У 2021 році під час Lexus Design Awards українка Аліна Головатюк створила гру разом із чохлом на телефон, що допомагають впоратися з нападами паніки. Спеціально для Gwara Media вона розповідає про додаток, досвід його створення та про те, як боротися з панічними атаками за допомогою додатку.
Що таке панічні атаки?
Панічні атаки — це емоційна та фізіологічна реакція організму, коли людина безпідставно відчуває сильний напад страху чи стресу. Це дуже гостро переживається на рівні тіла: може підвищуватися тиск, прискорюватися серцебиття, частішати подих. Буває, що з’являються потовиділення та тремор. Є дані, що кожен третій хоч раз у житті відчував панічну атаку, а для кожного тринадцятого тривожний розлад — це актуальна проблема.
Панічні атаки, як правило, нетривалі за перебігом: від 10 до 20 хвилин. Але є варіанти, коли панічна атака триває до півгодини і очікування наступної може сильно ускладнити життя.
Крім побічного ефекту від інших медичних проблем, панічні атаки часто можуть спричинятись соціальними та лайфстайл факторами, такими як постійний або сильний стрес, травматичні події в житті, генетична схильність, депресія, низька самооцінка, зловживання психоактивними речовинами.
Як боротися з панічними атаками?
Лікування панічних атак ділитися на дві фази:
- необхідність навчити людину самостійно справлятися з атакою в момент, коли вона виникає;
- лікування першопричини панічних атака
До першого належать різні дихальні техніки типу Mindfulness, які допомагають людині впоратися з панікою. Другий метод передбачає більш тривалу психотерапію, щоб розібратися з тривожним станом, який лежить в основі панічної атаки.
Найефективнішою на даний момент вважається КБТ (когнітивно-біхевіористична терапія). Слід зазначити, що ані перше, ані друге лікування не може дати гарантовано 100% результату і підбирається індивідуально.
Когнітивно-поведінкова терапія трактує панічні атаки як наслідок несвідомих причин. Наприклад, щось сталося в житті людини і воно було несумісним із її попереднім досвідом. Організм «ховає» таке переживання у пам’яті тіла. Потім це приховане переживання запускається зненацька з певним тригером або зі зниженням ресурсності. Вікно толерантності до стресу звужується і людина може впадати в апатію, гнів чи панічну атаку.
Контроль над ситуацією чи поведінкою знижується чи губиться зовсім. Під час КБТ терапії пропонуються мовні конструкції, які треба промовляти про себе. Якщо говорити про тілесно-орієнтовану терапію, то багато технік фокусуються на перемиканні уваги. Добре працює предмет, який поміщається в руку і який можна носити із собою та концентруватися на тактильних відчуттях.
У стресовій ситуації у людини несвідомо напружуються всі м’язи тіла, особливо м’язи верхнього плечового пояса, кисті рук, основа черепа, шиї. Це лежить нижче за рівень свідомості, але забирає багато сил. Рухи кінцівками, особливо пальцями, можуть стимулювати розслаблення м’язів.
Як виникла ідея створення девайсу проти панічних атак?
Ідея виникла частково за рахунок власного досвіду, а частково — як відповідь на зростаючий процент історій про тривожні розлади серед молодих людей, що я чула від друзів та знайомих. Щоразу більше людей шукають інформацію про те, як боротися з панічними атаками, як подолати тривожність, знервованість, апатію тощо. В історіях також фігурували ліки від тривожності (антидепресанти та транквілізатори), що дуже часто дають побічні реакції і шкодять здоров’ю.
Але саме ліки буде вживати людина для того, щоб моментально стало краще. Мені було цікаво, чи можна створити новий спосіб протидії проблемі, такий, що буде ґрунтуватися на властивостях універсальних для більшості понять, наприклад, музиці, ритму.
Панічні атаки — не нове явище саме по собі. Діагноз «панічний розлад» з’явився ще у 1980 році, але є версії, що з пришвидшенням темпу життя в останні роки та переносом його ж в соціальні мережі ментальне здоров’я зазнає постійних викликів. Пандемія та її наслідки також не сприяють зміцненню психіки.
Я дуже радію, що є люди та організації, які розглядають ментальні проблеми нарівні з фізичними, і які виділяють кошти та час на їх дослідження.
У чому особливості створення такого додатку?
Девайс InTempo був розроблений з нуля в процессі міжнародного японського конкурсу Lexus Design Awards 2021. Найцінніше і найнезвичніше в цьому конкурсі — спілкування з менторами, відомими дизайнерами та архітекторами з різних куточків світу. Організатори знайомлять тебе з людьми, які вже багато чого досягли і можуть допомогти з твоєю ідеєю. У минулі роки знайомство проходило особисто в одному з просторів Intersect by Lexus, де ментори презентували себе, а учасники — свої проекти. У 2021 році, на жаль, все замінив зум.
Після першого знайомства ментори починають працювати з фіналістами попарно: давати свої зауваження, загальну критику та поради. Можуть навіть порадити повністю переробити твій проект. І, звичайно, ти сам вирішуєш, слідувати цим порадам або залишати ідею в оригінальному вигляді. Таких парних сесій лише чотири. Великим плюсом таких сесій була можливість побачити, що відбувається з дизайнами інших учасників (в конкурсі всього 6 команд-фіналістів з різних країн), тому що надалі цей контакт втрачається і ти повністю концентруєшся на своєму задумі.
Слід уточнити, що зазвичай на будь-який конкурс подається готовий проект, процес створення якого часто залишається в тіні. Lexus Design Awards має інший підхід. Подавати можна було як ескіз, так і мокап або зразок на різній стадії готовності. Потім із нього в процесі конкурсу можна було отримати фактично готовий продукт.
Всю роботу після початкових сесій розділили на чотири тематичні блоки: Design, Engineering, Development, Narrative. Кожен ментор відповідав за свій етап і особисто консультував учасників. Такі зустрічі з менторами планували раз на два тижні, за цей час тобі треба було максимально просунутися у дизайні свого проекту. Весь робочий процес записувався на відео і потім кожне дизайн-рішення обговорювалося з менторами. Паралельно з розвитком ідеї прототипу ти маєш стежити за бюджетом, замовляти матеріали, організовувати команду (у мене була маленька команда з UI/UX дизайнера, embedded девелопера та IOS-розробників), проводити дослідження на фокус-групах та консультуватися зі спеціалістами (у моєму випадку , з музикантами, психологами, психотерапевтами, майстернями 3D друку), готувати матеріали та текст для преси, давати інтерв’ю.
Як результат активної діяльності, створювалася презентація, яка була більше схожа на кліп, що включала обрану проблему, твоє вирішення та процес його створення.
Після цього прототипи, як і всі фіналісти, за планом вирушали на виставку в Мілані (Milan Design Week), але пандемія внесла сильні свої корективи і виставка пройшла у креативному просторі в Токіо (Intersect by Lexus).
На окрему увагу заслуговують організатори, які з листопада по вересень підтримують зв’язок з тобою у прямому розумінні 24/7 і допомагають навіть у найдрібніших питаннях. А оскільки продакт дизайн я робила вперше, таких питань накопичилося багато.
Як діє InTempo?
InTempo (з італійської “вчасно”) — це додаток і спеціальний чохол, які були розроблені як профілактика панічних атак і в якості загального розслаблюючого девайсу для всіх.
Як це працює: людина слухає музику та намагається повторити її ритм, відбиваючи його на спеціальному чохлі або екрані телефону (два режими гри Play та Beat).
В ігровій формі увага переключається зі страху, занепокоєння та негативу на розслаблення.
У кожному рішенні, як з приводу дизайну як додатку, так і чохла, відштовхувалася від консультацій з музикантами, психологами та психотерапевтами, а також від існуючих досліджень про вплив музыки та ритму на фізіологію людини.
Відповідно до них, нервова система і мускулатура мають здатність засвоювати ритм. Дослідженнями було встановлено, що улюблена музика, яка викликає задоволення та створює приємний настрій, може синхронізуватися з мозковими хвилями та впливати на їхню частоту. Дихання та серцебиття змінюються залежно від темпу та тональності музичного твору. Під впливом музики може змінюватися тонус м’язів, моторна активність. В цілому, кожна клітина організму резонує з музикою, якщо це буде, звичайно, та сама музика! Є повір’я про унікальну музику, що викликає загальну реакцію та оздоровлює — твори Вольфгана Амадея Моцарта. Але я недаремно написала слово «повір’я», бо під час створення прототипу та тестування стало зрозуміло, що для кращого ефекту допомагає саме індивідуальний підбір треків.
Для панічної атаки або тривожного стану лише звукового впливу буде недостатньо, тому ідея InTempo полягає в залученні кількох органів чуття — поєднанні слухових, тактильних та візуальних відчуттів при використанні програми та чохла. У той же час, я чудово розумію, що на піку панічної атаки InTempo не завжди зможе подіяти (симптоми можуть бути надто сильними), тому проект носить саме профілактичний характер.
Додаток InTempo має два основні режими: Play та Beat. Користувач може спробувати режим Beat тільки з підключеним чохлом InTempo. Якщо ви оберете режим Play, ви можете слідкувати за ритмом пісні, натискаючи на екран. Режим Beat дасть вам можливість спробувати повторити ритм пісні, торкаючись задньої частини чохла.
Усі треки в додатку відбираються з улюблених, фільтруються за темпом (BPM) і відтворюються від більш інтенсивних до спокійних. Це потенційно допоможе користувачам заспокоїтися. Після кожної зіграної пісні та відбитого ритму ви отримаєте 10 балів за користування грою.
Сьогодні додаток є у вільному доступі на Apple Store та проходить доопрацювання з компонентом «улюблена музика».
Матеріал в рубриці «Пряма мова» є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції Gwara Media може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія в рамках власної редакційної політики.