Російські пабліки поширили інформацію, що нібито в 21 ОМБр, через брак особового складу, готуються відправляти на передову військовослужбовців із інвалідністю. Для цього їх вчать адаптивного рукопашу, а після «екзамену» відправлятимуть до Курської області. Детальний розбір цього кейсу — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
11 листопада Telegram-канал «Укропский фреш» (архів), який, згідно з даними Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, перебуває на 298-му місці у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації», а також «Портал Blog-Club.org» (архів), LiveJournal (архів) поширили інформацію, нібито в 21 ОМБр військовослужбовців, які раніше отримали інвалідність через бойові дії, готують на передову до війни голіруч у Курській області:
«В Україні набирає популярності «адаптивний рукопашний бій» — те ж саме, що звичайний рукопашний бій, але для бойовиків-інвалідів. Причини появи досить прості: на передовій бойовиків все менше, але в тилу у багатьох бригад є інваліди. І цих інвалідів потрібно відправляти в бій – що робити простіше, якщо вони навчені «новому» рукопашному бою», — йдеться в дописі пропагандистів.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми перевірили офіційні сторінки в соцмережах Facebook та Instagram 21 ОМБр та не знайшли жодної згадки в опублікованому на сторінках контенті про подібний тип підготовки військовослужбовців із інвалідністю.
Далі ми проаналізували фото, яке пропагандисти використали у дописі та звернули увагу на логотип, що міститься на покритті спортивного залу. За зворотним пошуком зображень знайшли спортивний клуб, якому належить цей логотип, та звернулися за коментарем.
У коментарі телефоном Президент всеукраїнської федерації рукопашного бою Юрій Радченко, який на базі цього спортивного клубу проводив тренування , наголосив, що пропагандисти, скориставшись визначенням «адаптивний рукопашний бій», створили та поширили фейк, який є спробою дискредитувати спорт і реабілітаційні програми.
«Щодо адаптивного рукопашного бою, цей напрямок дійсно існує, але він призначений для реабілітації людей з інвалідністю та їх інтеграції у спортивне середовище. Мета адаптивного рукопашного бою – створення умов для фізичного, психологічного і соціального відновлення людей з обмеженими можливостями, а не підготовка до військових дій».
Також ми знайшли першоджерело фото з чоловіком на татамі, яке пропагандисти використали у своєму дописі. Насправді, це скриншот із відео, яке на своїй сторінці у Facebook 11 листопада 2024 року опублікував (архів) голова Асоціації підприємців-ветеранів, ветеран АТО та лейтенант Нацгвардії України Сергій Позняк, який два роки тому втратив ногу, підірвавшись на протипіхотній міні.
В описі до відео, скриншот з якого поширили пропагандисти, Сергій розповів, що взяв участь у тренуваннях з адаптивного рукопашного бою у Печерському районі міста Києва на базі спортивного клубу РУКБО.
«Ініціатива реалізується у рамках пілотного проєкту адаптивного рукопашного бою, який має на меті створення умов для безпечного та ефективного тренування для таких, як я – у кого війна дещо відібрала. Залучення ветеранів до тренувань сприяє зміцненню їхнього здоров’я, відновленню впевненості у власних силах та інтеграції у спортивну спільноту», — йдеться в його дописі.
Також ми з’ясували, що Сергій Позняк не має стосунку до 21 ОМБр, як стверджують пропагандисти. У переписці він нам підтвердив, що інформація, поширена у новині Telegram-каналу «Укропский фреш», не відповідає дійсності.
Насправді, чоловік є військовослужбовцем снайперського взводу спеціального призначення Маузер, 27 Печерської бригади Національної гвардії України, про що неодноразово згадує (1, 2) у своїх дописах на сторінці Facebook.
Отже, інформація про те, що військовослужбовців із інвалідністю вчать адаптивного рукопашного бою, щоб відправляти на передову в Курську область – черговий фейк, спродукований російською пропагандою з метою дискредитації української армії та задля просування наративу про великі втрати України, зокрема на Курщині.