Харківська обласна військова адміністрація відреагувала на звернення Заслуженого артиста України Олега Стефана щодо фінансування театрів та надання їм статусу критичної інфраструктури.

Про це повідомили у Харківській обласній військовій адміністрації.

Зазначається, ХОВА немає повноважень виплат заробітної плати працівникам театрів. Цей процес здійснюють керівники установ. Водночас фінансова підтримка культурних установ наразі виділяється з обласного бюджету.

Уточнюється, у 2025 році виділено 55,8 мільйона гривень фінансової підтримки театрів Харківщини. Крім цього, установи отримали 5,7 мільйона гривень доходу від господарської діяльності.

«Розподіл фінансової підтримки, зокрема й нарахування заробітної плати працівникам театрів, її виплата, наявність заборгованості та інші фінансові питання відносяться до компетенції директорів театрів», – повідомляють у ХОВА.

Адміністрація наголошує, театри мають право самостійно здійснювати співпрацю з міжнародними партнерами з метою отримання фінансування.

Додається, рішення щодо надання статусу критичної інфраструктури театрам Харкова ухвалює робоча група при обласній військовій адміністрації, а не Департамент культури і туризму ХОВА. Так, до об’єктів критичної інфраструктури відносяться об’єкти, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони.

«Наразі на розгляді є відповідні звернення від театральних установ області. Лише один із театрів обґрунтував доцільність бронювання військовозобов’язаних працівників, надаючи власну Стратегію розвитку театральної установи, затверджені графіки репетицій, гастролей театру та інші необхідні документи», – прокоментувала адміністрація.

Про контекст 

Учора, 28 квітня, заслужений артист України Олег Стефан повідомив, що в січні 2025 року театри подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури, але відповіді так й не отримали. Артист також заявив, що вже тривалий час спостерігає за неприпустимим ставленням влади до театрів Харкова, та що його колеги перебувають в умовах виживання.

Олег Стефан також звернувся до облради щодо низьких зарплат артистам театрів.

‎«Харківська обласна рада, ви єдина рада в Україні, що принижує моїх колег жалюгідними, убогими зарплатами. Прийміть нарешті рішення, виявіть повагу тим, хто в умовах війни, примножує честь і славу вашого міста. Зараз, як ніколи, важлива ваша підтримка і сприяння українській культурі та мистецтву‎», – наголосив Стефан.

Нагадаємо, раніше Харківський драматичний театр мав ім’я Олександра Пушкіна і називався російським, однак протягом останніх років він пройшов деколонізацію та відмовився від усього російського. Сьогоднішній директор драмтеатру Олег Яцина прийшов на свою посаду у жовтні 2023 року. Тоді ж і висунув ідею присвоїти театру ім’я Квітки-Основ’яненка. За його словами, з того часу у театрі практично з нуля створили новий репертуар, відкинувши те, що було в минулому, тож наразі є понад 10 нових вистав, а зі 177 людей по штату залишилось близько 80, тобто трохи менше половини. »Але це люди, які є патріотами, які люблять театр», — додав директор. Більше про зміни театру з початку повномасштабного вторгнення — у матеріалі Ґвари.

Читайте також