Зображення Адольфа Гітлера та будівлі музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича. Колаж Gwara Media.

Фейк. В музеї Шухевича роздають буклети з інформацією про Гітлера

Ігор Сум - 01 Cерпня 2024 | 10:35

Мережею поширилась новина, що в музеї генерал-хорунжого УПА (Української повстанської армії) Романа Шухевича роздають листівки з інформацією про Адольфа Гітлера. Чи дійсно це правда — дізнавалися наші фактчекери.

Що сталося?

Телеграм-канали «Медведь» (архів), «Одесское Общественное Телевидение Z» (архів), «Шаман Раху» (архів) поширили інформацію про те, що в музеї генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича відвідувачам роздають буклети із зображенням Гітлера, на яких зазначено, що його метою було звільнення території України від «радянських окупантів».

Скриншоти допису про Гітлера з Телеграм-каналів «Медведь», «Одесское Общественное Телевидение Z», «Шаман Раху». Колаж Gwara Media.

Як доказ, до новини було додане зображення однієї зі сторінок цього нібито буклета.

Зображення буклета з Гітлером поширене Телеграм-каналами «Медведь», «Одесское Общественное Телевидение Z», «Шаман Раху».

«Адольф Гітлер (1889-1945) — німецький державний і політичний діяч. Був рейхсканцлером Німеччини з 1933 року. В історії України Гітлер зіграв одну з вирішальних ролей, зробивши спробу визволення наших земель від радянських окупантів. Силами німецької армії було звільнено Західну Україну (Львівщина була деокупована 1941 року)», — йдеться у тексті під зображенням Гітлера.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича — це частина експозиції Львівського історичного музею, розташована у приватному будинку на вул. Білогорща, 76а у Львов. Вона присвячена постаті генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича, який загинув тут 5 березня 1950 року.

Наразі на сторінці закладу зазначається, що музей тимчасово не працює, оскільки 1 січня 2024 року внаслідок влучання російського БпЛА будівля була повністю зруйнована

Скриншот сторінки музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича

На офіційній сторінці експозиції опубліковані світлини зруйнованої будівлі та зазначається, що плани стосовно відновлення музею та варіанти його майбутнього вигляду нині обговорюються та дискутуються.

Набір зображень зруйнованої будівлі музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича розміщене на сторінці закладу

Ми звернулися із запитом до адміністрації музею та попросили прокоментувати інформацію про те, чи могли в ньому роздавати друковані матеріали про Гітлера.

Спростування від адміністрації музею

Нам відповіли, що жодних буклетів і біографій з Гітлером в закладі не готували й не видавали. З друкованих матеріалів наявні тільки путівники, видані у 2004 та 2012 роках. У них відсутня інформація про Гітлера й вони суттєво відрізняються форматом від того, що поширили пропагандисти.

Зображення оригінальних путівників музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича
Зображення оригінальних путівників музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича

Отже, інформація про те, що в музеї Шухевича роздають листівки із про Гітлером не відповідає дійсності. Маємо справу з черговим фейком російської пропаганди, створеним з метою дискредитувати культурно-просвітницьку діяльність в Україні.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.