Фейк. Україна продає електроенергію до Румунії

Вікторія Горак - 17 Липня 2024 | 09:46

Через постійні ракетні атаки РФ по енергетиці, українці змушені знову підлаштовують свій побут під графіки відключення світла. Своєю чергою російська пропаганда використала пригнічені настрої в суспільстві та поширила новину про те, що нібито попри дефіцит електроенергії для споживачів, влада Україна досі продає електроенергію до європейських країн. Проте, що з цією новиною не так далі в нашому розборі.

Що сталося?

Неабияке поширення набула новина про те, що нібито Україна експортує електроенергію в Румунію. Так, авторка відео надає за доказ сайт, де нібито зазначено скільки погодинно мегават електроенергії Україна передає в сусідню країну. 

«Вас тоже задовбало вимкнення електроенергії? А тепер дивіться, шо я знайшла. Показую сайт де показується скільки мегават Україна віддає наразі в Румунію», йдеться у відео. 

У відео жінка вказує на сайт newtransparency.enstoe.eu, на якому вона і демонструє статистику.

Так, цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Медведь» (архів) (261), «На самом деле в Днепре» (архів) (300) та «Днепропетровская Народная Республика» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«А відповідь досить проста. Київському режиму плювати на власних громадян та їхні проблеми», додають коментар автори Telegram-каналів.

Також цю новину поширили й користувачі соціальних мереж Facebook та Х: «Валерій Галан»,«Liliya Malyar», «Ветеринарна клініка “City Vet”», «Олег Мингалев», «@Mama_choli10» (архів), «@leandroptbr» (архів).

Зауважимо, що першоджерелом цієї новини став користувач TikTok під ніком @japgap77, проте на момент написання цієї статті на сторінці авторки відео було відсутнє.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Стан енергетики в Україні

З 14 травня 2024 року «Укренерго» оголосила про запровадження обмежень електроенергії для промислових та побутових споживачів України. Причиною став значний дефіцит електроенергії в системі внаслідок російських обстрілів. З початку 2024 року РФ завдала 8 ракетних та дронових ударів по українських електростанціях. Вже 9 липня «Укренерго» повідомила про втрати в українській енергосистемі більш як 9 ГВт потужності. 

ENTSO-E

ENTSO-E — це європейська мережа операторів системи передачі електроенергії. Саме на її офіційні ресурси посилалась авторка відео у новині.

З 2017 року Україна здійснювала заходи із підготовки до синхронізації з ENTSO-E. Через початок повномасштабного вторгнення РФ на Україну, наша країна подала заявку на прискорення синхронізації з європейською енергосистемою. Вже 11 березня 2022 року було ухвалено рішення обʼєднати системи операторів України з ENTSO-E, а 16 березня були проведені фізичні операції зі з’єднання енергосистем. Так, вже з 26 квітня 2022 року НЕК «Укренерго» є членом-спостерігачем ENTSO-E.

До цього лише дві відокремлені ТЕС Бурштинська (або Бурштинський острів) та Добротвірська, що належать ТОВ «ДТЕК», експортували електроенергію до європейських країн.

Однак варто зауважити, що 19 жовтня 2022 року після ракетного обстрілу Бурштинська ТЕС зазнала руйнувань. Вже 28 червня 2024 року очільниця Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук заявила, що ТЕС не підлягає відновленню. 

Так, на сайті ENTSO-E у розділі «Transparency platform» у категорії «Control Areas» ТЕС зображені окремо (UA_BEI, UA_DopTPP) від обʼєднаної енергетичної системи України (UA_IPS). 

Транспортування електроенергії

Через те, що авторка відео посилалась на розділ Румунії «Transparency platform» у підрозділі «Bidding Zones» ENTSO-E за 27 червня 2024 рік, пропонуємо розглянути його. 

Transparency platform – це розділ, де зображена статистика виробництва, транспортування та споживання електроенергії для європейського ринку.  В ньому є 3 категорії:

  • «Countries» (країни);
  • «Bidding Zones» (найбільша географічна територія, в межах якої учасники ринку можуть обмінюватися енергією без розподілу потужностей)
  • «Control Areas» (узгоджена частина взаємопов’язаної системи, що експлуатується одним системним оператором і включає приєднані фізичні навантаження та/або генеруючі одиниці, якщо такі є).

Так, за 27 червня 2024 у підрозділі «Bidding Zones» в Румунії дійсно зазначено, що Україна (UA_IPS; об’єднана енергетична система України) передавала погодинно мегавати електроенергії до Румунії.

Однак, зайшовши в статистику країни України в цей же підрозділ та в цю ж дату, ми помітили, що натомість там стоїть позначка «n/e» (дані очікуються, недоступні, неотримані, тому відсутні).

Наступним кроком ми перейшли на вкладку «Scheduled Commercial Exchanges», що демонструє комерційні постачання, тобто купівлю та продаж електроенергії. Тут можна наочно пересвідчитися, що Україна лише закупляє електроенергію. 

До прикладу, з РФ та Білоруссю комерційні постачання відсутні.

Як тоді відбувається, що Україна, яка тільки закупляє електроенергію має цифри у звіті щодо її передачі в Румунію?

Розібратися з цим питанням нам допоможе більш детальний аналіз звіту, який демонструвала жінка. Так, за період з 27 червня по 9 липня у підрозділі «Bidding Zones» Україна жодного разу не передавала електроенергію Румунії. Відповідно у звіті стоїть позначка «n/e».

Проте у підрозділі «Control Areas» обʼєднана енергетична система України (UA_IPS) містить показники з передачі електроенергії до Румунії.

Ми проаналізували й інші країни, та зʼясували, що за зазначений період, з 27 червня по 9 липня, обʼєднана енергетична система України (UA_IPS) передавала до Румунії електроенергію, Румунія передавала її до Молдови, а Молдова до України.

Що це означає? На це питання відповів голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв’ю Hromadske. Так, за його словами, Україна не експортує електроенергію до ЄС, а забезпечує транзитні перетоки з одних європейських держав до інших.

«Деякі люди бачать, умовно, 100 МВт на кордоні між Україною та Угорщиною — і помилково чи свідомо пишуть: «Значить, Україна експортує. Нас дурять. Нам вимикають світло, а самі продають електроенергію за кордон». Це не так. У цьому разі ми просто транзитом передаємо електроенергію, не використовуючи власні ресурси. Це не наш експорт», повідомив Володимир Кудрицький в коментарі для Hromadske.

Також у звітах Укренерго з 22 травня по 9 липня, видно, що експорт електроенергії Україна не проводила. 

До того ж звертаємо увага, на мовну конструкцію, що була використана на відео у ТікТоці. А саме, «нас нагло нарахують», що непритаманна українській мові.

Тож, насправді Україна не експортує електроенергію до європейських країн, проте забезпечує транзитні перетоки з одних європейських держав до інших. До того ж згідно з мовною конструкцією використаної у відео, явно прослідковується російське втручання. Адже, РФ нищить українську енергосистему і при цьому розгортає потужну інформаційну кампанію, яка має на меті перекласти відповідальність за злочини РФ на українську владу.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Вікторія Горак, Юліана Топольник

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.