Фейк. Український художник у Польщі ампутував здорову ногу на знак солідарності із ЗСУ

Ольга Яковлева - 11 Жовтня 2024 | 14:19

Мережею шириться новина, що нібито український художник у Польщі добився ампутації здорової ноги на знак солідарності із ЗСУ. Як доказ, до новини доданий сюжет із логотипом телеканалу «Euronews». Розбір відео — далі у нашому матеріалі.

Що сталося

9 вересня Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал», що системно поширює російську пропаганду, опублікував новину, в якій йдеться про те, що у Польщі український художник добився ампутації здорової ноги нижче коліна, довівши, що страждає від рідкісного психологічного захворювання «несприйняття цілісності власного тіла». Як доказ до цієї новини прикріплений сюжет нібито від телеканалу «Euronews».

«Художник зробив це, щоб висловити солідарність із солдатами ЗСУ, які втратили кінцівки на війні. Кушнір сподівався за допомогою свого перформансу заробити на допомогу ЗСУ 1 млн євро, але зміг наклянчити тільки 3.000 євро», – йдеться в новині. 

Новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Шаман Раху», «Олеся Лосєва» та «Русско-Канадские Новости», а також користувачі соцмережі Х: @koelnnemez, @SaintSarmat та @Elena150204.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми спробували знайти інформацію про художника Микиту Кушніра, але жодних даних про нього, його добровільну ампутацію чи збір коштів для ЗСУ в мережі не знайшли. 

Наступним кроком, оскільки новина містить як доказ відео з логотипом «EuroNews», ми звернулися до офіційних ресурсів цього телеканалу. 

«EuroNews» – це міжнародний цілодобовий новинний телеканал Європи, що транслює ефіри 12 мовами: арабською, англійською, французькою, німецькою, грецькою, угорською, італійською, перською, португальською, російською, іспанською та турецькою мовами.

Титри на відео, поширеному пропагандистами, англійської мовою, тож ми звернулись до англомовної редакції, офіційні ресурси якої представлені сайтом, сторінками у соцмережах  ХFacebook, Instagram, TikTok, Flipboard, Dailymotion, Linkedin та Youtube каналом.

Проаналізувавши відеоконтент на платформах, зокрема на тих, де використовується відео формату 9:16 (Reels у Instagram та Facebook, YouTube-Shorts, TikTok), ми з’ясували що графічне оформлення, яке ми бачимо на відео в новині пропагандистів, дійсно характерне для сюжетів «EuroNews» у Facebook, Instagram та TikTok.

Однак у таких відео «EuroNews» використовує ці титри лише на початку, щоб на стартовому кадрі описати, про що йдеться. Прикладів їх використання протягом усього відеоролика на жодній з платформ ми не знайшли. Монтаж коротких відео зазвичай динамічний, зі вставками прямої мови людей та живих фрагментів.

Проаналізувавши контент на цих платформах, та не знайшовши новини з відповідним контекстом, ми розширили пошук і спробували знайти публікацію за ключовими словами «Nikita Kushnir», «Ukrainian artist», «Voluntary amputation» на сайті мовника. За результатами пошуків такої новини не знайшлося, як і подібного відео на інших платформах телеканалу. 

Наступним кроком ми проаналізували кадри, що були обрані для монтажу цього відео. Зупинимося детальніше на декількох із них.

Перш за все, нас зацікавив кадр із чоловіком, який має ампутацію. Тож ми спробували його розшукати.

У кадрі поруч із чоловіком — плакат із написом українською «Без обмежень» — це друкована реклама Центрів протезування, ортезування та реабілітації, відкритих у 10 містах України. 

Серед новин про роботу цих центрів знаходимо відео, що містить ідентичний кадр — він із репортажу кореспондентів Deutsche Welle: Україна, опублікованого рік тому на YouTube-каналі «DW Українською».

На цьому кадрі — український військовослужбовець Андрій із позивним «Артист» перебуває на протезуванні у філії центру, що у Києві.

Наступний кадр — світлина з українським військовим, фрагмент якої був використаний у відео, була зроблена фотографами Reuters та досить широко використовується в публікаціях іноземних та українських ЗМІ з 2015 року.

Кадри із українськими військовими ми також знайшли у загальному доступі — вони з промо-відео “Молитва за визволення України”, що було опубліковане 27 травня 2023 року в межах кампанії з інформаційної підтримки Збройних Сил України на офіційному YouTube-каналі Генштабу ЗСУ. 

Отже, проаналізувавши новину, поширену пропагандистами, ми не знайшли інформації щодо існування українського художника Микити Кушніра та підтверджень історії про його добровільну ампутацію ноги нижче коліна. Відео, що надане як доказ, змонтоване із асоціативних кадрів, взятих із різних загальнодоступних джерел. Жоден з них не демонструє обличчя художника чи будь-якої іншої візуальної інформації, яка б свідчила про правдивість розказаної історії. Для того, щоб викликати довіру до фейкової новини, пропагандисти використали логотип та графічне оформлення європейського інформаційного телеканалу «EuroNews».

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.