Фейк. У Польщі «підставний доброволець», а насправді співробітник ТЦК, вступив до лав «Українського легіону»

Ольга Яковлева - 22 Листопада 2024 | 09:48

Російські Telegram-канали поширили інформацію про те, що нібито на українському телебаченні показали сюжет про добровольців, які вступили на контракт в «Український легіон» і серед них був «підставний доброволець», а насправді співробітник ТЦК. Що не так з цієї новиною — у матеріалі.

Що сталося?

13 листопада пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь» (архів), «Владимир Соловьев NEWS» (архів), «Витебск PRO» (архів), «Третий Рим» (архів) тощо, поширили інформацію про те, що в сюжеті, показаному українськими ЗМІ, про підписання у Польщі контрактів для проходження служби в «Українському легіоні» , один з чоловіків виявився «підставним добровольцем». 

«На українському ТБ показали сюжет про те, як охоче українські біженці записуються до ЗСУ у Польщі. Ось тільки один із тих, хто «підписав» контракт, виявився чинним працівником ТЦК», — стверджують пропагандисти.

Як доказ того, що чоловік є співробітником ТЦК, пропагандисти додали нібито його фото з посвідчення у військовій формі з печаткою. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми знайшли першоджерело фотографії з чоловіком, який підписав контракт. 12 листопада на сайті та у соцмережах Міністерства оборони України (1, 2) повідомили, що в Генеральному консульстві України у Любліні відбулася церемонія підписання контрактів першого набору українців, які проживають за кордоном, на проходження військової служби в лавах «Українського легіону».

Серед низки світлин цього допису присутнє й фото з чоловіком, яке ми бачимо в новині російських Telegram-каналів. З самого фото та ракурсу, під яким його знято, складно повною мірою роздивитись його зовнішність, щоб порівняти із зображенням на фото з посвідчення. 

Тож наступним кроком ми проаналізували відеорепортажі, показані українськими ЗМІ про цю подію. Сюжети про підписання контрактів добровольцями в Любліні були показані 12 листопада в телемарафоні Єдині Новини (1, 2), низкою українських медіа, зокрема Радіо Свобода, а також на YouTube-платформах Уніан, Київ24 Live, Укрінформ тощо. 

Переважно у сюжетах була використана та ж сама фотографія із чоловіком, яку поширили пропагандисти.

Однак в матеріалі Укрінформу ми знайшли відеофрагмент з ним, на якому можна з різних ракурсів роздивитися його зовнішність, щоб порівняти з фото на посвідченні. Такий порівняльний аналіз виявив певні відмінності у формі носа та брів, надбрівних дуг та розташування очей.

Втім, певна схожість все ж таки присутня, тож, ми припустили, що для створення зображення на посвідченні був використаний штучний інтелект.

Далі ми пошукали першоджерело, з якого могло бути згенероване це фото «підставного добровольця». На кількох російських веб-ресурсах: НемеZида.ru (архів) та Независимый информационный центр «Волонтер» (архів), які є російськими аналогами сайту «Миротворець» із персональними даними українських військових, правоохоронців, волонтерів, громадських діячів і політиків, ми знайшли таку фотографію. 

За інформацією з російських так званих «баз розшуку», на цьому фото — військовий з полку Азов, дані про якого були внесені 20 квітня 2022 року. 

Порівнявши фото з цих ресурсів і те, яке поширили пропагандисти, ми виявили ідентичність в таких деталях, як зачіска, військова форма (малюнок та складки на ній), печатка (з тим самим набором і розташуванням букв).

Натомість в районі очей та шиї на фото «підставного добровольця» бачимо явні ознаки того, що воно було згенероване за допомогою нейромережі. Зокрема, з лівої сторони чітко видно, як обличчя нависає над печаткою.

Отже інформація про те, що у Любліні підписав контракт «підставний доброволець», який насправді є співробітником ТЦК, не відповідає дійсності, оскільки за доказ пропагандисти надали фото, згенероване штучним інтелектом з посвідчення військовослужбовця, яке з’явилося на російських веб-ресурсах ще у 2022 році. Такі історії продукуються роспропагандою задля дискредитації мобілізаційних заходів на території нашої країни та за її межами, та зокрема націлені на зниження довіри до ініціативи «Український легіон», що має на меті залучити українців за кордоном до Сил оборони України.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.