Мережею поширилась новина, що нібито ветеранське співтовариство Харкова виступило із заявою зняти Ігоря Терехова із посади міського голови Харкова. Чи правда це — розбирались наші фактчекери.
Що сталося?
Пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширив новину про те, що нібито «ветеранське співтовариство Харкова» виступило із заявою зняти Ігоря Терехова з посади міського голови Харкова через його «мовчання і спробу приховати паніку».
«По суті дана ініціатива є першим публічним засудженням роботи міської адміністрації з вимогою звільнити Ігоря Терехова. І вона відображає настрій жителів міста», — додають автори.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Насамперед ми проаналізували зображення, яке поширюють пропагандисти у новині.
Так, нам вдалось ідентифікувати, що це обкладинка до відеоролика на YouTube-каналі «Новини Харкова» за 5 жовтня 2021 року.
YouTube-канал «Новини Харкова» належить комунальному підприємству «Інфосіті». Раніше воно мало назву «Харьковские известия», однак 13 червня 2023 року на позачерговій сесії Харківської міської ради видання перейменували.
Зауважимо, що у самому відеоролику немає жодних згадок про те, що нібито ветерани виступили із заявою зняти з посади мера Харкова Ігоря Терехова. Насправді 5 жовтня 2021 року відбувся святковий концерт, присвячений Міжнародному дню людей похилого віку та Дню ветерана України. Тож, Ігор Терехов на цій події привітав причетних зі святом.
Цю новину опублікували й на сайті Харківської міської ради.
«Секретар Харківської міськради Ігор Терехов зазначив, що харків’яни повинні бути вдячні старшому поколінню за безцінні знання, слушні поради і гідний приклад для наслідування», — йдеться на сайті.
Тож, варто зазначити, що Ігор Терехов вступив на посаду Харківського міського голови 11 листопада 2021 року, вигравши позачергові вибори міського голови 31 жовтня 2021 року. До цього Ігор Терехов обіймав посаду секретаря Харківської міської ради.
Тобто 5 жовтня 2021 року ветерани не могли вимагати його усунення, адже Ігор Терехов ще не обіймав посаду міського голови.
Ми також, спробували знайти зазначену у дописі організацію «ветеранське співтовариство Харкова», проте не отримали жодних позитивних результатів.
Отже, пропагандисти використали неіснуючу організацію та обкладинку відеоролика 2021 року. До того ж у жовтні 2021 року ветерани не могли вимагати усунення Ігоря Терехова з посади, адже він на той момент обіймав іншу посаду. Тож, російська пропаганда поширила черговий фейк з метою дискредитувати чинну владу у Харкові.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!