Заслужений артист України Олег Стефан звернувся до керівника Харківської обласної військової адміністрації та обласної ради, щодо надання статусу критичної інфраструктури театрам Харкова.
Своє звернення він опублікував 28 квітня на своїй Facebook-сторінці.
Він додав, що в січні 2025 року театри подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури, але відповіді так й не отримали. Артист також заявив, що вже тривалий час спостерігає за неприпустимим ставленням влади до театрів Харкова, та що його колеги перебувають в умовах виживання.
«Будь ласка, дайте відповідь, дайте статус і збережіть бодай те мале, що від них залишилося», – йдеться у повідомленні.
Олег Стефан також звернувся до облради щодо низьких зарплат артистам театрів.
«Харківська обласна рада, ви єдина рада в Україні, що принижує моїх колег жалюгідними, убогими зарплатами. Прийміть нарешті рішення, виявіть повагу тим, хто в умовах війни, примножує честь і славу вашого міста. Зараз, як ніколи, важлива ваша підтримка і сприяння українській культурі та мистецтву», – наголосив Стефан.
Харківські театри під час війни
26 грудня 2023 року Олег Синєгубов заявив про те, що у 2024 році зменшиться фінансова підтримка культурних закладів у Харкові на 50 %, тобто до 50 мільйонів гривень.
Загалом, у квітні 2023 році харківським театрам заборонили робити вистави з кількістю в понад 50 глядачів, а потім ДСНС заборонила працювати в приміщеннях театрів, оскільки вони не мають укриттів. Через це митці втратили певну кількість аудиторії та довгий час шукали альтернативи, щоб заробляти гроші та показувати вистави. Згодом театрам запропонували робити вистави онлайн. Харківська облрада запропонувала театрам створити проєкт: колективи записуватимуть свої вистави на відео, їх публікуватимуть на єдиному сайті, і глядачі купуватимуть квитки, щоби подивитися записи.
Нині в театрах не вистачає працівників, молоді фахівці масово виїжджають за кордон або знаходять себе в інших професіях, оскільки не можуть реалізувати себе в Харкові як культурні діячі.
«30 % залишилося від усіх: від монтувальників, акторів, костюмерів тощо. Навіть якщо ми вийдемо [на сцену — ред.], нас це не врятує. Ми не зможемо якісно працювати, тому що в нас недофінансування. Ми говоримо не тому, що ця проблема тільки зараз з’явилася, вона продовжується вже багато років», – відповідає Ольга Турутя, режисерка Харківського академічного драматичного театру, на запитання, чи врятує театри ситуація, якщо ХОВА дозволить працювати у штатному режимі у своїх приміщеннях.
Нагадаємо, раніше Харківський драматичний театр мав ім’я Олександра Пушкіна і називався російським, однак протягом останніх років він пройшов деколонізацію та відмовився від усього російського. Сьогоднішній директор драмтеатру Олег Яцина прийшов на свою посаду у жовтні 2023 року. Тоді ж і висунув ідею присвоїти театру ім’я Квітки-Основ’яненка. За його словами, з того часу у театрі практично з нуля створили новий репертуар, відкинувши те, що було в минулому, тож наразі є понад 10 нових вистав, а зі 177 людей по штату залишилось близько 80, тобто трохи менше половини. »Але це люди, які є патріотами, які люблять театр», — додав директор. Більше про зміни театру з початку повномасштабного вторгнення — у матеріалі Ґвари.
Читайте також
- Через війну драмтеатр у Харкові обмежив кількість місць для глядачів: це вплинуло на матеріальний стан.
