Фейк. В Полтаві неповнолітніх примушують здавати кров для шведських найманців

Анна Орманжи - 09 Вересня 2024 | 08:33

Ракетна атака Росії на Полтаву 3 вересня, яка призвела до великої кількості загиблих та поранених через масштабні руйнування Інституту зв’язку, очікувано викликала активізацію російської дезінформаційної кампанії з висвітлення цієї трагічної події. Цього разу, пропагандисти «виявили» не тільки шведських найманців серед постраждалих, а й українських школярів, яких примусово приводять на донацію крові для «шведських колег ЗСУ». Про що саме мова далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

3 вересня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «Медведь», «Кот Костян – официальный канал» та багато інших, серед яких ті, що систематично поширюють російську пропаганду, опублікували новину про те, що під час ракетного удару Росії по Полтаві 3 серпня нібито постраждали багато шведських інструкторів. І саме через це до лікарні примусово привели неповнолітніх школярів, щоб ті здавали кров для іноземних найманців.

«Після прильоту «Іскандеру» у Полтаві з’явилося багато поранених іноземних (шведських) інструкторів. І… взялися за дітей. У лікарні примусово приводять цілі групи школярів, яким немає навіть 18, отже, вони не можуть бути донорами крові. Лікарі обурюються, тому що їм доводиться відкачувати непритомних дітей. Тобто шмаркля використовує дитячу кров для лікування шведських найманців», допис з Telegram-каналу.

Також новину масово поширили російські ЗМІ, зокрема «Вечерняя Москва», «Аргументы и Факты», «Аргументы Недели», «ZOV Харьков»,  користувачі у соцмережі Х, у російській соцмережі «ВКонтакте» та на російських порталах.

Як доказ, новина містить зображення нібито скріншоту зі сторінки Facebook Вікторії Омеляненко з публікацією за 3 вересня, в якій вона нібито обурюється тим такими діями:

«Друзі, такого я ще не бачила! Зараз всі знають, що крові не вистачає, бо поранених ну дуже багато. І тут військові командири знайшли вихід. До нас у лікарню на донацію привели цілу купу школярів. Звісно, силоміць, не впевнена, що батьки взагалі знали про це. Ні одному 18 років немає, звісно ж. Я з повагою ставлюся до шведських колег, які разом з нашими захисниками боронять українську землю. Але ж є правила, врешті-решт! Ну не можна дітям до 18 років здавати кров! Про це всі знають! Ну добре, ви про дітей не думаєте, але ж про лікарів подумайте! Нам що, потім кожного підлітка відкачувати, який зомліє після донації? Так ми потім врешті-решт будемо дітей відкачувати, а не військових лікувати!».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

3 вересня вранці росіяни вдарили двома балістичними ракетами по Інституту зв’язку у Полтаві. Вдень, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що внаслідок російської атаки по інституту загинуло понад 40 загиблих та понад 180 поранених. Така велика кількість жертв зумовлена тим, що часовий проміжок між тривогою і ракетним ударом був настільки коротким, що застав людей в момент евакуації до бомбосховища. Врешті, аварійно-рятувальні роботи на місці ракетного удару тривали понад 3 доби і ввечері 6 вересня, стало відомо, що внаслідок ракетного обстрілу загинули 55 людей, 328 дістали поранень.

В першу чергу ми перевірили інформацію щодо забезпечення потреб донорської крові для постраждалих у Полтаві. За лаштунками, ми з’ясували, що протягом 3 – 4 серпня потреби медзакладів були повністю закриті завдяки достатньої кількості людей, які звернулись до Полтавської станції переливання крові. Як повідомив головний лікар обласної станції переливання крові Володимир Рудіков в коментарі Суспільному, протягом 3 вересня до установи звернулося близько 150 донорів. Наступного дня, установу відвідало ще більше людей, завдяки чому вдалося закрити потребу по всім групам крові для медзакладів міста.

«Якщо зазвичай сюди до нас щодня приходять десь 50 донорів, ще стільки ж здають кров нашим виїзним бригадам, то вчора кров здали 150-170 людей, сьогодні, думаю, буде до 200 донорів. Крім того, працюють наші виїзні бригади. Ми стовідсотково задовольняємо потреби потерпілих у донорській крові», повідомив головний лікар Полтавської обласної станції переливання крові Володимир Рудіков 4 серпня.

Масова добровільна явка людей до Полтавської станції переливання крові і як результат 100% забезпечення потреб медзакладів міста у донорській крові для потерпілих, безумовно свідчать про фейковість заяв про застосування будь-якого психологічного тиску чи фізичного примусу для здійснення донації.

Відзначимо, що донором крові в Україні може бути будь-який дієздатний громадянин України, після досягнення 18 років з вагою – не менше 50 кг, також обов’язковою умовою донорства є проходження відповідного медичного обстеження у медзакладі перед здачею крові та відсутність протипоказань, визначених МОЗ України.

Наступним кроком, за ім’ям та зображенням профілю користувача, ми знайшли сторінку Вікторії Омеляненко у Facebook. Єдина публікація за 3 серпня на її сторінці є репостом публікації з закликом від Полтавського Червоного Хреста здати кров на обласній станції переливання крові за адресою: вул. Шевченка, 23. Жодної інформації, відповідної до тієї, що поширили російські пабліки, публікації на сторінці Омеляненко не містять.

Вікторія Омеляненко є депутатом міської ради Кобеляцької територіальної громади Полтавської області, також на офіційному сайті громади позначено, що вона обіймає посаду завідувачки відділу інфекційного контролю КНП «Кобеляцький Центр ПМСД» у місті Кобеляки. Окрім цього, Омеляненко співпрацює з благодійною організацією Червоного Хреста України щодо роботи організації у громаді (1, 2, 3, 4).

Ми звернулись безпосередньо до Омеляненко з запитом, чи публікувала вона відповідну інформацію. У відповідь вона повідомила, що це фейк. Вона не проживає у Полтаві та не перебувала там у день трагедії, про потребу в донації крові для постраждалих дізналась з публікацій в соцмережі. В той день, 3 серпня, вона видавала гуманітарну допомогу для ВПО від Червоного Хреста України у місті Кобеляки, факт чого підтверджується записами в документації благодійної організації.

Тож, пропагандисти використали за основу оригінальний скріншот зі сторінки Facebook Вікторії Омеляненко, відредагували зображення для додавання фейкової публікації та поширили у рамках дезінформаційної кампанії, спрямованої на дискредитацію не тільки системи охорони здоров’я, а й уряду та військового керівництва ЗС України. 

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.