Фейк. У Полтаві загинули військові інструктори зі Швеції

Вікторія Горак - 18 Вересня 2024 | 11:28

3 вересня 2024 року РФ влучила в учбовий заклад, Військовий Інститут звʼязку в Полтаві. Наступного дня Міноборони РФ заявило про те, що завдали високоточного удару по навчально-тренувальному центрі, де нібито під керівництвом іноземних інструкторів здійснювалась підготовка військовослужбовців з різних спеціальностей. Російські пропагандисти «підтримали» цю теорію і поширили новину, що нібито під час ракетного удару загинули інструктори зі Швеції. Що не так з цією новиною – далі в нашому матеріалі. 

Що сталося?

Мережею поширилась новина, що нібито через ракетний удар РФ по Військовому інституту звʼязку в Полтаві було вбито декілька іноземних інструкторів зі Швеції. 

Як доказ до новини, автори поширили скриншот допису з Facebook-сторінки волонтерки Брітти Елвангер, в якому вона написала, що загинув її друг, з яким вони разом навчалися в Лінчепінзькому університеті.   

«Сьогодні в Полтаві загинув мій близький друг, ми разом навчалися в університеті Лінчепінга. Друзі з військових волонтерів сказали, що хлопці навряд чи змогли б уникнути такого сильного удару. Вони вже кілька місяців допомагали українським хлопцям… Спочивай з миром, рідненький. Я не знаю, скільки точно наших загинуло, але ми завжди будемо пам’ятати вас, хлопці…», – йдеться нібито в дописі волонтерки.

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «СОЛОВЬЁВ» (архів), «Медведь» (архів), «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”» (архів), «Colonelcassad» (архів), «Приднестровец» (архів), «Украина.ру» (архів), «🇺🇦 Open Ukraine| Открытая Украина» (архів), «VOBLYA • Курск» (архів), «Дядя Слава» (архів), «Шейх Тамир» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Також ця новина зʼявилась і в російських ЗМІ «News92» (архів), «Царьград» (архів), а також і в соціальній мережі Х «@Alisa_Vasilisa_» (архів), «@Zlatti_71» (архів), «@vicktop55» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми перевірили особисту Facebook-сторінку Брітти Елвангер, на чий допис посилалися пропагандисти, та з’ясували, що її імʼя та головне фото профілю збігаються.

Однак ми не знайшли подібного допису про загибель її друга в Полтаві.

За інформацією, яка вказана на сторінці Брітти Елвангер, вона працює Project Director в благодійному фонді «ForPEACE». В інформації про освіту вказано, що вона закінчила Гарвардську вищу школу мистецтв і наук, наразі навчається в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». 

Зауважимо, що жодної згадки Брітти Елвангер про навчання у Лінчепінзькому університеті в Швеції, про який йдеться в дописі пропагандистів, немає.

Наступним кроком ми проаналізували саме повідомлення нібито від імені волонтерки, на яке посилались пропагандисти, і знайшли невідповідність щодо кількості загиблих.

Так, у другій частині повідомлення в першому реченні описується про смерть лише одного «близького друга» нібито волонтерки (my close friend died). В наступних ж двох реченнях повідомляється про вже декількох загиблих (the guys, they). Під кінець повідомлення знову використовуються однина (darling), і в наступному ж речені множина (guys). 

Окрім того, Брітта Елвангер на своїй сторінці у Facebook спростувала інформацію про публікування допису щодо смерті шведських військових інструкторів у Полтаві.

Тож перед нами черговий фейк російської пропаганди з метою виправдати військові злочини на території України, використовуючи наратив про військових НАТО, які воюють проти РФ.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.