Фейк. Польську журналістку звільнили через розслідування про нацистську символіку, що використовують українські військові

Вікторія Горак - 30 Квітня 2024 | 08:59

Мережею шириться відео про те, що нібито польська журналістка Агата Гжибовська опублікувала розслідування про європейські ЗМІ, які редагували відео з українськими військовими, прибираючи кадри з нацистською символікою. Чи правда це – розбирались наші фактчекери.

Що сталося?

Пропагандистські Telegram-канали «Отряд Ковпака» (архів) та «Александр Семченко» (архів) поширили новину про те, що нібито польську журналістку звільнили через публікацію розслідування про нацистську символіку, що використовують українські військові.

Автори до новини додали відео у якому йдеться, що польська журналістка Агата Гжибовська опублікувала своє власне розслідування, в якому нібито повідомлялося про те, що європейські ЗМІ масово редагували відеоролики з українськими військовими і прибирали кадри з нацистською символікою, проте на це звернули увагу користувачі в соціальних мережах. Журналістці нібито вдалося виявити понад пʼятдесят випадків такого редагування. Однак, через це розслідування Агату Гжибовську нібито звільнили з видання «Rzeczpospolita», «після того, як українські коментатори атакували сайт».

Також цю новину поширили й в інших ресурсах: у блог-платформі «Дзен» (архів), в соціальних мережах ВКонтактє «Лента новостей Запорожья | Z» (архів) та Х «@cebelica4»,  «@MinaAnimQueen», у  YouTube «Всяко разно» (архів), у російському ЗМІ «ZOV ДНР» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми проаналізували логотип, що знаходиться у правому верхньому куті та у кінці відеоролика, що поширюють пропагандисти.

«Deutsche Welle (DW) » — це міжнародна телекомпанія Німеччини, а також міжнародне ЗМІ, що мовить 32 мовами. У англомовній редакції DW є офіційний сайт та соціальні мережі: Facebook, YouTube, X, Instagram.

Так, як у відео присутній  текст написаний англійською мовою, ми перевірили усі ресурси англомовного видання DW News і не знайшли жодного подібного відеоролика, що поширюють пропагандисти.

Відео

Наступним кроком, ми порівняли відеоролики, що публікує DW News на своїх офіційних ресурсах, з пропагандистським відео і знайшли такі невідповідності:

  • насправді логотип в оригінальних відео DW News знаходиться ліворуч зверху, а у фейкоробів навпаки – праворуч;
  • видання має свій власний шрифт, а також лінію, що поряд з текстом, спеціального блакитного відтінку, і вони відрізняються від того, що зображено у відео пропагандистів;
  • в останньому кадрі фейкоробів зазначений минулий рік, 2023, а не 2024.

Окрім того, відеоролик містить в собі й кадри, що за змістом та проміжком часу не співпадають:

  • кадри із звільненням Херсону українськими військовослужбовцями за 11 листопада 2022 рік;
  • фото із затримання поліцією журналістки Агати Гжибовської, яка знімала акцію протесту під Міністерством національної освіти, за 24 листопада 2020 рік;
  • кадри з відео французького видання Le Parisien за 21 лютого 2024 рік;
  • кадри з виступу журналістки Агати Гжибовської за 23 грудня 2023 рік;
  • фото Агати Гжибовської, яке шириться у мережі ще з липня 2022 року;
  • кадри з відео на YouTube «DW на русском» за 4 лютого 2022 рік про рішення влади РФ заборонити DW мовити в Росії.

Ми безпосередньо звернулися до «Deutsche Welle (DW) » із запитанням чи дійсно видання опублікувало відео, що поширюють пропагандисти. DW спростувало цю інформацію.

Розслідування Агати Гжибовської

Агата Гжибовська – польська фотографка, фотожурналістка та військова кореспондетка. У 2012-2019 роках працювала фотокореспондентом Gazeta Wyborcza. Згодом почала співпрацювати  з багатьма журналами та медіа-платформами, неурядовими організаціями в Польщі та за кордоном, а також створювати власні фотографічні та кінопроєкти.  З березня 2022 року приїхала в Україну та висвітлювала події в країні. 

У фейкоробському відеоролику, йшлося про те, що після опублікування  розслідування Агату Гжибовську нібито звільнили з видання «Rzeczpospolita».  Однак, перевіривши офіційний сайт польського ЗМІ «Rzeczpospolita» ми не знайшли ані самого розслідування, ані інших статей авторкою, яких є Агата Гжибовська.

Окрім того, ми звернулися за коментарем до фотожурналістки Агати Гжибовської із запитанням чи дійсно вона публікувала розслідування про нацистську символіку, яку використовують українські військові. Агата спростувала цю інформацію.

Отже, перед нами черговий фейк російської пропаганди з метою дискредитувати українських військовослужбовців та європейські ЗМІ. Насправді відео та розслідування про нацистську символіку у ЗСУ вигадали та створили самі ж фейкороби. Існування такої інформації спростували як у виданні DW News, так і сама фотожурналістка Агата Гжибовська. 

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.