Фейк. Волонтерки організували платну евакуацію поранених українських військових з Курщини

Василина Гав'як - 29 Жовтня 2024 | 11:08

Мережею шириться інформація, нібито українські волонтерки за гроші евакуюють поранених українських військовослужбовців із Курської області. Що не так із цією новиною — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «Укропский фреш» (архів), який, згідно з даними Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, перебуває на 298-му місці у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації», опублікував новину про те, що нібито керівництво 80 ОДШБр через відсутність транспорту припинило евакуацію військовослужбовців. Натомість волонтери пропонують цю послугу за гроші. Як доказ, у новині представлене фото двох жінок, які стоять поруч із машиною швидкої допомоги.

«…Як завжди, тут же знайшлися заповзяті «волонтери», які завжди готові допомогти пораненим «захисникам» – за певну ціну, звичайно. Тепер Катя Юрко і Саша Карнаух (жінки-волонтерки на фотографії) катаються в кареті швидкої допомоги дорогами Курської області та вивозять поранених бойовиків у госпіталь. У 80 ОДШБр більше нема евакуації – тільки «ринкові відносини». Ціни варіюються від 3 до 10 тисяч гривень з людини», – йдеться в дописі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми знайшли джерело, з якого пропагандисти використали фото жінок, як доказ своєї історії. Цю світлину поширив Олексій Дмитренко на своїй на сторінці у Facebook . У дописі від 10 жовтня він розповів (архів) про перевезення військовослужбовця 80 ОДШБр з бойовою травмою до лікарні у Львові. Також він подякував тим, хто допоміг фінансово забезпечити цю подорож та зробити її повністю безкоштовною для військового.

В дописі Олексій Дмитренко згадує Катерину Юрко, про яку йдеться у новині пропагандистів, та яка нібито займається платною евакуацією поранених бійців з Курщини.

Тож далі ми перевірили Facebook-сторінку Катерини Юрко. 9 жовтня вона опублікувала (архів) допис, у якому повідомила, що пораненого бійця 80 ОДШБр з Києва вдалося перевезти до львівської лікарні:

«Завдання виконано. Бійця доставлено до Львівської лікарні!!! Ми сьогодні втомлені, в ярості, оскільки дізнались кількість наших поранених бійців, які чекають, щоб їх перевезти з Києва до інших місць лікувань…», – написала жінка.

Проаналізувавши інші публікації на Facebook-сторінці Катерини Юрко, ми також з’ясували, що авто швидкої допомоги, на якому волонтери перевезли військовослужбовця та яке присутнє на фото, поширеному пропагандистами, тимчасово належить громадській організації «Чарівниці позитивного права», директоркою якої вона є. Про це йдеться в її дописі від 8 жовтня.

У цьому ж дописі Катерина Юрко повідомляє, що на авто швидкої вони вперше перевозять пораненого військовослужбовця 80 ОДШБр, з Києва до Львова, та просить підтримати їхню ініціативу, допомігши зібрати кошти на паливо для поїздки.

З’ясувавши ці факти, ми звернулися безпосередньо до Катерини Юрко за коментарем стосовно публікації про платну евакуацію захисників. У телефонній розмові вона розповіла, що разом з командою вони безкоштовно транспортують, а не евакуюють поранених військовослужбовців. Також наголосила, що з Курської області перевезень вони не здійснюють.

Після нашого звернення, Катерина Юрко також опублікувала допис, в якому наголосила, що інформація про платні евакуації – це фейк, а Саші Карнаух, волонтерки, про яку пишуть пропагандисти, не існує. Насправді Карнаух – прізвище одного з членів команди – Олексія Карнауха.

скриншот публікації Катерини Юрко

Отже, інформація про те, що українські волонтерки нібито займаються платною евакуацією поранених бійців із Курської області є фейковою. Насправді, для вигаданої історії пропагандисти використали фото з допису про випадок перевезення бійця з Києва до Львова, якого волонтери доставили, покривши витрати за рахунок донатів небайдужих громадян.

Тож, перед нами чергова невдала спроба російської пропаганди дискредитувати українських волонтерів та вкотре просунути наратив про те, що українські захисники не потрібні своїй країні. 

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.