Фейк. Відеосюжет EuroNews: українець заліз у м’ясний магазин в Польщі для пограбування і замерз

Фейк. Відеосюжет EuroNews: українець замерз у холодильнику при спробі пограбувати м’ясний магазин у Польщі

Василина Гав'як - 31 Cерпня 2024 | 15:07

Мережею шириться новина з відеосюжетом нібито від телеканалу «Euronews», в якому повідомляється про українця, який прокрався у магазин в Польщі, аби пограбувати його, але замерз у холодильнику. Розбір відео далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

20 серпня пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» поширив (архів) новину, в якій йдеться про те, що у Польщі українець вдерся до магазину задля пограбування, але замерз у холодильнику на смерть. Як доказ до цієї новини прикріплений сюжет нібито від телеканалу «Euronews».

«Історія одного українця в Європі: заліз у магазин, щоб пограбувати, побачив проїжджаючу повз поліцейську машину, заховався у холодильнику, не зміг вибратися з холодильника, замерз, помер. Все», — йдеться в дописі.

Новину також поширили Телеграм-канали «Мир сегодня с «Юрием Подолякой» Live», «Бочарик (ага тот самий)», а також користувачі соцмережі Х: @OlgaBazova, @bocharik, @ValentinaMihay5.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми не змогли знайти жодної інформації про смерть українця в холодильнику під час пограбування.

Тож, наступним кроком, оскільки пропагандистський сюжет містить логотип «EuroNews» та титри англійською мовою, ми звернулися до офіційних ресурсів англомовної редакції інформаційного телеканалу «EuroNews».

«EuroNews» – це міжнародний цілодобовий новинний телеканал Європи заснований у 1933 році, його головний офіс розташований у місті Ліон, Франція. Телеканал транслює ефіри 12 мовами: арабською, англійською, французькою, німецькою, грецькою, угорською, італійською, перською, португальською, російською, іспанською та турецькою мовами.Кабельне, супутникове і ефірне мовлення телеканалу доступне в 155 країнах світу (у Європі, Африці, Азії, Австралії, Північній і Південній Америці, а також на Близькому Сході).

Офіційні ресурси англомовної редакції «EuroNews» представлені сайтом, сторінками у соцмережах  Х,  FacebookInstagramTikTokFlipboardDailymotionLinkedin та Youtube каналом.

Відеоролик, поширений пропагандистами, створений у форматі, який використовується медіа у соцмережах Facebook та X. Проаналізувавши ці платформи, новини з відповідним контекстом ми не знайшли. Інформації про це в іншому форматі ми також не знайшли на сайті та решті платформ видання.

Наступним кроком ми проаналізували відеоряд та з’ясували, що для кадрів, які нібито свідчать про те, що українець вдерся до магазину, були використані різні загальнодоступні джерела. Наприклад, кадри з нібито місця події (холодильної камери магазину) були взяті з відео, опублікованого три роки тому на YouTube-каналі «Hamid Paresh» (архів), де розповідається про стелажі для м’яса та підвісні системи зберігання.

А кадри з чоловіком — з відео, яке було опубліковане (архів) австралійським телеканалом «9News». В новині цього медіа, з посиланням на повідомлення (архів) місцевої поліції, йдеться про те, що у Мельбурні чоловік прокрався до м’ясної крамниці, де приготував собі м’ясо, а потім вкрав 410 доларів США та втік.

Тож маємо справу зі вигаданою історією російських пропагандистів. Аби ілюструвати цю історію були використані кадри новинного австралійського медіа 2021 року, та кадри зі зберігання м’яса 2020 року. А щоб викликати довіру до фейкової новини, пропагандисти використали логотип та графічне оформлення європейського інформаційного телеканалу «EuroNews». Подібні фейки створюються аби дискредитувати образ українців у світі.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.