Фейк. «ТЦК вже у Варшаві»: українці отримують повістки у Польщі

Вікторія Горак - 16 Січня 2024 | 10:00

До нас у бот «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити новину чи дійсно Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) виписують українцям повістки на вулицях Варшави. Тож, чи правда це – розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

Низка проросійських Telegram-каналів, а саме: «Z-News | Армия 🅉 18+», «VOBLYA», «Урал VZ Дейли» (архів) «Украина.ру» (архів), «На самом деле в Днепре» (архів), «Russia News» (архів), поширили відео, в якому нібито йдеться про те, що ТЦК та СП видають повістки у Варшаві. 

«Дивіться, що робиться. ТЦК вже у Варшаві», – говорить за кадром людина.

Так, у відеоролику можна помітити двох чоловіків біля машини з військовими номерами: один у військовій формі, що занотовує на папері, а інший стоїть поряд – у червоній куртці. Чоловік, що у військовій формі просить його не знімати та додає: 

«Я прошу вас покинути межі Польщі та з’явитися у ваш ТЦК за місцем проживання»

Ця новина набула поширення й в інших анонімних пабліках, зокрема: «Труха⚡️Україна» (архів), «Джокер» (архів), «Gura Anton» (архів), а також зʼявилась на YouTube-каналі «Телеканал Конкурент TV- новини Луцька та Волині» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед за допомогою пошуку в картах Google нам вдалось пересвідчитись, що це відео дійсно зняте у Варшаві на Театральній площі біля пам’ятника присвяченому Войцеху Богуславському, що знаходиться поруч з театром Opera Narodowa.

Наступним кроком ми знайшли автора відеоролика. Ним виявився військовослужбовець Павло Якімчук з позивним «Шустрий», який після поранення проходить реабілітацію у Польщі.

Так, у коментарі телеканалу «5 канал» колишній спецпризначенець ССО пояснив, що це був спланований та «погано зрежисований» жарт спрямований на залякування людей, що виїхали незаконно на територію Польщі.

«Задумка була налякати людей, які виїхали незаконно. Єдине, я не міг же цього на відео казати кому воно адресується, тому що було б точно зрозуміло, що це фейк. Задумка була налякати людей, які виїхали незаконно, щоб вони не ходили й не думали, що раз «втікли» за кордон … то вже можуть почуватися в безпеці. Ні, не можуть. Стоять! Ходи й оглядайся», – каже військовослужбовець. 

Зазначимо, що згідно пункту 52 Постанови Кабінетів Міністрів України від 30 грудня 2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» закордонні дипломатичні установи України не можуть видавати повістки військовозобов’язаним.

Отже, російська пропаганда використала жартівливе відео для чергових доказів «провалу» мобілізаційних заходів в Україні.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.