В мережі поширили скриншот на якому йдеться про те, що у вечірньому зверненні президент оголосив про готовність приєднатись до США замість штату Техас. Чи дійсно це так – читайте у нашому аналізі.
Що сталося?
У Telegram-каналі «Новости и Сводки ДНР» (архів) поширили скриншот статті нібито з українського медіа із заголовком: «Вечірнє звернення Зеленського: Україна готова увійти до складу США замість Техасу».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Новина про приєднання до США
Насамперед ми перевірили скриншот, що надають у пропагандистському Telegram-каналі й з’ясували, що автором цієї новини від 25 січня — є Максим Журавель. Це редактор регіональних новин видання ТСН.
Серед матеріалів автора від 25 січня 2024 року є новина із заголовком «Вечірнє звернення Зеленського: про що важливе сказав президент».
Елементи на скриншоті із допису фейкоробів збігаються зі справжньою публікацією. Так, час публікації в обох випадках це 19:43. А фото для обкладинки статті взяли з сайту президента України.
Проте варто зазначити, що на скриншоті, який надають фейкороби, дата публікації це 26 січня. Тоді як в оригіналі – 25-те.
Ми переглянули вечірні звернення президента за 25, 26 та 27 січня. Жодних тез про плани України приєднатися до США чи про від’єднання Техасу Володимир Зеленський не називав.
Від’єднання Техасу
24 січня 2024 року губернатор штату Техас Грег Еббот опублікував заяву про намір штату самостійно встановити контроль над ділянкою кордону країни з Мексикою. Сталося це через масовий наплив мігрантів та вимогу Верховного суду зняти колючий дріт на кордоні Техасу з Мексикою.
Білий дім назвав такі дії губернатора небезпечними.
На фоні загострення кризи на кордоні, Націоналістичний рух Техасу проводив кампанію «Самотня зірка» за відокремлення Техасу від США, пише Newsweek. Проте, варто зазначити, що представники влади таких ідеї не проголошували.
Тож, Володимир Зеленський у своєму зверненні не повідомляв про готовність України замінити Техас у складі США, а фейк створено за допомогою редагування скриншоту статті з сайту ТСН.
Зазначимо, що 27 січня 2024 року у звіті Інституту вивчення війни повідомили, що російський інформаційний простір просуває наративи, що намагаються маніпулювати внутрішньополітичними подіями в США, щоб посіяти внутрішню нестабільність у США та втручатися в політичні дебати США щодо подальшої військової допомоги США Україні.