Найактуальніші харківські фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Влада чинить свавілля з комунальними платіжками в Балаклії
Маніпуляція. Про це пишуть проросійські телеграм-канали з посиланням на коментарі невідомих осіб. Згідно з ними, мешканці нещодавно деокупованої Балаклії, обурені через отримання квитанцій на сплату комунальних послуг, за період, коли вони там не проживали.
Насправді ця новина є маніпулятивною.
На період дії воєнного стану в Україні заборонено стягувати штрафи, нараховувати пеню чи припиняти постачання комунальних послуг за несплату рахунків. Ці положення затверджено в Постанові Камбіну від 5 березня №206. Проте, після закінчення дії воєнного стану борг все ж таки доведеться сплатити. Це стосується й тих мешканців, які жили на окупованій території, але користувались послугами, якщо рішення про скасування оплати не було прийнято місцевою владою. Як, наприклад, повідомив Ігор Терехов про списання боргів з 24 лютого для харків’ян.
Стосовно тих людей, які виїхали зі своїх домівок коментар надала заступниця міністра громад і територій Наталія Хоцянівська. Так вона повідомила, що якщо людина не проживала більше ніж 30 днів, то вона має звернутись до надавача послуг з вимогою не нараховувати їй оплату. В такому випадку існує два варіанти дій:
- Для тих, в кого нарахування відбувається за лічильниками варто просто подавати кожен місяць однакові показники. Якщо цього не зробити, людині будуть надходити платіжки на базі даних про раніше спожиті послуги. В такому випадку, дійсно, сума може бути в рази вища за ту, яку ви зазвичай сплачували.
- В інших випадках, якщо в помешканні ніхто не проживав більш як 30 днів, людині варто звернутись до надавача комунальних послуг надавши один з документів:
- Довідку ВПО
- Довідку про службу в ЗСУ
- Довідку про проходження лікування
Окрім цього, деякі постачальники комунальних послуг на деокупованих територіях скасували оплату на період окупації. Так, КП «Балаклійський Житлокомунсервіс» повідомляє про відновлення роботи, та зауважує, що користувачі мають сплатити за лютий 2022 року та за жовтень. Оскільки в ці місяці всі послуги було надано повною мірою. Проте за період з березня до вересня платити не варто.
Тому ми радимо вам, якщо ви потрапили в таку ситуацію, звернутись до вашого постачальника послуг. У разі виникнення непорозумінь з постачальником звертайтесь до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за посиланням, або за телефоном +380 (44) 204 48 27.
Отже, у підсумку варто зауважити, що дійсно, таке непорозуміння могло виникнути внаслідок недостатньої поінформованості населення. Проте російські пропагандисти використали це для того, щоб здійснити маніпуляцію та поширити наратив, про те, що українській владі не потрібні власні громадяни. Ми закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації та не піддаватись паніці.
Харківська область живе за російським часом
Фейк. Про це пише проросійський телеграм-канал «Купянск Za Мир!», для переконливості, до повідомлення надають скриншот в якому Харківська область зображується в іншому часовому поясі, ніж Київ.
Після переходу України на зимовий час країна живе за часовим поясом GMT+2, при цьому західна частина Росії залишається в GMT+3. Ми перевірили популярні інтернет-ресурси точного часу, зокрема Time.is та timeanddate. В усіх випадках Харків та область знаходяться в такому ж самому часовому поясі, як й інші українські території.
Ми перевірили також і російський ресурс Яндекс. Навіть там Харків та Київ мають однаковий час.
Надалі ми проаналізували, як скрин з російської новини, ймовірніше за все був створений.
Отже, зазвичай світовий час на мобільних пристроях можна переглянути саме за назвою часового поясу. Тобто це умовно «Київ/Україна (GMT+2), Вільнюс/ Литва (GMT+2)». Харківська область не є орієнтиром часового поясу. Тому ймовірно слово «Харківська» на скриншоті означає саме геолокацію. Але це не лише область, це може бути вулиця, площа тощо.
Й дійсно, в Росії є власні топоніми, що підходять під вищевказані характеристики.
Окрім цього, варто додати, що створення власної програми, яка буде відображати Харківську область як інший часовий пояс не потребує великих зусиль.
Тому варто ще раз підтвердити факт недостовірності інформації про життя Харкова за російським часом. Поширюючи цей наратив роспропаганда намагається надмірно завищити свою важливість на життя світу. Тому варто довіряти лише перевіреній інформації.
Місцева влада забороняє привозити в деокуповані Савинці гуманітарну допомогу
Фейк. Таку інформацію поширюють проросійські джерела. Як йдеться в повідомленні, місцевий голова Матвієнко заборонив доставляти гуманітарні вантажі в селище через власну образу на мешканців. Пропагандисти наводять ніби то цитату Матвієнко:
«Як мене зустріли, так нехай і живуть»
Як доказ використовуються повідомлення невідомих осіб, які підтверджують, що «всі волонтери, з якими вдалося зв’язатися» повідомили про заборону ввозити гуманітарну допомогу в Савинці. Наразі ми не знайшли жодного підтвердження інформації. Про правдивість подібних коментарів взагалі не йдеться.
Савинці це селище в Балаклійському районі, що за 18 кілометрів на південний схід від Балаклії. Селище так само було деокуповано в ході контрнаступу української армії. Всі 6 місяців окупації територія постійно знаходилась під обстрілами.
І хоча, про відкриття в селищі аптеки та відновлення електропостачання для частини селища Харківська ОВА повідомила лише 27 жовтня, адже процес реінтеграції території є довготривалим. Можливість отримати гуманітарну допомогу з’явилась набагато швидше.
19 вересня щойно деокуповані Савинці відвідав благодійний фонд «Нескорений Харків», аби надати мешканцям селища мінімальні продуктові набори. Проте, після звільнення розпочався процес реінтеграції території.
Також, згідно зі відеозвітом видачі допомоги Всеукраїнського благодійного фонду «Ми всі з України» від 23 вересня, зафіксовано факти отримання мешканцями продуктів та засобів гігієни. Хоч й дійсно, цього замало, щоб компенсувати всіх завданих окупантами втрат.
Про конфлікт селища з владою теж не йдеться. Так, до Савинців також було відправлено продуктові набори від обласного гуманітарного штабу, про що 6 жовтня повідомили в ОВА.
18 жовтня благодійна організація «Волонтерська» також поділилась звітом з селища. У якому повідомляється, що організація не лише доставляє їжу та медикаменти, а й здійснює евакуацією літніх людей з небезпечних територій.
Варто підтвердити, що наразі волонтерський рух працює та намагається допомогти кожному мешканцю деокупованих територій. А про заборону постачання допомоги взагалі не йдеться. Натомість пропагандисти намагаються нівелювати таку діяльність. Тому ми закликаємо вас підтримувати українських волонтерів ще сильніше та разом йти до перемоги!
Російська армія знищила завод «Комунар» на якому виробляли боєприпаси для HIMARS
Фейк. Пропагандистський телеграм-канал «Поддубный |Z|О|V| edition» повідомляє, що під час обстрілу заводу “Комунар” в Харкові було знищено виробництво снарядів для РСЗВ HIMARS.
А як повідомляє заблокований на території України телеграм-канал «Рыбарь», до війни там виготовляли автомобілі Tesla.
Обидва факти не відповідають дійсності.
Насамперед ми звертаємо вашу увагу, що станом на 2022 рік «Tesla Inc.» має шість виробничих потужностей. З них 4 заводи знаходяться в США, один в Німеччині та ще один в Китаї. Про виробництво Tesla в Україні наразі не йдеться.
Виробництвом артилерійських установок HIMARS займається «Lockheed Martin Corporation». Це американська компанія, що спеціалізується в галузі авіабудування, авіакосмічної техніки, суднобудування, автоматизації поштових служб та аеропортової логістики. Окрім HIMARS, компанія виготовляє установки ATACMS, літаки F-16, F-21 та багато іншої відомої високотехнологічної військової техніки. Наразі на підприємстві працює понад 114 тисяч працівників. Більшість виробничих потужностей зосереджено саме в США. Проте, в Україні виробництво «Lockheed Martin» відсутнє.
Від заводу «Об’єднання Комунар» до найближчого кордону з РФ менше ніж 40 км. Отже, оскільки організація виробництва високотехнологічних снарядів в такій близькості до Росії є загрозою потрапляння технологій до рук ворога, не було і наразі немає жодного сенсу в запуску виробництва боєприпасів до HIMARS в Харкові. Поширення такого наративу націлене на формування уявлень в російському суспільстві про непереможність армії Росії та про те, що вони успішно борються навіть з Західною високотехнологічною зброєю. А також для того, щоб виправдати свої обстріли цивільного міста.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.