Фейк. Залужний створив петицію з вимогою відправити співробітників ТЦК на передову

Nazar Hlamazda - 16 Січня 2024 | 13:00

У соціальній мережі TikTok набрало популярності відео, де нібито Валерій Залужний закликає українців підтримати створену ним петицію з вимогою заміни співробітників ТЦК на військовослужбовців з обмеженою придатністю до служби в армії. Чи правда це — дізнавалися наші фактчекери. 

Що сталося? 

До нас в чат-бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити правдивість відео (архів) з каналу «breakingnews_ukraine»,  що поширюється в соцмережах, зокрема TikTok та Facebook. Сам ролик складається з трьох планів:

  • на першому ведучий програми «Сніданок з 1+1»  Руслан Сенічкін анонсує виступ Залужного;
  • на другому сам головнокомандувач нібито розповідає, що через протизаконні дії ТЦК та СП він створив петицію до Президента в якій закликає відправити усіх робітників ТЦК на передову лінію, й замінити їх військовослужбовцями з обмеженою придатністю до служби. Залужний наголошує, що у разі якщо цього кроку не буде зроблено, він готовий подати у відставку;
  • на третьому плані демонструється посилання, перейшовши за яким нібито можна підтримати петицію головнокомандувача.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували кадри надані у відео, й з’ясували, що спочатку ми бачимо фрагмент з ефіру програми «Сніданок з 1+1» за 21 грудня 2023-го року. З’ясувати це ми змогли за зовнішнім виглядом ведучого та рухомим рядком внизу екрана. Так, в оригіналі Руслан Сінічкін розповідає про оперативну ситуацію на фронті.

Частина з заявою Залужного також не відповідає дійсності, фейкороби взяли кадр з його брифінгу 26 грудня й за допомогою технології DeepFake замінили слова Генерала. 

Щодо посилання на ініціативу Залужного, надану в описі профілю, то перейшовши за нею користувач потрапить у закритий Telegram-канал «Реальная Варшава| Польша 🇵🇱». У згаданому каналі також немає посилань на петицію Валерія Залужного.

Тож насправді Валерій Залужний не створював петиції з вимогою відправити співробітників ТЦК на передову. У відео використані кадри, що ніяк не пов’язані з петицією. А посилання в кінці відео є черговим клікбейтом  — тобто викривленою або фейковою інформацією, у вигляді невеликого блоку інформації, відео, допису чи заголовку, створеною з використанням емоційних та психологічних тактик з метою «заманювання» на конкретний ресурс для отримання вигоди (залучення аудиторії, завантаження додатків, збільшення числа лайків тощо).

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.