У суботу, 8 лютого у центрі Харкова пройшла акція проти будівництва ресторану «ZORI», біля пам’ятки архітектури «Гігант» – гуртожитку Харківського політехнічного інституту, побудованого у 1931 році. Детальніше – у фоторепортажі.
Харківські активісти з Харківського антикорупційного центру [ХАЦ – ред.] та видання «ЛЮК» організували акцію, щоб привернути увагу до незаконного будівництва ресторану на вулиці Сковороди, 79.
Активісти зазначають, що таке будівництво є незаконним і наголошують, що воно порушує закон про охорону культурної спадщини, оскільки забудовує гуртожиток «Гігант».
«Я вважаю, що ми маємо шанувати, цінувати цю спадщину. Берегти її і пам’ятати нашу історію, бо народ без історії не має майбутнього. Суспільство має, все ж таки, якісь маяки якісь мірила, на які ми маємо ґрунтуватись, спиратись. Особливо зараз під час повномасштабної агресії проти українського народу», — каже мітингар Андрій.
Роботи з будівництва почалися у 2023 році. Однак зупинилися після резонансу та заборони від Департаменту інспекційної роботи Харківської міськради. На цьому місці планують звести двоповерховий ресторан площею 400 квадратних метрів за участі власників гастропабу «ZORI», які нещодавно відкрили аналогічний заклад у США.
Оскільки територія належить до історичного ареалу Харкова, будівництво біля пам’ятки архітектури «Гігант» є незаконним і може загрожувати її збереженню, говорять активісти.
За словами міськради, забудовник має всі необхідні документи, які отримав від попереднього керівництва. Нині юристи перевіряють законність дозволів.
Архітекторка-реставраторка Катерина Кублицька під час пресконференції заявила, що будівництво суперечить закону про охорону культурної спадщини, адже «Гігант» знаходиться в центральній охоронній зоні міста, де діють суворі обмеження на забудову.
Крім того, радіус охоронної зони пам’ятки – щонайменше 25 метрів від кутів будівлі, що передбачено законодавством. А тому будівництво ресторану поблизу гуртожитку є незаконним.
Гуртожиток «Гігант»
Гуртожиток ХПІ №1 «Гігант» відкрили у 1931 році За проєктом архітекторів Молокіна та Іконникова. Він побудований у стилі конструктивізму. Під час Другої світової війни будівля була пошкоджена, її почали відновлювати у 1949 році.
Читайте також:
- Проблеми інклюзивності Харкова: як зробити вулиці міста доступнішими
- «Всередині завжди залишається щось цінне»: як у Харкові реставрують культурний центр DRUK
![](https://gwaramedia.com/wp-content/uploads/2023/06/tg-replace-2.png)