Фейк. У відповідь на церемонію відкриття Олімпійських ігор в Іраку провели марш Ісуса Христа

Анна Орманжи - 20 Cерпня 2024 | 09:36

Одним із напрямків масштабної дезінформаційної кампанії російської пропаганди вже тривалий час є дискредитація Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Так, цього разу, російські пропагандисти поширили відео, стверджуючи, що на ньому зафільмовано марш Ісуса Христа в Іраку, який нещодавно провели у відповідь на церемонію відкриття ігор у Парижі. Аналіз новини в нашому матеріалі.

Що сталося?

10 серпня Telegram-канали, серед яких такі, що систематично поширюють ворожу дезінформацію, зокрема «Разговор обывателей на кухне», «Шейх Тамир», «СВЕЖЕСТИ» та багато інших поширили новину, що в Іраку нещодавно провели марш Ісуса у відповідь на церемонію відкриття Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Ба більше, стверджується, що планується повторити проведення даного заходу. Як доказ, новина містить відео, на якому нібито і було зафільмовано нещодавно проведений захід в Іраку.

«В Іраку завтра ввечері планують повторити марш Ісуса, проведений раніше у відповідь на церемонію відкриття Олімпіади», йдеться у дописах.

Також новину поширили користувачі на платформі Youtube, Bash.tube, в соцмережі Х, у російській соцмережі «ВКонтакте» та на російських порталах

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Реакція на церемонію відкриття Олімпійських ігор у Парижі

Церемонія відкриття Олімпійських ігор 2024 у Парижі розпочалась 26 липня і завершилась в ніч на 27 липня. Окремі сцени з даної церемонії за участі драг-королеви, трансгендерної моделі та майже оголеного співака, дійсно викликали резонансну реакцію християнських громад за схожість з фрескою Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря». Так, деякі католицькі кардинали і єпископи з різних країн надіслали відкритого листа до Міжнародного олімпійського комітету, у якому закликали МОК «попросити вибачення» за «навмисне ненависне глузування» над фрескою з біблейською сценою. Заяви щодо прийнятності даної сцени опублікували також Ассирійська Церква Сходу, Халдейська католицька церква та Ватикан.

Організатори Олімпійських ігор у Парижі відреагували на критику, повідомивши, що організатори церемонії не мали намірів проявити неповагу до жодної релігійної групи, дана сцена була спрямована на відзнаку толерантності у суспільстві.

«Звісно, ми не мали наміру проявити неповагу до жодної релігійної групи. Ми намагалися відзначити толерантність у суспільстві. Ми вважаємо, що ця мета була досягнута. Якщо хтось образився, ми щиро перепрошуємо», — йдеться у заяві МОК за 28 липня.

Художній керівник церемонії відкриття Олімпійських ігор, Томас Джоллі своєю чергою заперечив, що резонансна сцена була натхненна фрескою Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря». За його словами, прототипом сцени є язичницьке свято, пов’язане з богами Олімпу.

«Ідея полягала у тому, щоб показати велике язичницьке свято, пов’язане з богами Олімпу», розповів Тома Жолі в інтерв’ю каналу BFM, зазначивши, що співак Катрін зображував Діоніса бога вина та насолоди в давньогрецькій міфології.

«Ви ніколи не знайдете в моїй роботі жодного бажання висміювати або очорнити когось. Я хотів, щоб церемонія об’єднала людей і одночасно підтвердила прихильність до наших республіканських цінностей свободи, рівності та братства», – додав Жолі.

Аналіз відео

Проаналізувавши відео, в першу чергу ми перевірили джерело, яким на відео зазначається акаунт в соцмережі Instagram з нікнеймом @thejkeffect.

Перевіривши публікації даного акаунту, ми з’ясували, що користувач @thejkeffect дійсно опублікував дане відео 27 липня в Instagram, однак в описі до відео відсутні жодні згадки про церемонію відкриття Олімпійських ігор у Парижі.

«Свідчить силу віри! Виявляючи дивовижну відданість, іракський народ пройшов разом, піднявши свої голоси в унісон, проголошуючи «Ісус — Цар!» Цей неймовірний момент демонструє глибокий зв’язок країни з християнством. Незважаючи на труднощі, їхня віра залишається непохитною. Нехай це буде свідченням стійкості іракського народу та універсальної мови любові та надії, яку несе християнство», йдеться в описі до відео.

Наступним кроком, скориставшись зворотнім пошуком за зображенням у Google, ми виявили, що насправді дане відео циркулює у соцмережах принаймні з 2022 року. Ще 2 липня 2022 року, користувач з нікнеймом @catholic.marcos опублікував дане відео (архів) в соцмережі TikTok з позначкою «Халдейські сили на іракському військовому параді». З того часу, відео багато разів публікувалось користувачами у соцмережах з різним звуковим супроводженням (1, 2, 3, 4, 5, 6). Звичайно, жодних зв’язків з церемонією відкриття Олімпійських ігор, яка відбулась у липні 2024, дане відео немає.

Провівши порівняльний аналіз місцевості та деталей на відео (1, 2), ми з’ясували, що відео було зроблене в місті Аль-Халіс, в провінції Діяла на сході Іраку. Найімовірніше на відео зафільмована хода збройного християнського угрупування у складі Іракських сил народної мобілізації (PMF, PMC, PMU), проведена напередодні військового параду.

Виявити ідентичні кадри з плакатами в оригінальних відеозаписах з парадів не вдалось, однак 14 серпня 2022 року щодо даного відео була опублікована заява від Патріархату Халдейської церкви, в якій йдеться про засудження неналежного використання християнської релігійної символіки в політичних маршах та демонстраціях.

Слід відзначити, що Халдейська католицька церква вже неодноразово офіційно заявляла (1, 2, 3, 4, 5), що вона не має нічого спільного з так званими «християнськими» збройними формуваннями, а також з їх лідером Раяном аль-Кілдані (Rayan al-Kildani), який з 2019 року перебуває під санкціями США через серйозні порушення прав людини.

Наостанок, ми перевірили ресурси християнських громад в Іраку, зокрема Патріархату Халдейської церкви, Халдейської Архієпархії Католицької церкви в Ербілі, Ассирійської Церкви Сходу, Стародавньої церкви Сходу, та не виявили жодної інформації про нещодавно проведені або заплановані марші в ім’я Ісуса Христа. Також, інформація про відповідні заходи відсутня в міжнародних та іракських ЗМІ.

Тож, хоча окрема сцена з церемонії відкриття Олімпійських ігор у Парижі дійсно викликала резонансну реакцію зі сторони деяких християнських громад, зокрема й на сході, однак насправді марш Ісуса не проводився в Іраку у якості відповідь на церемонію відкриття ігор. Відео, поширене у новині, жодним чином не пов’язане з церемонією відкриття ігор та було використано у рамках масштабної дезінформаційної кампанії РФ, спрямованої на дискредитацію Олімпійських ігор 2024 у Парижі.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.