Увечері 23 червня в каналах бійців ПВК «Вагнер» з’явилося відео, де російська армія буцімто завдала ракетного удару по їхніх тилових таборах. Власник ПВК Євгєній Прігожин заявив, що загинуло дуже багато бійців. Втім, на відео не видно великих руйнувань та великої кількості загиблих, натомість можна побачити локальну пожежу та відірвану кінцівку.
Що передувало?
Конфлікт між регулярною російською армією на чолі з міноборони РФ Сєргєєм Шойгу й начальником генштабу ЗС РФ Валєрєєм Гєрасімовим та вагнерівцями триває ще з весни. Пріґожин заявляв, що вагнерівцям не надавали достатньо боєприпасів, мінували території навколо Бахмута при відході бійців ПВК тощо.
Як все починалося?
Події 23 червня стали піком протистояння — керівник ПВК заявив, що наступний крок буде за ними: «Ті, хто нищив сьогодні наших хлопців, будуть покарані. Я прошу нікому не чинити опір, всі, хто намагатиметься чинити опір, вважатимуться загрозою, і ми знищуватимемо негайно».
Прігожин також звинуватив Шойгу в тому, що останній прибув до Ростова-на-Дону, аби провести операцію зі знищення ПВК «Вагнер». Після цього міноборони РФ буцімто втік.
За словами керівника вагнерівців «розбиратися із беззаконням» йде 25 тисяч бійців. Він закликав всіх охочих приєднуватися.
Реакція керівництва Росії
Ввечері 23 червня Міноборони РФ заявило, що публікації вагнерівців про удар по їхнім таборам — це інформаційна провокація.
За словами прессекретаря президента Росії Дмітрій Пєсков, Путін у курсі подій. Серед іншого, керівництво РФ вживає всі необхідні заходи. Зокрема, після заяв Пріґожина проти нього порушено справу про заклик до збройного заколоту. Силові структури ввійшли з обшуками в «ПВК Вагнер Центр» у Петербурзі.
З 21 червня Кремль неофіційно закритий для відвідувачів, а з 24 червня це оголошено офіційно. Водночас поліція перекрила доступ до адміністрації президента РФ у Москві.
24 червня о 10:00 за київським часом Путін звернувся до росіян.
За повідомленнями російських ЗМІ, починаючи з 23 червня в ряді областей вживаються заходи безпеки. У деяких містах силові структури, такі як Росгвардія та ФСБ, підняли на тривогу. У Ростові-на-Дону та Воронєжі масово перекриваються дороги, скасовуються заходи, а на вулицях з’являється військова техніка. У Москві, Московській, Липецькій, Орловській, Воронезькій області та ряді інших ввели режим контртерористичної операції. Губернатори Свердловської та Брянської областей також оголосили режим підвищеної готовності.
- Генерал Суровікін звернувся до вагнерівців з призивом зупинитися та вирішити все мирним шляхом.
- Кадиров назвав збройний заколот зрадою і заявив, що чеченські бійці вирушили до зон напруженості, щоб протистояти приватній військовій компанії ПВК «Вагнер». Зокрема, підрозділи спецназу «Ахмат» помітили на шляху до Ростова.
Російське керівництво ймовірно почало переміщуватись у Санкт-Петербург.
Наступ вагнерівців
24 червня о 00:12 за київським часом у телеграм-каналі ПВК «Вагнер» опублікували повідомлення «Починаємо».
Близько другої ночі військові колони «Вагнера» перетнули державний кордон, заявив Пріґожин. Російські гелікоптери, за наказом, обстрілювали колони вагнерівців. Пріґожин повідомляє про буцімто перші втрати в техніці росармії.
Близько п’ятої ранку почали з’являтися відео з вагнерівцями у Ростові. Вони зайшли до будівлі Міністерства оборони у Ростові. ПВК «Вагнер» захопили кілька об’єктів у Ростові, зокрема штаб Южного військового округу, відділ поліції, будівлю МВС, управління ФСБ та адміністрацію міста. Виїзди з Ростову повністю перекриті та контролюються вагнерами.
Деякі підрозділи Міністерства оборони, що брали участь у війні, починають переходити під командування «Вагнер».
Деякі з колон ПВК рухаються в напрямку Воронежу трасою М-4 «Дон». На багатьох локаціях вагнерівці зайняли оборонні позиції, почалися бої. На трасах М-5 «Урал» та М-2 «Крим» також частково перекрито рух, повідомляють росЗМІ.
Як зазначає російський військовий Гіркін, вагнерівці увійшли до Воронежа без супротиву. Видання Reuters з посиланням на джерело у спецслужбах повідомляє, що Вагнер зайняла всі військові об’єкти у Воронежі.
Колони «Вагнер» ймовірно продовжують свій рух з Воронежа до Москви.
Армія Росії готує укріплення на вʼїзді у Москву.
У CNN зазначили, що наступна доба буде вирішальною для Путіна.
Близько 16:34 вагнерівців помітили в Липецькій області, повідомили росЗМІ із посиланням на губернатора Артамонова. Там почали перекопувати дороги, щоб зупинити колони.
Після погодження з Путіним, Лукашенко провів переговори з Пріґожиним близько 20:10, повідомили росЗМІ. Пріґожин прийняв пропозицію Лукашенка про зупинення руху озброєних осіб компанії Вагнер на території Росії та подальші кроки щодо зниження напруги.
«Ми вийшли 23 червня на Марш справедливості. За добу ми пройшли, не доходячи 200 км до Москви. За цей час ми не пролили жодної краплі крові наших бійців. Зараз настав той момент, коли кров може пролитися. Тому, розуміючи всю відповідальність за те, що буде пролита російська кров з однієї зі сторін, ми розгортаємо свої колони і йдемо у зворотному напрямку до польових таборів згідно з планом», — зазначив Пріґожин.
Наразі вагнерівці йдуть з Ростова-на-Дону, з ними фотографуються місцеві та проводжають аплодисментами.
Загалом, внаслідок «маршу справедливості» за словами російських воєнкорів було знищено:
- сім бортів російської авіації та 12 пілотів,
- міст у Воронезькій області
- нафтобазу у Воронежі.
Реакція міжнародної спільноти
Міноборони України опублікувало твіт із написом «Ми спостерігаємо». У Головному управлінні розвідки повідомили, що Москва наразі готується до облоги.
США також стежить за ситуацією після заяв Пріґожина, пише видання CNN. Президенту Байдену, зокрема, доклали про події в Росії.
Як повідомляють росЗМІ, Владімір Путін провів телефонні переговори з президентами Білорусії, Казахстану, Узбекистану та Туреччини.
- Президент Казахстану Токаєв зазначив, що це внутрішні справи Росії.
- Президент Туреччини Ердоган підтримав Путіна та сказав, що Туреччина готова зробити внесок у врегулювання ситуації в Росії
Латвія призупинила видачу віз росіянам.
МЗС Франції повторно рекомендує своїм громадянам утриматися від поїздок до росії.
Південна Осетія закриває кордон із Грузією на три доби через складну політичну обстановку в сусідній республіці
Читайте також
- Бєлгород атакують: що відбувається по той бік кордону. Як відбувалася атака на Бєлгородську область.