Фейк. Viber на честь ювілею запровадив нові функції для користувачів 

Nazar Hlamazda - 22 Червня 2024 | 18:13

Мережею ширяться повідомлення, що месенджер Viber надає нові опції для застосунку. Чи дійсно це так — з’ясували фактчекер. 

Що сталося? 

Користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали запити з проханням перевірити інформацію, чи дійсно на честь ювілею, у месенджер Viber відбулася розсилка, за умовами якої, переславши повідомлення 12 людям, можна отримати додатковий функціонал, а саме: райдужний текст, можливість читати чужі переписки та 300 нових смайлів. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Розбір повідомлення

Передусім ми звернули увагу на зміст цієї розсилки та побачили в ній класичні маніпулятивні прийоми. Так, повідомлення містить обіцянку, що переславши його можна отримати винагороду. Подібні пропозиції стимулюють інтерес користувача. Фраза, що після пересилання повідомлення «галочка стане зеленою», створює додатковий стимул для людини, тим самим спонукаючи її до дії. 

Також в повідомленні є класичний для шахрайських повідомлень заклик до дії. Фразою «Пересилай швидше!» автори повідомлення створюють відчуття терміновості та спонукають робити це негайно. Цей прийом використовується для того, щоб користувач не розмірковував над достовірністю інформації або над можливими наслідками, а діяв негайно.

Згадка про ювілей компанії теж є тактикою емоційного впливу на читача. Це створює відчуття святковості та урочистості повідомлення, підкреслюючи особливість цієї події. Використання емодзі, таких як «🥳, 😍, 🌈,»  не тільки додає виразності повідомленню, але й викликає позитивні емоції, що сприяє кращому сприйняттю та запам’ятовуванню інформації.

Звертаємо вашу увагу пункт щодо можливості читати чужі переписки. Ця обіцянка суперечить політиці безпечного обміну повідомлень у Viber. На своїй офіційній сторінці автори месенджера зазначають, що приватне і групове спілкування є повністю закритим, і навіть компанія не має доступу до повідомлень, які надсилають користувачі один одному. Тобто, компанія фізично не може передати інформацію про переписки третім особам. 

Реакція Viber на подібні листи

Компанія випустила офіційне застереження щодо подібних листів. У Viber зазначають, що офіційні повідомлення від компанії надсилаються виключно з їхнього облікового, який відмічений блакитною галочкою. 

Також у Viber попереджають, що подібні повідомлення є «листами щастя» — шкідливими меседжами з проханням переслати їх своїм контактам, мотиви створення таких «листів» включають збір особистої інформації для шахрайських цілей, а також перенавантаження на мережу, шляхом масового поширення повідомлень. Компанія закликає ніколи і нікому не надсилати такі повідомлення.

Отже, насправді Viber не запроваджував функції райдужного тексту, можливості читати чужі переписки та 300 нових смайлів. 

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.