Ми вже мали досвід спростування фейків з категорії інтернет-мемів, що російська пропаганда намагалася видати за реальні новини. Цього разу ми звернули увагу, на допис в одному з найбільших пропагандистських Telegram-каналів «Шейх Тамир», де нібито висвітлена еволюція новорічних «рекомендацій». Так, у 2019 році в новинному сюжеті ТСН зазначалось «Як не переїсти на свята», у 2022 «Як поїсти на свята», а у 2023 році — «На свята корисно не їсти». Та чи були насправді у ТСН такі сюжети — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
19 грудня 2023 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував підбірку з трьох скриншотів, на яких зображено новинні сюжети програми ТСН з телеканалу «1+1». Тематика цих сюжетів, що виходили в різні роки, стосується новорічних свят, про які в студії розповідає ведуча новинної програми Наталія Мосейчук. В заголовках новин відображалася «еволюція» новорічних рекомендацій. Виглядає ця «еволюція» таким чином:
- 2019 рік – «Як не переїсти на свята»;
- 2022 рік – «Як поїсти на свята»;
- 2023 рік – «На свята корисно не їсти».
Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Colonelcassad», «Александр Скубченко», «Украина.ру», «Три Богатыря и Зеленский наркоман» та «Выпускайте Кракена!». Загалом ці публікації переглянули більше півмільйона користувачів в Telegram.
Крім того, новину поширили й в українському інфопросторі один з користувачів соцмережі Х (колишній Twitter), підписавши свою публікацію українською мовою в саркастичному тоні: «Стало “краще”». Допис переглянули майже 130 тисяч користувачів, більше 3-х тисяч уподобали та 99 зробили репост.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Нам вдалося знайти всі три новинні сюжети, що зображені у підбірці.
Отже, за хронологічним порядком, перший скриншот за 2019 рік – «Як не переїсти на свята» насправді є сюжетом за серпень 2020 року. Звернемо увагу, що оскільки це сюжет за серпень, то навряд новорічні поради були б актуальним.
Насправді у сюжеті йдеться про: «Наймасштабніший марш у Білорусі, вибух в Одесі, рекордні гойдалки».
Також можна помітити що на справжньому прев’ю немає зображених елементів: картинки (чи телевізору) з числом «2019» та титрів на червоному фоні «Як не переїсти на свята».
Другий за послідовністю скриншот за 2022 рік – «Як поїсти на свята» аналогічно попередньому є сюжетом зовсім іншого року та дати, а саме — 1 листопада 2017.
Насправді у сюжеті йдеться про: «Кропивничани без газу, теракт у Нью-Йорку, діагноз Михасика з “сірої зони”».
В цьому випадку на прев’ю також відсутня картинка з числом «2022», а в заголовку замість «Як поїсти на свята» написано «Особа підозрюваної». Текст, вказаний на жовтому фоні, що розташовується над основним заголовком, також є невідповідним: на справжньому прев’ю замість словосполучення «З Новорічними святами» зазначено «Тільки в ТСН».
Врешті-решт, останній третій скриншот 2023 року, дійсно є новорічним випуском, проте за 2020 рік.
В сюжеті Мосійчук підбивала підсумки 2020 року. На справжньому титрі сюжету розташований напис «З Новим Роком!», а не «На свята корисно не їсти».
Також хочемо звернути уваги на відстань між буквами у шрифтах на титрах до сюжету. Так, у шрифті з пропагандистського скриншоту інтервал між буквами візуально значно більше, ніж в оригінальному шрифті ТСН.
Отже, фейкороби відредагували існуючі світлині з реальних сюжетів ТСН та видавали їх за справжні для того, аби просувати давні тези своєї дезінформації про те, мовляв, що «Україна не може бути самостійна».