Харківська деза 18.11 – 24.11

Фактчек Редакція - 25 Листопада 2022 | 12:52

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Росія надсилала фури гуманітарки, а Україна здатна забезпечити лише 50 пакетів

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють в проросійських пабліках. Повідомляється, що волонтери привезли в Козачу Лопань всього 50 продуктових наборів. За словами фейкоробів це підтверджує погане ставлення України до власного населення.

Проте, ця інформація є маніпулятивною та націлена на дискредитацію українського волонтерського руху. 

За підтвердження пропагандисти взяли інформацію про видачу продуктових наборів в Козачій Лопані місцевими волонтерами. На підставі допису про видачу лише 50 пакетів гуманітарної допомоги фейкороби зробили висновок про те, що Україна не здатна забезпечити власних громадян. Проте ця інформація не відповідає дійсності. Саме цю видачу допомоги ініціювали  двоє харківських активістів.

Хлопці самостійно доправляють гуманітарну допомогу в прифронтові населені пункти Харківщини. За їх словами, вони намагаються допомогти тим регіонам, які наразі найбільше відрізані від комунікації з іншими регіонами.

Традиційно один за один гуманітарний виїзд волонтери можуть роздати до 50 пакетів допомоги. Насамперед це пов’язано з логістичними проблемами.

Дійсно, 20 листопада хлопці привезли продукти мешканцям Козачої Лопані. Проте, цей виїзд був вже ювілейним – двадцять п’ятим. Це означає що лише ці двоє молодих людей самостійно змогли допомогти вже понад тисячі сімей. 

Навіть такою кількістю продуктових наборів не обмежується допомога українського волонтерського руху деокупованій Харківщині. Лише в самому місті Харкові працює 48 організацій, що допомагають населенню саме продуктами. Окрім цього в місті працюють організації в 15 різних категоріях в залежності від запитів. Тут можна отримати зокрема медичну, психологічну допомогу, чи навіть здати кров для захисників. Знайти потрібний гуманітарний штаб в цих категоріях можна також і в інших населених пунктах області.

Тому варто підтвердити факт того, що дана новина поширена виключно з ціллю подальшого просування ворогом наративу про те, що Україна не проявляє себе як держава. Українські волонтери самовіддано працюють та намагаються допомогти кожному. Тому жодним чином російська колона гуманітарки не визначає “гарне ставлення” окупантів до мешканців Харківщини. Наразі на деокупованих територіях розповідають тисячі історій про жорстоке ставлення військових армії Росії до цивільного населення. Зокрема і в Козачій Лопані, яку пропагандисти обрали за об’єкт поширення своєї пропаганди. 

Харків повністю паралізовано через обстріли 23 листопада

 Фейк. Про це пишуть пропагандисти з посиланням на харківські локальні ЗМІ. Так о 20:15 телеграм-канал “ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ” повідомляє про те, що місто Харків є повністю паралізованим: електротранспорт зупинено, а черги на автобусних зупинках є настільки довгими, що дехто “не потрапить додому й до завтра”. При цьому основним аргументом, який надають фейкороби, є саме відсутність будь-яких дій влади для того, щоб вирішити цю ситуацію. 

“Хоча всі вже зрозуміли, що вирішити шайка Терехова може лише безконтрольну видачу зброї чи незаконний вируб лісів.” – пишуть пропагандисти.

Поширення цього наративу націлене на створення хаосу в суспільстві, підвищення панічних настроїв. Звертаємо вашу увагу, що дана новина є маніпулятивною та не відповідає дійсності.

Насамперед звернемо увагу на фото великою чергою. Це фото зроблено на Майдані Конституції у Харкові, що стає зрозуміло з частини фасаду Історичного музею на фото.

Далі варто зауважити, що світло у харків’ян зникло 23 листопада близько п’ятнадцятої години. Відповідно в цей час було зупинено метрополітен та влада повідомила про вивід додаткових автобусів на маршрути. Близько 16:45 Ігор Терехов повідомив про те, що з метрополітену вдалось евакуювати пасажирів. Поблизу Майдану Конституції знаходиться дві станції метро: станція Майдан Конституції Холодногірсько-Заводської лінії та станція Історичний музей Салтівської лінії. Також в цьому місці знаходиться перехід між різними гілками метро, тому й в мирний час ця місцевість мала підвищений трафік через логістичну важливість. 

Ми знайшли оригінал поширених пропагандистами фото. Ними поділились в локальному харківському каналі “Харьков 1654 🇺🇦 Город-герой” о 16:38. Тобто в той самий час коли влада повідомила про евакуацію людей з метро.

Тому ймовірно дана черга утворилась саме через те, що до неї додались пасажири, які змогли вийти з метро. Фейкороби ж поширили це фото вже пізно ввечері та акцентували на тому, що людям й до завтра не вдасться дістатись домівок.

Окрім того, для того, щоб мінімізувати вплив відсутності електрики на Харківщині та по всій Україні було розгорнуто пункти незламності де можна зарядити мобільний телефон чи під’єднатися до інтернету. А вже 24 листопада міськрада повідомила про відновлення роботи метрополітену після знеструмлення внаслідок російської ракетної атаки.

Тому варто підтвердити той факт, що дана черга є наслідком саме російської агресії. Натомість українські комунальники, енергетики та інші захисники доклали всіх зусиль для того, щоб якнайшвидше відновити енергомережу. Про жодну бездіяльність влади не йдеться.

В українському телеграм-каналі повідомили про неминучу поразку України

Фейк. Такий допис зробили в телеграм-каналі “Первый Харьковский” з посиланням на канал “української політики” під назвою “Іній”. Так в повідомленні йдеться про те, що українська армія мала йти на перемовини відразу після звільнення Ізюму і Куп’янську, а тепер “взагалі ніяких шансів немає”.

В дописі йдеться саме про атаку на енергомережу України. Оскільки також повідомляється, що “ще навіть не зима”, с ситуація вже є такою.

В даному повідомленні поширено два основних наративи: перший націлений створити враження воєнних перемог Росії через атаку на енергомережі, а другий звинуватити Україну в відсутності прагнення досягнути миру через відмову від перемовин.

Обидва наративи є частиною кремлівської пропаганди. Інформація надана в дописі не відповідає дійсності.

Так навіть після деокупації Харківщини українським захисникам вдається давати гідну відсіч агресору. На початку листопада Україні вдалось повернути під свій контроль тимчасово окуповані населені пункти Миколаївщини та частину Херсонщини. Й надалі наші воїни продовжують захищати нашу незалежність. 

Росія ж ракетними обстрілами енергомережі намагається створити видимість військового успіху та схилити Україну до перемовин, які в своєю чергою є можливістю для ворога відновити сили та збільшити тиск на нашу державу.

При цьому наразі немає жодних підстав вважати тактику російського терору вдало. Цей фіксують й закордонні партнери України. Так Едрієнн Вотсон, речниця Ради з нацбезпеки США, заявила що спроба Росії деморалізувати українців обстрілами енергетики знову зазнає провалу. 

Тому наразі варто підтвердити, що інформація про неминучий програш України неправдивою.

Виїхати з Козачої Лопані неможливо, місто закрите

Маніпуляція. Про це пишуть російські фейкороби. Так за їх повідомленнями влада закрила місто на в’їзд і виїзд та штучно унеможливлює населенню доступ до цивілізації.

Як додаткове підтвердження надають факт відкриття в місті громадської пральні. Нібито це реакція влади на неможливість придбати пральний порошок через закриття міста. Така інформація не відповідає дійсності.

Дійсно, у селищі Козача Лопань було відкрито громадську пральню. Про це повідомляють у Суспільному. Проте, вона не має нічого спільного з забороною виїзду з міста.

Варто звернути увагу, що в’їзд до нещодавно деокупованих територій здійснюється або за наявності місцевої прописки, або через дозвіл місцевої військової адміністрації. Такою ж є ситуація й в Козачій Лопані. Людина яка не приписана в громаді – має отримати спеціальну перепустку від Дергачівської військової адміністрації. Це пов’язано зі стабілізаційними заходами в регіоні.

Проте, жодної заборони для виїзду з громади немає. Навпаки, населенню починаючи з вересня пропонують евакуюватись до більш безпечних регіонів. Так само повідомляють й про вже евакуйованих громадян. Крім того, вище ми писали про волонтерів, що приїздили до Козачої Лопані.

Тому варто підтвердити, що хоч наразі в регіоні можливо й складно дістати пральний порошок, проте про жодне навмисне закриття владою міста не йдеться. 

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.