«Я — росіянин, дії РФ повністю підтримую, своє українське громадянство не визнаю і вважаю, що Харків теж скоро стане російським»
16 квітня у Дзержинському районному суді міста Харків відбулося судове засідання щодо обвинувачення у вбивстві військового, плануванні вбивства начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова і начальника Дергачівської МВА Вячеслава Задоренка, та вчиненні серії диверсій по місту.
Обвинувачений — уродженець Євпаторії (Автономна республіка Крим) Олександр Голуб, який, за версією слідства, уклав угоду з Федеральною службою безпеки Російської Федерації.
Кореспондентка Ґвара Медіа відвідала це засідання, тож переказуємо деталі цієї справи далі.
Засідання призначене на 12:30, у залі суду — прокурор, адвокат, троє представників потерпілих, судді та обвинувачений — 55-річний Олександр Голуб. До зали суду його приводять правоохоронці, до винесення рішення він перебуває під вартою. Свою вину в залі суду він не визнає, та повторює, що ідентифікує себе як громадянина РФ, підтримуючи політику війни.
«Ви що думаєте тут нічого не зміниться? Скоро тут [у Харкові — ред.] влада зміниться, прийде Росія. І ви всі [ймовірно, йдеться про прокурорів та суддів — ред.] виїдете до Дніпропетровщини», — цією реплікою Голуб пояснює відмову від обміну, хоча перед цим казав, що просив обміняти його на «Азовців».
Далі обвинувачений наголошує, що потребує перекладача, адже не може ані читати, ані писати українською, лише — російською. Хоча адвокат у суді підтверджує, що Голуб власноруч написав і підписав заяву про ознайомлення зі справою, лише, за словами прокурора, з граматичними помилками. У перекладачі Голубу відмовлено.
За даними слідства, після 2015 року обвинувачений з Криму переїхав до міста Бєлгород Російської Федерації. Пізніше, придбав будинок у Козачій Лопані Дергачівської громади, а у лютому 2024 року він прибув до Харкова.
На питання, для чого обвинуваченому, враховуючи його погляди, перебувати на території України, зокрема на Харківщині, під час повномасштабного вторгнення Голуб відповідає: «Приїхав забрати деякі речі, розібратися з боргами», про які саме речі йдеться — не уточнює.
Під час самого засідання суд прийняв три цивільні позови по цій справі. Один з них — від представниці начальника Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслава Задоренка — Валентини Остропілець. За її словами, внаслідок замаху обвинуваченого на життя Задоренка, а саме спроби підірвати його авто, той отримав моральну шкоду, тож тепер потребує компенсації від РФ, за вказівкою якої, за версією слідства, працював Голуб, у розмірі 15 мільйонів гривень.
«Цим авто користується не лише сам потерпілий, а й вся його сімʼя, тож внаслідок спроби підриву Задоренко отримав важку моральну травму», — пояснює вона.
Серед інших позовів — від дружини українського військового, якого за вказівкою РФ вбив, ймовірно, Голуб, а також від прокуратури в інтересах Харкова за вчинені обвинуваченим диверсії.
«Нічого з того, що тут озвучили я не робив, ні в чому не винний… Є оперативник, який возив мені передачки, речі, щоб я давав показання, які були потрібні їм для рейтингів та бонусів… Нічого читати і підписувати не буду, української не розумію, бо громадянин РФ», — сказав обвинувачений.
У результаті, суд призначив наступне засідання на 23 квітня. Щоправда, його вирішено закрити для журналістів, однак медійники зможуть задокументувати процес винесення вироку обвинуваченому, що буде пізніше.
Примітка: відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Нагадаємо, Ґвара раніше повідомляла, що Голубова затримали наприкінці жовтня 2024 року. До цього правоохоронці розробили детальний план затримання та зокрема чергували в електричках, які ходили з Харкова. Оскільки розшукуваний мав будинок у Козачій Лопані, поліціянти припустили, що він може переховуватися там. Під час одного з патрулювань електричок, поліцейські побачили як чоловік заходить у вагон, перекрили рух та затримали його.
За даними прокуратури, обвинуваченому оголошено низку підозр, такі як: державна зрада, замах на вбивство, диверсії тощо. Наразі він перебуває під вартою без права внесення застави. Чоловікові загрожує довічне позбавлення волі.
Читайте також
- У Харкові судитимуть чоловіка, обвинуваченого у вбивстві керівника ОВА та очільника Дергачівської МВА.
