Фейк. Українські хакери «зламали» ефір CBS News у Нью-Йорку та запустили ролик з закликом не підтримувати Трампа

Анна Орманжи - 30 Травня 2024 | 08:53

Наприкінці травня російські пабліки поширили новину про те, що українські хакери «зламали» ефір американського телеканалу CBS News New York та запустили ролик з закликом до американців не підтримувати Трампа. Що не так з цією новиною далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 23 травня Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Денацификация UA», «Голос Мордора», «Гаспарян», «Дядя Слава», «Осташко! Важное» та інші почали масово поширювати новину про те, що 22 травня група українських хакерів нібито «зламала» ефір регіонального телеканалу CBS News New York, запустивши ролик з погрозами на адресу Трампа та закликом не ходити на його мітинг.

«У кліпі показується добірка взаємопов’язаних подій: смерть Іранського президента Раїсі, замах на прем’єр-міністра Фіцо та спробу організувати замах на сербського президента Вучича. Наприкінці добірки демонструється фото Трампа» – йдеться у дописах.

Також до поширення новини долучились російські ЗМІ, зокрема «Новости Сибири», акаунти в соцмережі Х та Tiktok, які поширюють російську пропаганду, зокрема «Дуся Нюшина», «Brainless Partisans», «TheIslander», «lolitastrong_», акаунти в російській соцмережі «ВКонтакте» та інших російських платформах.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Телеканал CBS News New York

Відео містить логотип телеканалу CBS2 та «CBS News New York», це американський регіональний телеканал у Нью-Йорку, який є частиною телевізійної мережі CBS News. Крім офіційного сайту, у телеканалу є офіційні сторінки у YouTube, Instagram, Facebook, TikTok та X.

Перевіривши офіційні ресурси телеканалу та медіакомпанії CBS News, ми з’ясували, що жодної інформації про злам телеканалу 22 травня на них не міститься.

Аналіз відео

Починається відео, опубліковане у новині, з кадрів трансляції ефіру телеканалу, на 7 секунді трансляція переривається, зафіксований час в ефірі 8:17 АМ. На 8 секунді розпочинається ролик, триває він 47 секунд, після чого на 55 секунді ролик завершується і з’являється чорний екран. Відновлення трансляції відбувається на 57 секунді, зафіксований час в ефірі лишається без змін – 8:17 АМ. Загальна тривалість відео – 1 хвилина 10 секунд.

Ролик, якій перериває трансляцію, містить фон оформлений у кольорах українського прапора, герб України та інші «українські» елементи. Кадри у ролику містить уривки з загальнодоступних відео, зокрема уривки виступів американського політика Трампа, слайди з демонстрацією інформації про загиблого президента Ірану Раїсі, прем’єр-міністра Словаччини Фіцо, президента Сербії Вучича, титри української мовою з провокаційним контекстом, які озвучуються технічно зміненим голосом.

«ПЛАНУЄШ ПІТИ НА МІТИНГ ТРАМПА? ПОДУМАЙ ДВІЧІ… ВОРОГИ УКРАЇНИ БУДУТЬ ПОКАРАНІ ВОРОГ УКРАЇНИ ЦЕ ВОРОГ АМЕРИКИ ЗАЛИШАЙСЯ ВДОМА ІГНОРУЙ МІТИНГ СЛАВА УКРАЇНІ!» – йдеться у титрах до ролика.

 Кадри з уривками виступів Трампа супроводжуються титрами зі словами «БРЕХУН», «ЗРАДНИК», «ВБИВЦЯ».

За порівняльним аналізом з оригінальним відео, ми з’ясували, що у поширеному в новині відео міститься інша нижня інформаційна стрічка, відрізняється поточний час в ефірі та періодичність відображення час/температура в інтерактивній стрічці до переривання трансляції.

Ба більше, про те, що відео у новині однозначно є підробкою, свідчить статичність частини нижньої інформаційної стрічки, яка протягом всіх кадрів з трансляцією містить назву тільки одного міста «Greenwich» з прогнозом на тиждень. Однак це не відповідає даному типу стрічки в оригінальних трансляціях CBS NEWS New York, в яких частина з прогнозом є інтерактивною з відображенням назв різних населених пунктів та прогнозу погоди для кожного з них (за хвилину – приблизно 7 різних міст).

Тож, в цьому випадку ми маємо справу не з хакерським «зламом» ефіру американського телеканалу CBS NEWS New York, а зі змонтованим роликом з провокаційним контентом, направленим на дискредитацію України. Для створення фейкового відео використали уривки з оригінальної трансляції телеканалу за 22 травня та кадри з загальнодоступних відео з додаванням слайдів та тексту.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.