Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Залужний вручив бійцям Харківської області нацистські нагороди
Фейк. Пропагандистські ресурси повідомили, що військовослужбовцям 92-ї бригади нещодавно вручили спеціальні нагороди від Головнокомандувача. Так за даними фейкоробів, ці почесні знаки ніщо інше, як копії нацистських нагород.
Також пропагандисти стверджують, що ця культура копіювання (ймовірно нацистів) існувала вже досить довго, оскільки такий самий хрест у 2018 році був нагородою для військових АТО/ООС. Проте насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Орден «Сталевий Хрест Непереможених» було створено для відзнаки військовослужбовців, що захищали Україну до 24 лютого. За основу цієї нагороди взято традиційну емблему Збройних Сил України.
Нагрудний знак «Сталевий хрест» призначений для вручення військовим ЗСУ за виконання бойових завдань проведення об’єднаних, антитерористичних операцій, а також операцій з підтримання миру та безпеки, а також у повсякденній діяльності. Особливістю цієї нагороди є те, що вона є відзнакою Головнокомандувача Збройних сил України. Зараз сучасні ЗСУ за основу своїх символів беруть саме козацьку спадщину.
Козацький хрест Запорізьких козаків має чіткі лінії без заокруглень, хрест розширюється від центру.
У Німеччині така нагорода була заснована ще у 1813 році, задовго до появи нацизму в країні. У 1939 році цю нагороду адаптували для нагородження військових Вехмарту. Саме Гітлер перетворив цю нагороду на символ нацистської Німеччини. У версії 1939 року основними елементами ордену є рік та свастика.
При цьому потрібно зауважити, що «Залізний хрест» Німеччини протягом всіх її історичних періодів має саме заокруглені лінії.
Тому варто ще раз підтвердити той факт, що всі ці символи, що використовують в сучасному українському війську не мають нічого спільного з нацисткою Німеччиною. Ці знаки з’явились за довго до народження Гітлера і є частиною історичної спадщини багатьох країн.
У Харкові перекривають дороги для перекидання військової техніки
Така інформація шириться проросійськими джерелами. Так за словами фейкоробів перекриття доріг для цивільного населення свідчить про те, що російські атаки на залізничну інфраструктуру є успішними й українська армія змушена перекидати своє озброєння саме автомобільними шляхами. Насправді ця інформація не має нічого спільного з реальністю.
Дійсно, ввечері 8 грудня у пресслужбі Служби автодоріг у Харківській області повідомили про перекриття деяких доріг у зв’язку з погодними умовами. При цьому саме того вечора до Харківської області прийшов циклон і в регіоні спостерігали унікальне явище: крижаний дощ при температурі -4°C. Саме таке поєднання утворює на дорогах товстий шар ожеледиці, рух якою є досить небезпечним. При цьому для ліквідації наслідків було залучено лише 102 одиниці техніки та використано 400 м3 піщано-сольової суміші. В той час як минулого року в грудні до роботи у Харківській області залучали не менше 170 одиниць техніки та лише 20 грудня використали 2595 м3 піщано-сольової суміші, 246 м3 відсіво-соляної суміші та 231 тонну технічної солі.
Така суттєва різниця дійсно впливає на якість дорожнього покриття. Подібна ситуація існує не лише у Харківській області. Так, заступник начальника Служби автомобільних доріг у Волинській області Юрій Ришкевич розповів Суспільному, що через зупинення діяльності підприємства “Артемсіль” підрядним організаціям Волинської області вдалось заготовити лише 20% солі від всіх потреб. У Черкасах так само повідомили, що у випадку суворої зими солі вистачить лише на третину потреб. Так само у зв’язку з бойовими діями існують проблеми з забезпеченням спецтранспорту.
Не зважаючи на кращі умови, минулого року у зв’язку з негодою так само перекривали дороги. Так, наприклад 12 грудня 2021 року було заборонено пересуватись деякими дорогами Івано-Франківської області через погіршення погодних умов.
Тому варто підтвердити, що ці події не мають нічого спільного з обмеженням прав цивільних на користь військових. Окрім того, перевезення спеціальної військової техніки під час ожеледиці теж є небезпечним.
Поширення цього наративу потрібне пропагандистам саме для того, щоб підтвердити той факт, що їх обстріли залізничної інфраструктури мають саме військові цілі, а не є терором мирного населення. Проте, обстріл вокзалу в Краматорську, де загинула 61 людина та було поранено ще 121, обстріл станції Чаплине на Дніпропетровщині, де загинуло 25 людей, з них двоє дітей є прикладами жорстокості ворога. Росія цілеспрямовано веде обстріл цивільного населення та за допомогою власної пропаганди намагається приховати це.
У Куп’янську людей примусово евакуюють з їх будинків
Пропагандистські ресурси продовжують спекулювати на тему неповаги України до власних громадян. Так в цьому випадку вони поширили новину про примусове виселення цивільного населення з Куп’янську. Мовляв, люди повинні покинути власні комфортні домівки через примхи влади та поїхати до гуртожитків Полтави та Харкова без умов, тепла, харчування і світла.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Ще у листопаді влада запропонувала жителям Куп’янську на зимовий період евакуюватись до більш безпечних регіонів. Пов’язано це насамперед зі становищем критичної інфраструктури після російської окупації та постійними обстрілами громади з боку РФ. Станом на 6 грудня було евакуйовано 217 осіб, ще 68 заявок на евакуацію опрацьовувались, повідомив голова ХОВА Олег Синєгубов.
Повідомити про бажання евакуюватись також потрібно самостійно. Детальну інформацію про те, куди звертатись можна знайти на сторінці Суспільного.
При цьому кожну евакуйовану особу забезпечують безоплатним житлом, гуманітарною та медичною допомогою, надають допомогу в оформленні статусу ВПО.
Це підтверджує фоторепортаж з одного із гуртожитків Харкова, куди поселили переселенців з Куп’янської та Вовчанської громад.
Так з фото ми бачимо, що умови проживання дійсно є нормальними. В гуртожитках надають гуманітарну допомогу та теплі речі.
Ще однією з причин евакуації з Куп’янську є близькість до лінії фронту. Місто знаходиться близько 15 кілометрів від лінії зіткнення. Ворог й досі продовжує обстрілювати Куп’янськ. 10 грудня Олег Синєгубов повідомив про черговий випадок обстрілу громади з артилерії та мінометів.
Навіть попри це, обов’язкової евакуації з міста не оголошували. Проте все ж таки влада рекомендує виїхати до більш безпечних регіонів.
Тому варто ще раз підтвердити, що інформація проросійських джерел не має нічого спільного з реальністю.
Уродженець Харківської області влаштував у квартирі в Росії власну Україну
Фейк. 14 грудня пропагандистські телеграм-канали повідомили, що в російському місті Абакан затримали чоловіка, який влаштував у квартирі Україну. За словами фейкоробів після початку бойових дій чоловік почав займатися створенням власного філіалу України в квартирі.
Насправді ця інформація не тільки не має нічого спільного з реальністю, а й приховано просуває потрібні наративи російській пропаганді.
Насамперед ми проаналізували фотографію надану в дописі. Зворотний пошук зображення не дав результатів.
Також варто звернути увагу на те, що таку новину не поширювали навіть російські медіа. Опублікували її лише декілька пропагандистських телеграм-каналів. Пошук такої інформації в інтернеті не дав результатів. Проте, 13 грудня російську ЗМІ поширили наступне повідомлення.
Саме ця новина могла стати основою для створення фейку.
Варто також детально проаналізувати наратив, що просувається в такий спосіб. Російська пропаганда вже тривалий час намагається дискредитувати Україну, її мешканців, традиції та культуру. Так поширення фото має створити уявлення про відсутність охайності в Українців. А інформація про те, що Харків’янин хотів “бути ближче до своїх родичів з України” й тому не платив за комунальні послуги й залишився без світла, електрики й газопостачання має закріпити уявлення про те, що наразі становище на території України є критичним.
Хоч насправді цей фейк швидше схожий на абсурд, російські пропагандисти ніколи не втрачають нагоди просунути своїм читачам потрібні державі-терористу наративи. Тому ми закликаємо вас завжди критично ставитись до інформації та довіряти лише офіційним джерелам.