний конкурс та позаконкурсна програма

Відкрив фестиваль 1 жовтня документальний фільм-анімація Йонаса Поера Расмуссена «Втеча» (2020). Головний герой стрічки Амін підлітком втік з Афганістану до Данії. 20 років біженець жив із секретом, що міг коштувати йому на батьківщині життя, а після набуття притулку — зруйнувати стосунки з близькими людьми. У 36 років Амін став успішною людиною, збирається створити сім’ю зі своїм партнером і головне — знайти дім. 

На національний конкурс надіслали 30 робіт, з яких організатори мали відібрати лише 6. Цьогоріч список розширили до 9 робіт через кількість якісних фільмів. 

До національного конкурсу 6-го Kharkiv MeetDocs потрапили такі документальні стрічки: «Щоденник нареченої Христа» (2022) Марти Смеречинської, «Освітяни. Канікули в окупації» (2022) Костянтина Кляцкіна, «День Українського Добровольця» (2022) Володимира Тихого, «Не бачити / Не грішити» (2021-2022) Анни Єресько, «Між небом і горами» (2021) Дмитра Грешка, «Привоз» (2021) Єви Нейман, «Плай» (2022) Єви Джишиашвілі, «Терикони» (2022) Тараса Томенка, «Назовні» (2022) Ольги Журби.

В позаконкурсній програмі показали такі фільми: «Найщасливіша людина у світі» (2022) Теони Струґар Мітевської, «Будинок зі скалок» (2021) Сімона Леренга Вільмонта, «Миротворці. Перша місія» (2022) Валентини Охлопкової та Мирослави Гай, «Вільна людина. Проща» (2022) Сергія Дмитренка, «Будинок Слово. Нескінчений роман» (2021) Тараса Томенка, «Як там Катя?» (2022) Крістіни Тинькевич, «Війна в моїй голові» (2022) Олександра Авшарова та Сергія Касторних, «Українське кіно. Становлення» (2022) Олександра Тіменка, «Лев» (2016) Тимура Ященка, «Черкаси» (2019) Тимура Ященка.

Фільмом-переможцем національного конкурсу Kharkiv MeetDocs стала стрічка «Назовні» Ольги Журби. У ній йдеться про долю Романа, який брав участь у Революції Гідності, але згодом був змушений шукати шляхи виживання у кримінальному світі. Приз глядацького голосування здобув фільм «Плай» Єви Джишиашвілі. Обидва фільми отримали грошову винагороду від Українсько-данського молодіжного дому. Спеціальною відзнакою нагороджена робота Володимира Тихого «День українського добровольця». Нагороду журі Спілки кінокритиків України отримав фільм Тараса Томенка «Терикони».

Фільмом-закриттям фестивалю стала українська документальна стрічка Корнія Грицюка «Євродонбас» (2022). Це була світова й українська прем’єра стрічки. Творці фільму розвінчали радянські міфи та досліджували роль Донбасу в розвитку європейської економіки понад 100 років тому. 

Глядачі мають можливість переглянути окремі стрічки на сайті MEGOGO безкоштовно до 14 жовтня в Україні та світі.  

Bardak Film Fest VI 

Невіддільною частиною Kharkiv MeetDocs є «фестиваль у фестивалі» Bardak Film Fest, засновником якого є Антон Фролов. «Бардак» — це огляд незалежного короткометражного українського кіно. Цьогоріч 51 фестивальну стрічку глядачі могли подивитись й оцінити у київському просторі KINO42. 

Головний приз незалежного журі Спілки кінокритиків України отримав Олексій Єрошенко за документальну стрічку «Казкар». Це історія Ігоря Гомана, жителя села Олександрівка Херсонської області. Герою фільму поставили діагноз «психічна неврівноваженість», тож оточення оминає його через упередження, втім Ігор не втрачає віру в людяність і пише добрі казки для дітей. 

«У фільмі я хотів розповісти історію Ігоря людям, зокрема мешканцям села Олександрівка, щоб вони могли подивитись на свого односельця з іншого боку. Можливо, іноді варто все ж таки послухати дивакуватого незнайомця на вулиці. Раптом він розповість щось цікаве», — ділиться Олексій.

Головний приз за результатами глядацького голосування отримала стрічка «Крилата черепаха» Данила Головні. Ігрова короткометражна стрічка про Павла, який застряг у рутині. У робочому відрядженні герой зустрічає пустотливу дослідницю Аліз, що змушує його змінити свою буденність.   

Чи доречно у 2022 році знімати художнє кіно про війну в Україні? Дискусія на Kharkiv MeetDocs

2 жовтня в рамках Kharkiv MeetDocs відбулась панельна дискусія від Одеського міжнародного кінофестивалю на тему «Майбутнє українського кіно. Кіно під час та після війни». ГО «Українська кіноакадемія» закликала режисерів та критиків висловити думку щодо факту та методів висвітлення в ігровому кіно трагічних подій війни в Україні. Занепокоєння темою спровокував тизер-трейлер фільму «Буча», зйомки якого заплановані на зиму. Новина про створення ігрової стрічки викликала неабиякий резонанс серед кіноспільноти та громадян України. 

«Тема подій війни росії проти України потребує максимально делікатного підходу. Зображення трагічних подій в ігрових фільмах у той час, поки триває війна, тягне за собою ризик кон’юнктурного використання трагедії, що ми вважаємо неприйнятним. А проводити зараз у місцях безпосередніх трагічних подій зйомки ігрових фільмів із застосуванням важкої воєнної техніки, піротехніки, із використанням форми російських військових та реконструкцією подій, що містять насилля — це нагадування про події тим, хто пережив насилля…»,

— із заяви ГО «Українська кіноакадемія» про заплановані зйомки фільму «Буча».

Представником фільму «Буча» на дискусії став автор сценарію та креативний продюсер Олександр Щур. Сценарист заявив, що мета творців стрічки — привернути увагу світу до трагічних подій і спонукати інші країни посилити підтримку України.

«Буча» — фільм-драма про Костянтина, громадянина Казахстану, який врятував з окупованої Київщини 203 місцевих жителів. Також Олександр Щур зазначив, що у заяві ГО «Українська кіноакадемія» є неточності, адже під час зйомок стрічки «Буча» не передбачене використання воєнної техніки чи піротехніки. 

Премія від фестивалю Kharkiv MeetDocs. Лауреати та спеціальні нагороди

У 2022 році команда фестивалю започаткувала премію «За внесок у розвиток документалістики». Лауреатів оголосили на відкритті Kharkiv MeetDocs 1 жовтня. Ними стали: 

  • кінооб’єднання «Вавилон’13», яке утворилося після розгону студентів на майдані Незалежності в листопаді 2013 року. Після цього команда створила понад 400 робіт на суспільно важливі теми;
  • фільм «Останній день на Азовсталі», що увійшов до циклу «Фортеця Маріуполь» режисерів Дмитра «Ореста» Козацького та Юлії Гонтарук;
  • кінорежисер Сергій Буковський.

Спеціальними відзнаками організатори нагородили українських журналістів, які щодня показують світові правду про Україну: головну редакторку онлайн-видання «Українська Правда» Севгіль Мусаєву та головного редактора «Цензор.НЕТ» і оглядача газети «Дзеркало тижня» Юрія Бутусова. 

Як зазначили організатори фестивалю, частина коштів від квитків на покази фестивалю буде спрямована на підтримку 132-го окремого розвідувального батальйону, який захищає Харківщину.

Текст: Вікторія Маньковська

Фото: Олексій Єрошенко

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.